Hlasoval jeden pro druhého. Sněmovna vydala Babiše a Faltýnka, podpořili je pouze poslanci ANO

Poslanci vydali premiéra Andreje Babiše a místopředsedu ANO Jaroslava Faltýnka (oba ANO) k trestnímu stíhání. Pro vydání obou představitelů hnutí ANO hlasovalo 111 poslanců, proti bylo 69. Policie tak bude moci pokračovat ve stíhání obou poslanců v případu padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 15:07 19. 1. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

6. schůze, 29. hlasování, 19. ledna 2018, 13:35
Žádost o vyslovení souhlasu s trestním stíháním poslanců Andreje Babiše.

6. schůze, 29. hlasování, 19. ledna 2018, 13:35 Žádost o vyslovení souhlasu s trestním stíháním poslanců Andreje Babiše. | Foto: Reprofoto | Zdroj: Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky

Proti vydání Babiše hlasovali všichni přítomní poslanci hnutí ANO kromě premiéra samotného. Jediný poslanec hnutí ANO, který hlasoval pro vydání Faltýnka, byl místopředseda sám.

Babiše a Faltýnka policie obvinila už před volbami pro podezření z dotačního podvodu. Babiše podezírá i z poškozování finančních zájmů Evropské unie. Oba poslanci tvrdí, že se žádného trestného činu nedopustili, a říkají, že jde o politickou kauzu.

6. schůze, 30. hlasování, 19. ledna 2018. Žádost o vyslovení souhlasu s trestním stíháním poslance Jaroslava Faltýnka. | Foto: Reprofoto | Zdroj: Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky

Policie v případu stíhá i dalších devět lidí. Patří k nim Babišova manželka Monika Babišová a jeho dvě dospělé děti z prvního manželství.

Rovněž v minulém volebním období sněmovna Babiše a Faltýnka ke stíhání vydala. Nyní poslanci posuzovali novou policejní žádost, protože oba v říjnových sněmovních volbách obhájili mandát, a nabyli tím znovu imunitu v plném rozsahu.

Absentéři z ANO

Ze 78 poslanců hnutí ANO se hlasování o vydání svých lídrů k trestnímu stíhání nezúčastnila osmička z nich – z jednání byli omluveni, mezi nimi třeba ministr Marin Stropnický nebo předsedkyně sociálního výboru Radka Maxová.

Server iROZHLAS.cz se jich proto zeptal na důvod jejich absence v Poslanecké sněmovně. Výsledek? Zdravotní problémy, rodinné důvody, ale i účast na krajském sněmu nebo cesta do Bruselu.

  • Přemysl Mališ (omluven celý den): „Měl jsem dlouhodobě naplánovanou cestu už před Vánocemi, podle našeho pana tajemníka neměla od 15. ledna sněmovna být, tak jsem to naplánoval,“ popsal. Na dotaz, zda jde o dovolenou nebo pracovní cestu, uvedl: „Je to obojí, spíš pracovní.“
  • David Pražák (omluven celý den): „Ležím v nemocnici se zápalem mozkových blan.“
  • Martin Stropnický (omluven celý den): Na dotazy redakce zatím nereagoval.
  • Rostislav Vyzula (omluven celý den): „Zdravotní důvody.“
  • Radka Maxová (omluven celý den): „Byla jsem omluvena pro nečekané rodinné důvody.“
  • Pavel Staněk (omluven od 12 hodin): „Já jedu v neděli na jednání Rady Evropy a mám povinnosti rodinného charakteru v Brně. Avizoval dopředu, že na jednání budu schopen vydržet do 12 hodin. Nicméně na odpoledne jsem se musel omluvit.“
  • Jan Volný (omluven): „Zdravotní důvody.“
  • Josef Kott (omluven od 13 hodin): „Dneska máme krajský volební sněm na Vysočině a já mu předsedám,“ uvedl s tím, že je akorát na cestě na Vysočinu a byl řádně omluven z jednání od 13 hodin.“

pj, kno, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme