V obchodě se Babiše jr. snažil zaměstnat, jejich vztah působil v pořádku, říká bývalý společník Protopopova

Před čtyřmi lety společně s Petrem Protopopovem založil prodejnu s cyklistickým zbožím. Původně se však Jiří Vysloužil ke svému někdejšímu společníkovi, který odvezl Andreje Babiše mladšího na Ruskem anektovaný Krym, nechtěl vyjadřovat. S redaktorkou Radiožurnálu ale nakonec o Protopopovi promluvil. „Měl snahu ho tam zaměstnat, ale podle mě byl ve stavu, že se s ním nedalo pracovat,“ popsal.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš mladší pobýval v roce 2017 na Ruskem anektovaném Krymu | Zdroj: Facebook Andrej Babiš

Jiří Vysloužil společně s Protopopovem v roce 2014 založil společnosti Cyklotuning a Cyklotuning servis, působil v nich současně jako jednatel. Vysloužil nejprve Radiožurnálu řekl, že neví, kdo Protopopov je, a položil telefon. Později s ním ale redaktorka Radiožurnálu mluvila znovu.

Nemoc, Krym a Čapí hnízdo. Jak se míjejí verze premiéra Babiše, jeho syna a Protopopova?

Číst článek

Protopopov v rozhovoru pro Právo totiž uvedl, že se jako spolumajitel Cyklotuningu pokoušel ve firmě zaměstnat Babiše juniora. „Andyho jsem se snažil zapojit do mé práce. Chtěl jsem, aby něco dělal, aby neležel v posteli, protože jakákoli aktivita mu jen může prospět. Jenže tak po dvou měsících jsem zjistil, že ho práce v mé firmě vůbec nebavila a ani to, že tam musel vysedávat, nedělalo moc dobrotu,“ uvedl Protopopov.

Práce v prodejně

Vysloužil, který byl v té době druhý spolumajitel, na dotaz Radiožurnálu práci Babiše juniora ve firmě potvrdil. „Viděl jsem ho tam jednou. Bylo to koncem léta nebo v září 2015. Pan Protopopov ho přivedl do prodejny. Měl snahu ho tam zaměstnat, ale podle mě byl ve stavu, že se s ním nedalo pracovat. Nevím, nejsem žádný odborník, ale spíš potřeboval odpočívat,“ popsal Andreje Babiše mladšího Vysloužil.

Protopopov mu tehdy také řekl, že se k juniorovi dostal přes svoji ženu Ditu Protopopovou, k níž se dostal do psychiatrické péče. Začal se o něj starat a tehdy se také s Vysloužilem dohodli, že podnikání ukončí. Proto také Vysloužil podle svých slov viděl mladého Babiše ve firmě jen jednou.

Petra Protopopova vyhledali reportéři Seznam Zprávy (na snímku) | Zdroj: TV Seznam

„Byli jsme už domluveni na prodeji a já už jsem do prodejny téměř nechodil. Ale vím od kolegů, že tam pan Protopopov Babiše mladšího zhruba ty dva měsíce vodil. Jejich vztah tehdy působil, že je v pořádku. Šel s ním na snídani a pak se ho snažil přes den nějak zaměstnat,“ dodal Vysloužil.

Lež. Můj otec překročil červenou čáru, stojí v mailu podepsaném Babišem ml. Novináře žádá o spojení s policií

Číst článek

Firmy v roce 2015 odkoupil Lukáš Klinecký. Ten tvrdí, že Protopopova nezná. Sám Protopopov se k celé věci vyjádřil pouze v rozhovoru Právo, na dotaz serveru iROZHLAS.cz uvedl, že o rozhovor „nemá zájem“.

Osmatřicetiletý Rus zároveň pracuje podle svých slov od ledna 2016 pro společnost Agrofert jako řidič. „V Agrofertu jsme normálně společně s Andym rozváželi různé věci, v podstatě jsme byli kurýři,“ řekl pro Právo.

Z dostupných informací zároveň vyplývá, že Protopopov působí i jako začínající fotograf. Loni si založil firmu s názvem Vostok studio, které se má podle obchodního rejstříku angažovat v oblasti audiovizuálních služeb.

Jeho rodina přišla do Česka v devadesátých letech. Sám Protopopov na cyklistickém serveru bike-forum v roce 2012 napsal, že v Česku žije už 17 let. Jeho otec Alexej byl původní profesí restaurátor obrazů, jak serveru iROZHLAS.cz popsal už dříve jeho přítel Vladislav Böhm.

Jana Klímová, kno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme