Padesát dětí bychom zvládli přijmout, napsal Hamáček. Opozice Babišova slova o sirotcích odsoudila

Premiér odmítl návrh na přijetí 50 dětí ze Sýrie s tím, že sirotky máme i v Česku. „A když už jsme u těch sirotků, proč zase někdo pomíjí válku na Ukrajině? Tam nejsou?“ ptal se v rozhovoru. Jiný názor zastává jeho koaliční partner Jan Hamáček z ČSSD. Například předseda lidoveckých poslanců Jan Bartošek pak napsal, že místo hodnot jako soucit a pomoc bezmocným, nastupuje sobectví a bezohlednost.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Archivní snímek ze syrského Aleppa. Podle odhadů si vleklá občanská válka vyžádala na půl milionu mrtvých, miliony lidí pak ze země utekly.

O možném přijetí syrských sirotků hovořila již dříve europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL).

Babiš: Proč bychom přijímali syrské sirotky? Máme je i u nás a musíme je připravit na vstup do života

Číst článek

Předseda vlády je ale proti. „Proč bychom je přijímali? Máme sirotky i u nás, které musíme připravit na vstup do života. Něco o tom vím, protože moje nadace na to dávala peníze,“ řekl v rozhovoru pro Právo s tím, že Česko je podle něj solidární.

„A když už jsme u těch sirotků, proč zase někdo pomíjí válku na Ukrajině? Tam nejsou? Tak proč bychom se měli starat právě o Syřany?“

Ministr vnitra a zahraničí Hamáček má odlišný názor. „Česká republika by zvládla přijmout 50 dětí, které v syrské válce přišly o rodiče,“ napsal na twitteru.

Předseda koaliční ČSSD a vicepremiér připomněl, že Česko tento týden darovalo více než 200 milionů korun na nákup hlídkových lodí pro libyjskou pobřežní stráž a je proti povinným kvótám na rozdělování migrantů. „Zcela jistě bychom ale jako desetimilionová země zvládli nabídnout nový domov 50 dětem, které ve válce v Sýrii ztratily rodiče...“.

Tento týden jsme darovali přes 200 mil.Kč na nákup hlídkových lodí pro libyjskou pobřežní stráž (a to je dobře). Jsme proti povinným kvótám (také dobře). Zcela jistě bychom ale jako 10 milionová země zvládli nabídnout nový domov 50 dětem, které ve válce v Sýrii ztratily rodiče...

16:04 – 15. 09. 2018

78 1016

Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek míní, že padesát syrských sirotků jistě nalezne domov někde jinde.

„My ale říkáme celému světu, že jsme nelidští. Kráčíme dobrovolně do izolace a opovržení. Na tuhle hloupou a buranskou politiku těžce doplatíme. Bohužel zcela zaslouženě,“ napsal na twitteru.

Padesát syrských sirotků nalezne domov někde jinde, jistě se bez nás obejdou. My ale říkáme celému světu, že jsme nelidští. Kráčíme dobrovolně do izolace a opovržení. Na tuhle hloupou a buranskou politiku těžce doplatíme. Bohužel zcela zaslouženě.novinky.cz/domaci/483407-…

08:45 – 15. 09. 2018

144 1778

Jeho stranický kolega Jaromír Štětina uvedl, že soucit je pragmatická kategorie a pokud z něj politici nevycházejí, nastávají škody. „Škody například způsobí izolace a opovržení ze strany jiných zemí EU vůči Česku,“ dodal.

Předseda lidoveckých poslanců Jan Bartošek na twitteru napsal, že místo hodnot jako soucit a pomoc bezmocným, nastupuje sobectví a bezohlednost.

Na místo hodnot jako soucit a pomoc bezmocným, nastupuje sobectví a bezohlednost. novinky.cz/domaci/483407-…

13:33 – 15. 09. 2018

5 92

Předseda poslanců STAN Jan Farský označil Babiše za mocichtivého bezskrupolózního ubožáka. „Pro Evropu je větším ohrožením než uprchlíci,“ dodal.

Andrej Babiš uprchlíky odmítá dlouhodobě. Na konci srpna při jednání se svým italským protějškem Giuseppem Contem uvedl, že Česká republika nepřijme v rámci přerozdělování uprchlíků ani jednoho. Řešením migrační otázky je podle něj kombinace finanční podpory státům, jako je Itálie, zemím severní Afriky a také těm africkým státům, odkud migranti přicházejí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme