‚Vypadal trochu nepřítomně.‘ Policii se ztratila fotka s Babišem mladším. Dokazovala, že je v pořádku

Byl to klíčový důkaz, přesto z policejních archivů zmizel. Fotografie Andreje Babiše mladšího s jeho matkou a aktuálním vydáním novin měla dokazovat, že je syn premiéra v pořádku. Policii se totiž v lednu 2018 ozval s tím, že byl unesen na Krym. Ačkoli snímek Generální inspekce bezpečnostních sborů později nedohledala, také tuhle část krymské aféry před časem odložila. Server iROZHLAS.cz přináší dosud nezveřejněné podrobnosti.

Původní zpráva Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš mladší pobýval v roce 2017 na Ruskem anektovaném Krymu

Andrej Babiš mladší pobýval v roce 2017 na Ruskem anektovaném Krymu | Zdroj: Facebook Andrej Babiš

Vypadal sice trochu nepřítomně, ale jeho vzezření odpovídalo. Alespoň tak vyšetřovatel klíčovou fotografii popsal generální inspekci, která jeho práci na případu možného zavlečení Andreje Babiše mladšího na Krym později prověřovala.

Ani na sekundu jsem historce o únosu nevěřila, řekla policistům k Babišově cestě na Krym jeho matka

Číst článek

Šlo o stěžejní důkaz, že je syn premiéra v pořádku. Když se totiž policistům v lednu 2018 ozval s tím, že byl unesen, chtěli postupovat diskrétně. Dohoda proto zněla jasně: matka se synem se vyfotí s denním tiskem a snímek pošlou.

Policisté se na tom domluvili s advokáty premiéra Andreje Babiše (ANO), který policisty propojil se svojí bývalou manželkou Beatou. Ta v té době žila v Bratislavě, kam se mladý Babiš mezitím přesunul. Předtím přitom nebyl na Krymu, ale v Krivém Rogu u přítelkyně.

„Potřebovali ověřit, zda je to pravda, dohodl se s (…), že nejrychlejší a nejschůdnější cestou je, aby jim (…) zaslala fotografii, na které bude ona, on a aktuální vydání novin,“ píše se v usnesení pražských žalobců z června 2019, kteří vycházeli ze závěrů prověrky Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Zastavení pátrání

A když fotografie Babiše mladšího a jeho matky s aktuálním vydáním deníku Blesk dorazila, policisté akci zastavili. A to jen po třech dnech pátrání. „Z fotografie neplynulo, že by se jednalo o únos, nadto matka nebyla uvedena mezi osobami, kterých se měla trestná činnost týkat,“ uvádí se na základě výpovědi policisty v protokolu.

Babiš mladší za únosce označil Petra Protopopova, svého ošetřovatele, který na něj kvůli zdravotním potížím dohlížel. Babiš měl za sebou totiž hospitalizaci v psychiatrických léčebnách v Havlíčkově Brodě i v Klecanech.

E-maily policii

Andrej Babiš mladší adresoval policii v lednu 2017 hned tři emaily. Do své schránky se připojoval ze svého soukromého telefonního čísla, registrovaného přímo na jeho jméno. Mimo jiné v nich tvrdil, že byl nejprve „přinucen podepsat stížnost na Policii ČR v kauze Čapí hnízdo“ a poté byl „nelegálně odcizen“ na Krym. Tam ho podle jeho oznámení vzali do psychiatrické léčebny a píchali flupentixol, tedy antipsychotikum.

„Čeká mne nedobrovolný psychiatrický zákrok. Můj otec potřeboval, abych zmizel po čas kauzy Čapí hnízdo,“ napsal rovněž Babiš mladší ve svém oznámení policii.

A to byl i důvod, proč prý policie tehdy nepožádala o přeshraniční pomoc. „Slovenskou stranu nekontaktovali oficiálně proto, že v žádosti by byl označen jako potenciální pachatel premiér ČR, navíc mu takový úkon nepřísluší,“ stojí dále v záznamu.

Případ tak policisté uzavřeli, aniž by s Babišem mladším mluvili. Měli na něj přitom přímý telefonický kontakt. Ani ho ale nezkusili vytočit, jak jim později inspekce vytkla. „Lze jen stěží vysvětlit, proč policejní orgán (…) nevyužil nejsnazší cestu k verifikaci sdělovaných informací a nezavolal na telefonní číslo oznamovatele,“ shrnuje dokument. Podle něj měli zahájit trestní řízení jako v případě jiných trestním oznámení a věc důsledně prověřit.

Zmizelá fotografie

A co se stalo se zmíněnou fotografií? Zmizela. Generální inspekce se ji snažila během své prověrky dohledat, ale marně.

„Fotografii bohužel opomněl vytisknout a přiložit ke spisovému materiálu. Snažil se zpětně tuto komunikaci dohledat, ale jejich OIKT mu sdělilo, že data jsou již nenávratně smazána,“ popisuje dokument dosud neznámý moment.

Policista, který měl tehdy případ na starosti, přitom tvrdil, že snímek sám nesmazal. Zpracovat si kvůli tomu inspekce nechala i znalecký posudek z oboru kybernetiky. Ani to jí ale nepomohlo. „Existenci fotografie neprokázal,“ uvádí protokol.

Snímek dokazující, že je Babiš mladší v pořádku zmizel, uvádí protokol se závěry generální inspekce | Zdroj: Městské státní zastupitelství v Praze

Fotografii, na níž byla Beata Babišová, její syn Andrej a výtisk deníku Blesk, posléze vyšetřovatel popsal následovně: „K fotografii uvedl, že na ní byla (…), obličej po ramena, vedle ní obličej (…), který odpovídal jeho vzezření i fotografiím na facebooku, vypadal trochu nepřítomně, a vedle byly zdviženy české noviny Blesk ze dne, kdy foto poslala.“

Daného policisty se tehdy zastal jeho nadřízený, podle něj e-maily nebudily od začátku příliš velkou důvěru. Navíc od zmíněných advokátů věděli, že Babiš mladší trpí duševní poruchou.

Úvahy o provokaci

Policisté zprvu měli taky pochybnosti, zda jde o autentické zprávy. „Nevěděli, zda se nejedná o nějakou provokaci, e-mail od novinářů nebo politický boj,“ píše se dále v dokumentu Městského státního zastupitelství v Praze, kterým se postup policistů předal do kázeňského řízení. Server iROZHLAS.cz ho získal s pomocí informačního zákona.

Ztracená fotografie ovšem neměla posléze na policejní práci v případu možného zavlečení na Krym dopad. Alespoň v takovém duchu odpověděl na dotaz serveru iROZHLAS.cz šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Lelek: „Vámi tvrzená skutečnost neměla na průběh trestního řízení žádný vliv.“

Kauza Babiše mladšího končí. Policie možné zavlečení na Krym odložila, nešlo o trestný čin

Číst článek

Generální inspekce bezpečnostních sborů se postupem vyšetřovatelů z obvodního ředitelství pro Prahu I, kteří oznámení o únosu odložili, začala zabývat v lednu 2019. Tedy přesně rok potom, co jim Babiš mladší trojici e-mailů poslal.

„Byl jsem unesen na Krym,“ napsal v jedné ze zpráv adresované do pražského Kriminalistického ústavu. Bál se o svůj život a policisty žádal o pomoc.

O několik měsíců později svoje tvrzení zopakoval také reportérům Seznam Zpráv. Poté vypukla celonárodní aféra, která vyústila v politickou krizi. Kabinetu Andreje Babiše (ANO) se ji však podařilo nakonec ustát. Mezitím se však spustilo policejní pátrání, které mělo za cíl celou věc prošetřit.

Byl to i důvod, proč se inspekce rozhodla rok po e-mailových oznámeních tehdejší postup svých kolegů zkontrolovat. A zahájila trestní řízení „pro podezření ze spáchání trestného činu maření úkolu úřední osoby z nedbalosti“. Ačkoli se nakonec trestný čin neprokázal, policisté dostali za administrativní chybu kázeňský trest.

Krymská kauza

  • září 2017: Babiš mladší pobývá se svým ošetřovatelem Petrem Protopopovem na Krymu
  • leden 2018: Babiš mladší napsal policii, že byl unesen kvůli kauze Čapí hnízdo na Krym
  • duben 2018: policie oznámení „administrativně založila“, aniž by ho dostatečně prověřila
  • listopad 2018: server Seznam Zprávy zveřejnil video s Babišem mladším natočené skrytou kamerou
  • listopad 2018: policie začala prověřovat podezření ze zavlečení Babiše mladšího na Krym
  • listopad 2018: kvůli kauze Krym byl na policii podat vysvětlení premiér Andrej Babiš (ANO)
  • prosinec 2018: Babiš mladší zůstává ve Švýcarsku a pravidelně chodí k psychiatrovi
  • srpen 2019: policisté, kteří odložili oznámení o únosu na Krym, dostali kázeňský trest
  • únor 2020: státní zástupci zastavili stíhání Babiše mladšího v kauze Čapí hnízdo, trestný čin se podle nich neprokázal
  • září 2020: Seznam Zprávy přišly s tím, že je možné, že policisté případ uzavřou, aniž by Babiše mladšího vyslechli
  • únor 2021: Babiš mladší po dvou letech opět promluvil, pro Seznam Zprávy řekl, že si za svými dřívějším prohlášením stojí, nechce ale, aby byl někdo stíhán
  • únor 2021: Policie případ zavlečení na Krym odložila

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme