Omlouvat se nebudu, vzkázal znovu Babiš Kalouskovi. Spor politiků mají na stole právníci

Slovní přestřelku mezi premiérem Andrejem Babišem z ANO a šéfem poslanců TOP 09 Miroslavem Kalouskem dostali na stůl právníci obou politiků. Kalousek požaduje po předsedovi vlády omluvu za výroky, které Babiš pronesl na červencovém jednání sněmovny. Prohlásil mimo jiné, že Kalousek „zabil lidi přes padáky“. Babiš ale přes svého právníka vzkázal, že se definitivně omlouvat nehodlá.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš a exministr financí Miroslav Kalousek | Foto: Michaela Danelová, Český rozhlas/Filip Jandourek, Český rozhlas | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

„Na omluvě trvám,“ řekl serveru iROZHLAS.cz Miroslav Kalousek s tím, že bližší komentář k celému sporu poskytne jeho právník a bývalý ústavní soudce Stanislav Balík.

Kalousek chce po Babišovi omluvu za ‚ožralu a zloděje zlodějského‘. Premiér ji odmítá

Číst článek

„Od právního zástupce protistrany jsem obdržel dopis, že se omlouvat nebude,“ popsal Balík, který oficiální žádost o omluvu poslal ještě v červenci na tři adresy premiéra Andreje Babiše – do místa jeho bydliště, na Úřad vlády i do Poslanecké sněmovny.

Kalousek požaduje omluvu za výroky, které pronesl předseda vlády v polovině července na půdě Poslanecké sněmovny. Babiš řekl, že Kalousek rozkrádal ministerstvo obrany a zabil lidi přes padáky.

Podle Balíka chce Kalousek kromě omluvy také to, aby premiér už dál nešířil podle něj nepravdivé informace. Žádné finanční odškodnění prý nežádá.

„Běžné, byť nepravdivé urážky, bych asi dokázal přejít, nejsem cukrová panenka. Ale pokud mě předseda vlády nepravdivě obvinil z kriminálních činů – tedy, že jsem rozkrádal ministerstvo obrany a že kvůli mně umírali lidé na padácích – tak to jsou výroky, které nemohu přejít a za které jsem připraven přimět ho k omluvě všemi prostředky, které český právní řád připouští,“ uvedl již dříve šéf poslanců TOP 09.

Babiš: Symbolu korupce se omlouvat nebudu

Zda a kdy se spor dostane k soudu, nechtěl Balík odhadovat. Server iROZHLAS.cz několikrát žádal o reakci i premiéra.

VIDEO: ‚Je zase vožralej, zloděj zlodějský. Nebudeš mi tady vykládat o StBácích,‘ řekl Babiš Kalouskovi

Číst článek

Mluvčí hnutí ANO Lucie Kubovičová nakonec vzkázala, že Andrej Babiš se k celému případu odmítá vyjádřit s tím, že spor neřeší. Už dříve ale řekl, že je na případný soudní spor připraven.

„Symbolu korupce se určitě omlouvat nebudu,“ prohlásil v červencovém rozhovoru pro server Novinky.cz. A dodal také, že asi nezbývá nic jiného než jít do soudního sporu.

Pokud by na soud opravdu došlo, musel by premiér pravdivost svých tvrzení dokázat. A Balík se případného soudního sporu nebojí.

„Že jsou výroky nepravdivé, je postaveno na jasných věcech. Neměli bychom mít problém,“ řekl Kalouskův advokát koncem července deníku Echo24.

Za Miroslava Kalouska, který byl v 90. letech ještě coby lidovec náměstkem na ministerstvu obrany, vyhrála společnost Anex Cirus podnikatele Jiřího Andrlíka výběrové řízení na dodávku padáků. Resort rozhodl o nákupu 550 padáků za 130 milionů korun.

V roce 1997 pak při použití jednoho z nich zemřel vojín Roman Prinich. Po jeho smrti byly seskoky s těmito padáky zakázány. Jakékoli Kalouskovo případné pochybení v této věci se ale nikdy neprokázalo.

Spory politiků za facku i výroky

1. Michal Horáček x Zdeněk Ondráček

Bývalý prezidentský kandidát Michal Horáček podal na komunistického poslance Zdeňka Ondráčka trestní oznámení začátkem letošního roku kvůli tomu, že ho koncem loňska nařkl v médiích ze spolupráce s bývalou StB. Horáček jakoukoli spolupráci s StB popřel. Sněmovní mandátový a imunitní výbor nyní řeší, zda poslancům doporučí vydat, nebo nevydat Ondráčka k trestnímu stíhání. Další jednání je naplánováno na 25. září.

2. Miloš Zeman x Svatopluk Bartík

Brněnský politik Svatopluk Bartík za hnutí Žít Brno na facebooku loni v listopadu napsal, že prezident Miloš Zeman má rakovinu a zbývají mu měsíce života. Tvrzení se objevilo několik měsíců před lednovými prezidentskými volbami, ve kterých Zeman obhájil mandát.

Podle Bartíka měla veřejnost právo znát informace o jeho zdravotním stavu. Hrad i Zemanův lékař tehdy tvrzení o rakovině rezolutně odmítli. Bartík se pak snesla kritika kvůli jejich zveřejnění a on je z internetu stáhl. Za svým tvrzením si ale stojí. Hrad na Bartíka podal žalobu na ochranu osobnosti, ve které po něm požaduje omluvu a pět milionů korun. Zároveň na něj podal trestní oznámení pro podezření z pomluvy.

3. Miroslav Macek x David Rath

Politik ODS Miroslav Macek na sebe v květnu 2006 upozornil fackou, kterou uštědřil tehdejšímu sociálnědemokratickému ministrovi zdravotnictví Davidu Rathovi, který nyní kandiduje v komunálních i senátních volbách.

Důvodem pro facku byl Rathův výrok, který naznačoval, že se Macek oženil pro peníze. Podle rozhodnutí soudu se Macek musel později Rathovi omluvit a zaplatit mu 100 tisíc korun.

Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme