Babiš a Faltýnek požádali o odložení účasti na jednání imunitního výboru. Chtějí si prostudovat zprávu OLAF

Premiér Andrej Babiš (ANO) a předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek požádali prostřednictvím svých právníků o možnost, aby byl posunut termín jejich účasti na jednání mandátového a imunitního výboru sněmovny. Chtějí se seznámit se závěrečnou zprávu OLAF v kauze Čapí hnízdo, informoval v pátek předseda výboru Stanislav Grospič (KSČM). Taková žádost má podle něj „racionální opodstatnění".

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sněm Ano, Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek

Sněm Ano, Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek | Foto: Filip Jandourek

Podle Grospiče výbor o žádosti Babiše a Faltýnka rozhodne v úterý na svém jednání. V případě, že jí výbor vyhoví, rozhodnou jeho členové o náhradním termínu, dodal.

Výbor by měl podle něj postupovat „s věcným posouzením skutečností". Bylo by podle něj jednodušší, kdyby OLAF svou zprávu poskytl vedle angličtiny také v českém překladu.

PŘEHLEDNĚ: Čapí hnízdo unijní peníze dostat nemůže, píše OLAF. Zaplatí desítky milionů Češi?

Číst článek

Zpravodajka ke kauze Čapí hnízdo Kateřina Valachová (ČSSD) řekla, že jde o právo poslanců být slyšen, nikoli jejich povinnost. „Je to jejich právo. Ale stejně tak opačně platí, že když nepřijdou, tak mandátový a imunitní výbor nemá nějakou překážku přijmout usnesení," dodala. Na úterní jednání výboru mají přijít i policejní vyšetřovatel a státní zástupce.

Člen výboru Marek Výborný (KDU-ČSL) poukázal na to, že Babiš ve čtvrtek uvedl, že ho zpráva OLAF nezajímá a že se jí nehodlá zabývat. „Je zjevné, že bude snaha celou věc odsunovat a oddalovat jakýmikoliv kroky, a toto do toho určitě zapadá," řekl. Den po jednání mandátového a imunitního výboru bude sněmovna jednat o žádosti Babišovy menšinové vlády o vyslovení důvěry.

Český překlad

Kvůli padesátimilionové evropské dotaci pro Farmu Čapí hnízdo policie obvinila Babiše, Faltýnka a dalších devět lidí. Babiš je podezřelý z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů EU. Faltýnka policie podezírá z dotačního podvodu. Oba podezření odmítají a hovoří o politické motivaci stíhání.

Poslanci nahlížejí do zprávy OLAFu k Čapímu hnízdu. 'Slovo podvod se tam objevuje,' řekl Pirát Michálek

Číst článek

Sněmovna je v minulém funkčním období vydala ke stíhání, nyní o nové policejní žádosti rozhoduje znovu, protože Babiš a Faltýnek v říjnových volbách obhájili mandát a nabyli tím imunitu v plném rozsahu.

Mandátový a imunitní výbor má od čtvrtka zprávu Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) k dispozici v anglickém jazyce, nahlížet do něj mohou jen členové výboru, zpráva podléhá utajovanému režimu. Až bude oficiálně přeložena, výbor obdrží i české znění, uvedl už dřív Grospič.

Zpráva je v angličtině také součástí policejního spisu, do něhož mohou členové výboru nahlížet. Někteří z nich v pátek tuto možnost využili, zpráva podle nich odpovídá policejnímu spisu a obsahuje i termíny dotační podvod a poškozování zájmů Evropské unie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme