‚Musíme respektovat zákonné postupy.‘ Policie se ohledně Babiše mladšího zastali Hamáček i státní zástupce

Policie čelí výtkám, že se příliš nesnažila najít a kontaktovat Andreje Babiše mladšího. Mluvčí městského státního zastupitelství Aleš Cimbala to odmítá. Pro iROZHLAS.cz uvedl, že i s pomocí Interpolu policie nejprve zjistila, že se nachází ve Švýcarsku. Teprve poté mohla požadat o mezinárodní pomoc. Kriminalisty háji i ministr vnitra Jan Hamáček z ČSSD.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr vnitra a zahraničí, předseda ČSSD Jan Hamáček

Není to o tom, že bychom netušili, kde se nachází,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček. | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

Městské státní zastupitelství v Praze na dotaz redakce iROZHLAS.cz uvedlo, že Andrej Babiš mladší skutečně ještě nebyl v kauze Čapí hnízdo vyslechnut policií.

Mluvčí zastupitelství Aleš Cimbala ale zároveň postup kriminalistů hájí. „Vyšetřování ‚kauzy Čapí hnízdo‘ není žádným způsobem zdržováno, tedy ve věci nedochází k průtahům,“ uvedl.

Kauza Čapí hnízdo: obě Babišovy děti tvrdí, že jsou duševně nemocné. Vyšetřovatelé jim to nevěří

Číst článek

Připomíná, že nejprve bylo nutné zjistit, kde se Andrej Babiš mladší zdržuje.

„Pobyt obviněného byl zjišťován mimo jiné prostřednictvím Interpolu s výsledkem, že se obviněný zdržuje ve Švýcarsku. Teprve po zjištění relevantních poznatků o pobytu obviněného, přichází v úvahu vyhotovit žádost o mezinárodní spolupráci. Policejní orgán a státní zástupce musí respektovat zákonné postupy, které jsou vytyčeny normami upravujícími mezinárodní právní pomoc,“ vysvětlil Cimbala.

Policie se podle něj také už v minulosti zabývala tvrzením o možném únosu premiérova syna. Tehdy případ odložila. Nyní, po zveřejněné reportáže na Seznam Zprávy, se bude věcí znovu zabývat. „Městské státní zastupitelství se bude skutečnostmi obsaženými v uveřejněné reportáži zabývat z úřední povinnosti,“ uvedl mluvčí.

Ohrožují premiéra tvrzení jeho syna? Otázky a odpovědi v kauze ‚únosu‘ Andreje Babiše mladšího

Číst článek

Intenzivní komunikace

Policistů se zastal i ministr vnitra Jan Hamáček. „Vzhledem k tomu, že se pohyboval mimo území ČR, probíhala intenzivní komunikace se švýcarskou policií. Není to o tom, že bychom netušili, kde se nachází,“ uvedl.

Hamáček o reportáži s Andrejem Babišem mladším mluvil s Martinem Vondráškem, který je po odchodu Tomáše Tuhého pověřen vedením policie. Dostal ujištění, že se kriminalisté zabývají všemi skutečnostmi, které zazněly. „Policie bude postupovat podle zákona. Stejně se vyjádřilo i státní zastupitelství,“ konstatoval ministr vnitra.

Ondřej Golis, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme