Babiš kritizuje koaliční partnery. Prý se spojili a schválili navýšení výdajů rozpočtu

Vláda se zatím neshodla na prvním návrhu rozpočtu pro příští rok. Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš si navíc po jednání postěžoval, že se proti němu spojili sociální demokraté a lidovci. Podle Babiše si měli vzájemně podpořit své návrhy na zvýšení výdajů rozpočtu a hlasovat proti němu. Šéf ANO chce kvůli tomu svolat koaliční radu, zbylé vládní strany ale odmítají, že by se proti němu spojily.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek

Koaliční partneři měli Babiše přehlasovat například v případě vyšších plateb za státní pojištěnce, růstu rozpočtu na vědu a výzkum nebo peněz na stavbu nového sídla Nejvyššího kontrolního úřadu.

„Já jsem měl dneska pocit, že jsem byl na vládě zbytečně, protože vlastně u všech svých návrhů jsem byl přehlasován. Pro mě to byla dohoda mých koaličních partnerů – 'ty mi schválíš vědu, já ti schválím státní pojištěnce'. Domluvili jsme se, že to musíme řešit na koaliční radě, protože pokud má být takto ministr financování permanentně prohlasován, tak to asi není dobrá zpráva,“ řekl Babiš.

Jak ČSSD, tak lidovci ale Babišovo tvrzení odmítají. Podle premiéra Bohuslava Sobotky z ČSSD nebyly Babišovy návrhy připraveny tak, aby se na nich shodli všichni členové vlády.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vláda rozhodla o zvýšení plateb za státní pojištěnce, přidala i na vědu. Ministr Babiš si stěžuje, že ho koaliční partneři přehlasovávají

„Byly tam různé alternativy, vláda mezi těmi alternativami rozhodla tak, abychom zdůraznili určité rozpočtové priority. Já myslím, že jsou různé návrhy, hlasování ve vládě probíhá podle toho, jakým způsobem ministři ty jednotlivé návrhy posuzují. Určitě se tady nejedná o žádnou dvoukoalici. Jsme trojkoalice a máme snahu, aby všechny tři koaliční strany spolupracovaly,“ reagoval premiér.

Podle vicepremiéra pro vědu a výzkum a předsedu KDU-ČSL Pavla Bělobrádka navíc vládu začínal tlačit čas.

„Mě to mrzí, že jsme nebyli schopni najít racionální řešení a domluvit se, nicméně já jsem ze zákona povinen tento rozpočet na vládu předkládat v květnu, takže vláda rozhodla hlasováním. Stejně tak platby za státní pojištěnce je potřeba rozhodnout do konce června,“ poznamenal Bělobrádek.

K debatě o rozpočtu se ministři vrátí za dva týdny. Už teď ale někteří z nich říkají, že budou potřebovat mnohem více peněz. Namátkou ministryně školství na platy učitelů nebo ministr dopravy na důležité dopravní stavby.

Mikuláš Klang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme