Zastrašování Babiše i 175 kybernetických útoků. Muž podle policie vyzýval k hacknutí vlády i stran

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu odhalili muže, který spáchal asi 175 kybernetických útoků (zejména DDoS). Dále se na objednávku „vloupal“ do webové prezentace, vyzýval k hackerským útokům na vládní instituce a politické strany a podílel se na také na zastrašování tehdejšího ministra financí Andreje Babiše (ANO). Za to mu podle mluvčího policie Jaroslava Ibeheje hrozí až čtyři roky vězení.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu odhalili muže, který spáchal asi 175 kybernetických útoků (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„V rámci propagandy své činnosti měl muž šířit prostřednictvím sociální sítě Facebook poplašnou zprávu, že na území České republiky jsou plánovány v červnu a červenci roku 2016 bombové útoky. Tvrzení měl umocnit vytvořením videonahrávky (zveřejněné na facebooku), že v srpnu 2016 proběhnou u konkrétních stanic metra v Praze útoky aktivních teroristických buněk. Dotyčný měl nepravdivě vinit státní aparát a mezinárodní organizaci Interpol, že tyto informace zatajují, i když žádný teroristický útok spáchán nebyl a uvedené informace státní orgány neměly prokazatelně k dispozici,“ zveřejnil v pátek Ibehej na stránkách policie.

Nemocnice bojovaly s hrozbou hackerských útoků i během pandemie. Pomoc jim nabízely desítky firem

Číst článek

S dalším člověkem pak spolupracoval na zastrašování tehdejšího ministra financí a současného premiéra Babiše, „aby v rámci svého mandátu nečinil kroky k projednání zákonů o EET a zároveň aby zastavil projednání regulace hazardních her v síti internet“. Druhý z těchto mužů byl už za tento čin odsouzen k 12 měsícům vězení s podmíněným odložením na dva roky.

Na objednávku dvou žen se také měl dostat do webové prezentace, což se mu podle policie povedlo. Obě ženy již byly odsouzeny k šesti měsícům vězení s podmíněným odložením na 18 měsíců.

Hackeři napadli informační systém Povodí Vltavy. Přehrady a dodávky vody ohroženy nebyly

Číst článek

Policie muži zabavila asi 100 softwarových nástrojů „Byly přizpůsobeny k neoprávněné činnosti vůči počítačovému systému. Znalecké zkoumání potvrdilo, že větší část nástrojů byla technicky způsobilá k páchání protiprávní činnosti,“ popsal Ibehej.

„Muž je obžalován z trestných činů ‚neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací‘, ‚opatření a přechovávání přístupového zařízení a hesla k počítačovému systému a jiných takových dat‘ a ‚šíření poplašné zprávy‘,“ uvedl Ibehej s tím, že je stíhán na svobodě a hrozí mu až čtyři roky vězení.

Během vyšetřování také policisté zjistili, že s ním spolupracovali dva mladiství. Jeden z nich měl vyvíjet nástroj k DDoS útokům, který detektivové zajistili. „Trestní stíhání jednoho mladistvého bylo podmínečně zastaveno se stanovenou zkušební dobou na sedm měsíců. Druhý mladistvý již byl odsouzen k trestu odnětí svobody na osm měsíců s podmíněným odložením na zkušební dobu 20 měsíců,“ dodal Ibehej.

pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme