Babiš kritizoval ostatní vládní strany. Sobotka mu vzkázal, ať neodvádí pozornost

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se střetli kvůli fungování koalice. Babiš dnes kritizoval údajné podrazy koaličních partnerů. Začíná prý přemýšlet, jestli koalice může fungovat dál. Sobotka kritiku odmítl, Babiš by podle něj neměl odvádět pozornost a měl by se zamyslet nad fungováním ministerstva dopravy, které prý v otázce mýta přešlapuje na místě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí Andrej Babiš a premiér Bohuslav Sobotka | Foto: Filip Jandourek

Jako příklad nekorektního jednání uvedl Babiš dnešní Sobotkovu kritiku týkající se kvízomatů, proces schvalování vládního materiálu k mýtu nebo provozování letecké záchranné služby.

„Začínám přemýšlet, jestli tato koalice může fungovat dál. To jsou neuvěřitelné podrazy od našich koaličních partnerů,“ upozornil dnes Babiš novináře.

Sobotka na to reagoval: „Místo snahy o odvádění pozornosti by se měl Andrej Babiš raději zamyslet nad fungováním ministerstva dopravy pod vedením ANO.“

„Materiál, který dnes na vládu předložil ministr (dopravy Dan) Ťok, měl řadu nedostatků, musí být dopracován a vláda se k němu vrátí za týden,“ poznamenal premiér.

Babiš dnes naznačil, že materiál k mýtu vláda neschválila, protože zároveň neprojednala tendr na leteckou záchrannou službu. Odmítl rovněž kritiku vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) ohledně pomalého řešení situace kolem mýta.

Připomněl, že nevýhodnou smlouvu s firmou Kapsch uzavřel lidovec Milan Šimonovský v době, kdy byl ministrem financí Sobotka. „Nechápu, proč jsme to dnes nemohli schválit, stejně tak tu leteckou službu,“ dodal.

Boj proti kvízomatům

Schvalování tendru na leteckou záchrannou službu dnes vláda odložila kvůli nepřítomnosti ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD), který má dovolenou. Kvůli jarním prázdninám chyběli na jednání vlády i další ministři.

Ministr financí také uvedl, že koalice dosud fungovala dva roky normálně. „A teď navrhuje různé návrhy zákonů s opozicí proti mě. A my (ministerstvo financí) jsme nyní za pitomce, i když rok a půl bojujeme proti kvízomatům," nechal se slyšet.

Podle Sobotky je dobře, že dnes vláda téma probrala a zviditelnila. Na tiskové konferenci po jednání vlády premiér uvedl, že nezískal podporu ministerstva financí pro myšlenku „rychlé“ novely loterijního zákona, která by se týkala takzvaných kvízomatů.

Zároveň řekl, že do příštího ledna, kdy mají pro hazard začít platit přísnější pravidla, tak bude stát v potírání nelegálních přístrojů potřebovat dobrou spolupráci policie, státního zastupitelství a ministerstev financí a průmyslu a obchodu.

„Premiérovi jsem naposledy psal 6. ledna. V dopise jsem vyzval k vytvoření specializované skupiny, jejímž cílem bude boj proti legálním loteriím. Pokud se tedy pan premiér po 44 dnech probudil a teď jde bojovat proti kvízomatům, tak to vítám. Já proti nim bojuji již rok a půl,“ prohlásil Babiš.

Zároveň dodal, že problematika kvízomatů se týká především ministerstva průmyslu a obchodu a ministerstva vnitra: „Takže ať si pan premiér udělá pořádek se svými ministry.“

Otázka střetu zájmů

Další problém vidí Babiš v podpoře, kterou slibují vládní partneři návrhu zákona o střetu zájmů. „Nebudu ale chtít, aby proti tomu koaliční partneři hlasovali,“ uvedl Babiš.

Poslanec Martin Plíšek (TOP 09) navrhl, aby ministři nesměli být ovládajícími vlastníky firem a do výběrových řízení státu a jeho organizací by nesměly firmy, které minimálně z deseti procent vlastní člen vlády. Babiš je přitom vlastníkem skupiny Agrofert.

„Myslím, že je v zájmu Andreje Babiše, ale i našeho demokratického státu, aby se otázka střetu zájmů jeho i dalších miliardářů, kteří vstupují do politiky, jasně vymezila zákonem,“ podotkl Sobotka.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme