Babiš: Načasování policie je překvapující. Je to zadání, před 14 dny jsem byl vyslýchán jen jako svědek

Policie požádala sněmovnu o vydání šéfa hnutí ANO Andreje Babiše a prvního místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka kvůli dotační kauze Čapí hnízdo. Exministr financí tvrdí, že jde o politický boj a existuje zadání kriminalizovat jeho osobu. „Samozřejmě je to zájem lidí, kteří nechtějí, abych byl v politice a abych kandidoval ve volbách,“ řekl v rozhovoru pro Radiožurnál. Zpochybnil také jméno policisty, který případ Čapí hnízdo vyšetřuje.

Rozhovor Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Překvapil vás postup policie?
Určitě mě to překvapilo, protože jsem tam byl 23. července, to znamená dva týdny zpět. Policistů jsem se ptal, v jakém jsem postavení, a řekli, že svědek. Ale samozřejmě od ledna 2016 slyším, že je tady zadání mě kriminalizovat, v podstatě i to, jak byla kauza a komu přidělena.

Kauza Čapí hnízdo přehledně: kvůli čemu chce policie stíhat Babiše a Faltýnka

Číst článek

Dostal ji policista Nevtípil, který spolupracoval na odcizení firmy Neograph. To zadání bylo jasné a je to nepochopitelné, protože tahle pseudokauza je téměř deset let stará. Všechny kontroly za hejtmana Bendla (ODS), Ratha (dříve ČSSD), ministra financí Kalouska (TOP 09), auditní orgán, EU, všechny potvrdily, že to bylo poskytnuto v souladu s pravidly a zákonem.

Mluvíte o zadání kriminalizovat vaši osobu. Od koho by to zadání mělo být?
Samozřejmě nevím, kdo má vliv na toho policistu a proč to dostal právě on - velice kontroverzní policista. Je to zájem lidí, kteří nechtějí, abych byl v politice a abych kandidoval ve volbách. Myslím, že takových lidí z tradičních politických stran a i ze strany některých podnikatelů je vícero.

Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek už řekl, že se vydání nebude bránit. Jak se k tomu postavíte vy?
Tak určitě Poslanecká sněmovna vždycky hlasuje proti mně, lex Babiš a tak dále, takže to určitě nechám na ní. Ani nevím, jak bych se tomu bránil, to se ani nedá. Načasování, že to vyšetřují od ledna 2016, rok a sedm měsíců, a právě teď dospěli policisté k tomuto názoru, když mi ještě před 14 dny říkali, že jsem svědek, je velice překvapující. Nemůžu si myslet nic jiného, než že je to politický boj.

Vy tedy v tuto chvíli nevíte, na čem policie žádost o vydání staví? Ona vás v tomto směru teď někdy aktuálně nevyslýchala?
No teď jsem to řekl, vyslýchali mě 23. 7., což je dva týdny a něco, a bylo mi řečeno, že jsem v té pseudokauze svědek.

Vladimír Kroc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme