Babiš je u Zemana v Lánech. Proberou návrh státního rozpočtu na příští rok

Ministr financí Andrej Babiš představí prezidentu Miloši Zemanovi v Lánech návrh státního rozpočtu na příští rok. Na pravidelném setkání Zemanova poradního týmu budou debatovat také o penězích na investice, kterých by prezident rád viděl co nejvíc. Rozpočet ale zdaleka není hotový.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman (vpravo) a Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek

Vicepremiér a ministr financi Andrej Babiš z hnutí ANO bude před Milošem Zemanem a jeho poradci obhajovat plánovaný deficit 70 miliard korun.

„Myslím, že deficit je ambiciózní. Měl jsem co dělat, abych přesvědčil koaliční partnery, kteří chtěli deficit 85 miliard korun,“ řekl Babiš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výše státního rozpočtu na příští rok má být 70 miliard korun. Ve vysílání na toto téma hovořil ministr financí Andrej Babiš a komentátor ČRo Petr Hartman

„Je to tlak, aby ministři šetřili. Mají tam velkou vatu. Teď to vidíme u paní Marksové, která v rozpočtu na tento rok našla 700 milionů na sociální výdaje a 1,75 miliard na důchody, které máme vyplácet koncem roku.“

Babiš podle svých slov nese prezidentu Zemanovi samé dobré zprávy.

„Jako jedna z mála zemí v Evropě jsme snížili absolutně dluh, máme třetí nejnižší nezaměstnanost a přebytkový rozpočet. Myslím, že pan prezident může být spokojen, protože hospodaříme velmi dobře, snižujeme deficit, nezadlužujeme naší zemí, využíváme dobře cash flow,“ dodává.

Podle ekonoma Lukáše Kovandy je 70miliardový schodek ve srovnání s předcházejícími lety dobrý posun, mohl ale být ještě nižší:

„Vzhledem k tomu, že ekonomika roste – už teď nejrychleji v Evropě – a poroste také zřejmě velmi dobře i ve zbytku letošního roku, tak si myslím, že by deficit mohl být snížen ještě o něco rychleji. Ideálně bych si tam představoval ještě o nějaké desítky miliard méně.“

Na dopravu by mohlo jít příští rok o 6 miliard víc, říká ministr Ťok

Číst článek

Navrhovaný schodek by se už měnit neměl. Nejistá je stále konečná suma, kterou ministerstvo financí přidělí jednotlivým resortům.

Jednání stále pokračují, už teď ale mohou být podle Babiše někteří ministři a ministryně spokojení.

„Víceméně jsme se domluvili s paní ministryní školství, že přidáme 500 milionů na sport, plus přidáme na učitele. I u ministerstva průmyslu také nacházíme nějaké kompromisy,“ řekl Babiš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Babiš bude v Lánech jednat se Zemanem o podobě státního rozpočtu na příští rok. Jak má deficit vypadat zjišťovala Věra Masopustová

Po prvním kole vyjednávání dostane víc peněz například obrana, kultura, i zdravotnictví, také doprava a ministerstvo pro místní rozvoj.

Až po své dovolené si Andrej Babiš naplánoval jednání s ministrem vnitra Milanem Chovancem z ČSSD, který s původně navrženými penězi pro svůj resort také není spokojený.

„Požadujeme zhruba 2,6 miliardy korun navíc, plus 1,1 miliardy korun, které vycházejí z potřeb migrační politiky. Jsou to primárně peníze na investice pro policii, nová vozidla a rozšíření financování platů příslušníků,“ tvrdí Chovanec.

Vyjednávání s ministry bude ještě pokračovat. Definitivně musí být rozpočet na příští rok hotový do konce září, kdy ho vláda předá do sněmovny.

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme