‚Pokud se neomluví, všechny je zažaluju.‘ Babišovi se nelíbí nařčení od opozičních lídrů

Premiér Andrej Babiš (ANO) čeká do čtvrteční půlnoci na omluvu od opozičních lídrů Markéty Pekarové Adamové (TOP 09), Ivana Bartoše (Piráti), Mariana Jurečky (KDU-ČSL) a Lukáše Wagenknechta (Piráti) kvůli jejich výrokům okolo kauzy Pandora Papers. V předvolební debatě serveru Blesk.cz ve čtvrtek řekl, že požaduje omluvu za nařčení z praní špinavých peněz. Pokud se jeho oponenti neomluví, chce je žalovat.

Praha (Aktualizováno: 17:15 7. 10. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš (ANO) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Říkají, že mám páchat trestní činnost, pokud se neomluví, všechny je zažaluju,“ uvedl v debatě na Blesk.cz premiér. Na dotaz, co všechno vlastní, který mířil na všechny hosty debaty, Babiš uvedl, že dům v Průhonicích a byt v Praze 6, ale tím si není jistý.

Sněmovní komise si pozve šéfa ministerských analytiků kvůli Pandora Papers. Babiš ho zbaví mlčenlivosti

Číst článek

Babiš podle zjištění mezinárodního novinářského týmu Pandora Papers poslal v minulosti přes své offshorové firmy téměř 400 milionů korun na nákup nemovitostí na francouzské Riviéře.

Premiér tvrdí, že tím nepřekročil zákony. Záležitostí se bude příští týden zabývat sněmovní komise pro kontrolu Finančního analytického úřadu (FAÚ) spolu s ředitelem úřadu Liborem Kazdou. Babiš už podle serveru iRozhlas.cz avizoval, že Kazdu zbaví mlčenlivosti.

Transakce i po vstupu do politiky

Kauzou českého premiéra, která výrazně hýbe i světovými médii, se zabývají také francouzští investigativní novináři, patřící též do skupiny stojící za odhalení Pandora Papers. Ti tvrdí, že Babiš s transakcemi v daňových rájích pokračoval i po vstupu do politiky.

„Za prvé, společnost z Britských Panenských ostrovů, ve které Babiš figuroval, byla rozpuštěna až v roce 2015. Navíc až do června roku 2018 měl podíl v monacké společnosti, který pak převedl na svou manželku,“ vysvětlil novinář francouzského veřejnoprávního rozhlasu Abdelhak El Idrissih Radiožurnálu.

Francouzská prokuratura zatím Babišovu kauzu nevyšetřuje. Zjištěním novinářů se ale věnuje

Číst článek

Premiér Babiš se proti zjištění novinářů hají předvolebním načasováním. „Je pět dní do voleb a teď někdo přichází s transakcí, kterou jsem jako podnikatel udělal před 12 lety," uvedl v pondělí v pořadu Xaver Live. Tento výrok novináři stojící za odhalením odmítají.

„Tohle datum jsme si nevybrali my. Je to spolupráce novinářů z celého světa. Myslím si, že to, že jsou v Česku nějaké volby, novináře z Filipín, Indie nebo jižní Ameriky absolutně nezajímá,“ odráží kritiku novinářka a zakladatelka Investigace.cz Pavla Holcová.

V pondělí Babiš připojil v SMS zprávě pro deník.cz další kontroverzní obhajobu, že usedlost Château Bigaud a další luxusní majetky nikdy nevlastnil. Z uniklých dokumentů však jasně vyplývá, že transakci přes offshorové firmy v roce 2009 provedl. A jak rovněž sám pro Českou televizi připustil, tehdejší postup pro politika nebyl vhodný. „Tehdy jsem ale v politice nebyl,“ hájil se předseda vlády.

Opět v Černošicích

Kauza by mohla dopadnout i na Babišovo majetkové přiznání. Premiér do něj tehdy neuvedl, že vlastní akcie offshorových firem. Městský úřad Černošice, pod jehož oblast Babiš svým bydlištěm v Průhonicích patří, se tak případem pravděpodobně bude zabývat. Podnět úřadu podali Piráti.

„Andrej Babiš lhal, že nevlastní firmy v daňových rájích, lhal ve svých majetkových přiznáních a my ho doženeme k odpovědnosti,“ uvedl za koalici Pirátů a STAN šéf pirátského poslaneckého klubu Jakub Michálek.

Případem se zabývá i Stálá komise pro dohled nad poskytováním veřejných prostředků. Senátor Lukáš Wagenknecht (za Piráty) Babiše vyzval, ať nejasnosti kolem transakcí přijde vysvětlit komisi samotné.

Boj proti praní peněz řeším 15+ let. Má reakce na vaši výzvu proto jednoduchá. @Andrej Babiš zvu Vás na jednání Komise pro dohled @Senát Parlamentu ČR, kde s odborníky probereme off-shore zámeckou kauzu do detailů. Doufám, že se nebudete jako srab schovávat za právníky, a pozvánku přijmete.

15:58 – 07. 10. 2021

59 422

Babiš pochybnosti kolem nákupu nemovitostí odmítá. Tvrdí, že před 12 lety poskytl půjčku, která byla řádně zdaněna, a při nákupu postupoval podle doporučení realitní kanceláře. Informacemi z takzvaných Pandora Papers, které se týkají vedle Babiše i dalších Čechů, se bude zabývat policie.

Kauza Pandora Papers

Projekt Investigace.cz v neděli večer společně s dalšími stovkami novinářů ze světových médií zveřejnil informace z uniklých dokumentů z panamské právnické kanceláře Alcogal. Premiér Babiš si podle Investigace.cz nechal v roce 2009 pomocí francouzské a panamské právní kanceláře anonymně založit firmy s nastrčenými řediteli.Tuto strukturu údajně využil k tomu, aby z jedné své společnosti do druhé přesunul 15 milionů eur, tehdy 381 milionů korun. Měl tak poskytnout sám sobě půjčku, kterou využil k nákupu luxusních francouzských nemovitostí, včetně rezidence Bigaud. Premiér pochybení v pondělí odmítl s tím, že v době transakce nebyl aktivní v politice. „Nevlastním a nikdy jsem nevlastnil nemovitost ve Francii,“ uvedl Babiš.

Timon Láska, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme