Babiš: Vláda pověřila Koudelku dočasným vedením BIS. Nového šéfa jmenuje další vláda po volbách

Vláda v pondělí pověřila nynějšího šéfa Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku zastupováním na pozici ředitele civilní kontrarozvědky od 16. srpna do doby jmenování nového šéfa. Novinářům to po krátkém mimořádném zasedání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Výběr nového ředitele BIS bude podle něj náležet vládě, která vzejde z říjnových sněmovních voleb. Koudelkovi končí funkční období v polovině srpna.

Praha (Aktualizováno: 17:14 9. 8. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér považuje za zvláštní, že u nejvyššího žalobce chtěla opozice se jmenováním nového šéfa počkat na novou vládu, zatímco u civilní kontrarozvědky jí to vadí | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Myslíme, že taková důležitá funkce má být rozhodnuta novou vládou, která získá důvěru občanů a sněmovny,“ uvedl Babiš.

Na jednání kabinetu podle něj vystoupil pouze vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). „Informoval členy vlády, že jsem to s ním konzultoval, že s postupem souhlasí. Vláda hlasovala, nikdo nebyl proti, nikdo se nezdržel,“ dodal premiér.

Boj o šéfa BIS. Koudelkův konec by byl pro spojence signálem podvolení se ruskému vlivu, říká Kundra

Číst článek

Koudelka podle Babiše nebude mít omezený manévrovací prostor, když bude funkcí pověřený. V tom vidí rozdíl oproti nejvyššímu státnímu zástupci, kdy vláda nedávno schválila návrh na jmenování Igora Stříže.

Premiér považuje za zvláštní, že u nejvyššího žalobce chtěla opozice se jmenováním nového šéfa počkat na novou vládu, zatímco u civilní kontrarozvědky jí to vadí.

„Kompetence pana Stříže zasáhnout do nějakého případu je kompetence té funkce. U BIS to je služba, která funguje a která přece nemůže záviset na jednom člověku. Tady je kontinuita, není v tom žádný rozdíl v těch kompetencích,“ poznamenal Babiš.

Spor s opozicí 

Koudelku dlouhodobě kritizuje prezident Miloš Zeman. V květnu nevyhověl už pošesté návrhu vlády na jeho povýšení do generálské hodnosti. Loni koncem roku předal Babišovi ohledně Koudelky kritický materiál.

Podle zákona o zpravodajských službách jmenuje ředitele BIS vláda po projednání ve sněmovním bezpečnostním výboru. Babiš v pondělí uvedl, že se Zemanem o svém postupu nehovořil.

Kvůli jmenování ředitele BIS se v Česku rozhořela politická debata. Opoziční koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), která stejně jako další koalice Pirátů a STAN Koudelku podporuje, podnítila kvůli nynější situaci svolání mimořádné schůze dolní komory.

V pondělí nicméně poslanci koalice Spolu uvedli, že po oznámení premiéra o pověření Koudelky vedením BIS návrh na páteční mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny stáhli.

Naopak kritické jsou k nynějšímu řediteli civilní kontrarozvědky hnutí SPD a KSČM.

V pondělí v souvislosti s informacemi, že chce jmenování nového šéfa BIS Babiš nechat na příští vládě, hovořili zástupci ODS, TOP 09, KDU-ČSL či STAN o tom, že premiér má ze Zemana strach.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme