Babiš ke zprávě Freedom House: Nejsme populisté ani hrozba pro českou demokracii

Andrej Babiš nepovažuje své hnutí a jeho volební výsledek v letošních parlamentních volbách za milník vývoje české demokracie, jak jej nazvala výroční zpráva americké nevládní organizace Freedom House. Ta zařadila Česko na seznam zemí, kterých se v roce 2017 může týkat takzvaný bod zlomu v oblasti demokracie. Důvodem je podle organizace právě 'populistické a nacionalistické' hnutí ministra financí. "Takových organizací, které o nás mluví negativně na objednávku je hodně," řekl Babiš Zpravodajskému webu Českého rozhlasu. Zatímco populismus odmítá, k nacionalismu se hlásí. 'Czech first,' dodal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek

Ostře sledované Česko: hnutí ANO může změnit vývoj demokracie v zemi, píše Freedom House

Číst článek

S výsledky zprávy se ale Babiš zatím nestačil seznámit. Americká nevládní organizace Freedom House každý rok zveřejňuje výroční zprávu Freedom in the World, jejíž součástí je i seznam zemí, kterých se může týkat takzvaný bod zlomu v oblasti demokracie. Česká republika na tom je v indexu organizace dosud velmi dobře, letos si však zaslouží zvýšenou pozornost: „Říjnové volby v roce 2017 ukáží, zda vyhraje nebo prohraje populistické a nacionalistické hnutí ANO, které bylo srovnáváno s vládnoucími stranami v Maďarsku a Polsku,“ stojí ve zprávě. Jako bod zvratu pro vývoj české postkomunistické historie Babiše označil v dubnu 2015 také americký server Foreign policy.

Výroční zpráva Freedom in the Worldhodnotí stav politických práv a občanských svobod ve světě. Skládá se z numerických hodnocení a podpůrných textů o 195 zemích a 14 teritoriích. Zprávu organizace vydává od roku 1973. Externí analytici při posuzování zemí a teritorií užívají kombinace výzkumu, konzultace s lokálními zdroji a informacemi z novinových článků, nevládních organizací, vlád a celé řady dalších zdrojů. Odborní poradci a regionální specialisté potom překontrolují závěry analytiků. Konečný produkt představuje koncensus analytiků, odborníků a zaměstnanců Freedom House.

Americká organizace Freedom House ve své letošní výroční zprávě spojila hnutí ANO s vývojem demokracie v České republice. Už jste se se zprávou stačil seznámit?

Nestačil, až si ji přečtu, můžu se vyjádřit. Samozřejmě takových organizací, které o nás mluví negativně na objednávku je hodně.

Myslíte, že Freedom House jedná na objednávku?

Tak asi je pod vlivem různých lživých zpráv, které bývají v českých médiích například. Já to nevím a nemám pocit, že jsem hrozba pro českou demokracii. Volili mě občané, věděli co vlastním, nic proti demokracii jsem tady neudělal, naše hnutí je demokratické, takže vůbec nechápu to stanovisko, z čeho vychází a jak říkám, já to (Freedom House – pozn. red.) neznám. Jsou tady různé instituce jako Evropské hodnoty, ty taky něco povídají a taky je někdo financuje. Pana (Davida) Ondračku a Transparency International taky někdo financuje, některá ministerstva. Takže o nezávislosti některých těchto institucí je těžké mluvit.

Výroční zpráva ANO označila nejen za populistickou, ale také nacionalistickou stranu. Co na to říkáte?

Fakt? Tak to je vyznamenání. Ano, já se k tomu hlásím, že bojuju za české zájmy v Evropě. Takže „Czech first“ jak říká pan prezident Trump. A populističtí nejsme, protože na žebříčku podle Politico.eu, který vyhlásil všechny populistické strany, jako třeba Hnutí pěti hvězd Beppa Grilla v Itálii, tak tam jsme nebyli. Dokonce naše ALDE (liberální frakce Evropského parlamentu, které je hnutí ANO členem – pozn. red.) členství Grilla ani nepřijala.

Petra Holinková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme