Chceme zkrátit dobu převodu čísla při změně operátora, oznámil Babiš. ‚Vykrádají nám témata,‘ tvrdí Piráti

Hnutí ANO chce zkrátit dobu přenesení čísla při změně mobilního operátora na dva dny místo současných deseti. Tento krok má být podle návrhu změny zákona o elektronických komunikacích, který ve středu předloží Andrej Babiš (ANO) vládě, možné uskutečnit bez nutnosti kontaktovat stávajícího operátora. Podle novely mají také být některá ochranná opatření rozšířena na živnostníky. Na tiskové konferenci to v úterý řekl Babiš.

Praha (Aktualizováno: 8:56 27. 2. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pokud se v současnosti rozhodne zákazník pro změnu operátora, stávajícímu to musí oznámit předem a deset dní čekat na uvolnění smlouvy. Návrh zkracuje dobu na pětinu. Přechod má nově zajistit nový operátor.

Podle posledních údajů, které má Český telekomunikační úřad k dispozici, v roce 2017 vzrostl počet přenesených telefonních čísel mezi operátory na 479 tisíc. Nejvíc jich ale bylo v roce 2014, a to 749 tisíc.

„Za celý rok 2018 k nám bylo úhrnem přeneseno cca 130 000 čísel, z naší sítě číslo ‚odportovalo‘ cca 145 000 čísel. Vzhledem k tomu, že registrujeme 6,2 milionu aktivních SIM karet, jde o velmi malou část naší zákaznické báze,“ informovala server iROZHLAS.cz mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová s tím, že ukazatel churn – tedy procenta zákazníků, kteří se průměrně měsíčně rozhodli přestat využívat služeb operátora – se dlouhodobě pohybuje kolem 1,3 procenta.

Vodafone a O2 na dotaz serveru iROZHLAS.cz odpověděly, že tyto údaje nezveřejňují.

Nyní lidé v případě změny operátora platí stávajícímu 20 procent z ceny, která jim ještě zbývá do data, kdy smlouva skončí. Novela počítá s tím, že by v případě ukončování smlouvy na dobu určitou lidé po třech měsících trvání smlouvy nehradili nic.

Novela má také rozšířit některá ochranná opatření na živnostníky. Nyní je chráněn jen spotřebitel, tedy fyzická osoba.

Snížení cen o pětinu

Piráti navrhují zákon, který by snížil pokuty za přechod k jinému mobilnímu operátorovi. Změna zákona by podle nich usnadnila příchod čtvrtého operátora na český trh, který by vedl ke snížení cen. Piráti požádali ANO a ODS o dodání připomínek ke svému návrhu do konce týdne, poté ho chtějí oficiálně předložit. Řekli to na tiskové konferenci v úterý dopoledne.

Faltýnek: Babiš bude jednat o cenách mobilních dat i přípravě tendru na čtvrtého operátora

Číst článek

Úterní návrh premiéra Andreje Babiše (ANO) na změnu pravidel pro operátory ještě před tiskovou konferencí šéfa hnutí ANO označili Piráti za vykrádání témat. Podle nich by se navíc vládní návrh zákona kvůli složitější proceduře nestihl projednat před podzimní aukcí frekvenčních pásem.

„Na podzim má proběhnout aukce nových frekvenčních pásem a my prosazujeme jako Pirátská strana, aby do té doby byly vytvořeny příznivé podmínky, aby tady vznikl prostor, že bude Česká republika atraktivní pro potenciální čtvrté operátory,“ řekl novinářům předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. Podle něj by příchod čtvrtého operátora zvýšil konkurenci v České republice, což by vedlo k poklesu cen.

Podle poslance Martina Jiránka vedl příchod čtvrtého operátora v Itálii ke snížení cen u všech operátorů zhruba o pětinu. Podle něj je podobný tlak na cenu třeba i v Česku, které patří v Evropské unii mezi země s nejdražšími mobilními službami. Čtvrtého operátora by podle něj mohlo na český trh přilákat to, že zákon umožní zákazníkům snadněji mezi operátory přecházet.

‚Pět let spal...‘

„Aktuálně je dnes hlavní problém pro lidi přejít mezi operátory smluvní pokuta při ukončení smlouvy. Dnes je to 20 procent, my navrhujeme pět procent. Cílem je, aby lidé neplatili tisícové částky, ale maximálně stokoruny nebo, pokud se to podaří vyjednat, i nic,“ řekl Jiránek. Pokuta tak podle něj nebude lidi omezovat v přechodu mezi operátory.

Operátoři nám vypověděli smlouvy. Zvážíme limity dat na wifi ve vlacích, uvedly České dráhy

Číst článek

Podle Jiránka je možné debatovat i o zkrácení doby pro přechod mezi operátory. Navrhuje i to, aby zákazníci mohli řešit změnu pouze u operátora, ke kterému přecházejí, a ne i u toho, se kterým rozvazují smlouvu. Na přesné podobě zákona se chtějí Piráti do konce týdne dohodnout s nejsilnějšími sněmovními stranami, tedy vládní ANO a opoziční ODS, poté návrh oficiálně dát do legislativního procesu.

Návrh zákona, který by měl zkrátit dobu přechodu zákazníků mezi operátory, v úterý představilo i hnutí ANO. Michálek to označil za vykrádání programu jiných stran. „Proč to neudělali dřív? Ten problém se tady řeší minimálně pět let a doteď pan premiér spal a najednou se vzbudil,“ řekl Michálek.

Jako problém vidí i možnost, že by se věc řešila vládním návrhem zákona, který na rozdíl od poslanecké novely musí projít připomínkovým procesem na ministerstvech. Podle Michálka by to schválení zákona zpozdilo. „Pokud to bude po té aukci, bude nám to houby platné,“ řekl.

Zájemci o vstup na český trh podle něj potřebují znát tuzemská pravidla včas, aby se mohli na vstup na trh připravit. Michálek také kritizoval ministerstvo průmyslu, které se podle něj dost aktivně o vstup čtvrtého operátora na český trh nesnaží.

Mobilní data? Pan premiér ještě minulý týden nevěděl, která bije. Věc jsme zahájili s Piráty my, což dokládá také výstup našeho poslance @Martin Jiránek již před měsícem v @OtázkyVáclavaMoravce. Ale klidně ať to dodá klidně člověk, co je ve vládě 6. rokem a doposud nedodal nic :-)

13:04 – 26. 02. 2019

41 900

Češi hledají wifi

Ministryně průmyslu Marta Nováková (za ANO) vzbudila v minulých dnech rozruch výrokem o tom, proč mají Češi drahá mobilní data. Minulou neděli v České televizi uvedla, že Češi spíš hledají připojení k bezdrátovým wifi sítím.

Vybudování mobilních sítí podle ní stálo operátory miliardy korun a data jsou drahá, protože je využívá jen malá skupinka lidí. „My potřebujeme, aby daleko víc lidí využívalo mobilních sítí. A to je jedna z cest, která ke zlevnění dat povede,“ řekla Nováková.

Češi platí podle analýzy Point Topic za jeden gigabyte stažených dat prostřednictvím mobilní sítě LTE nejvíce v Evropě. V průměru je vyjde na 6,5 dolaru. Následuje Španělsko a Nizozemsko s cenou přes pět dolarů, naopak nejméně jeden GB stojí ve Finsku, Švýcarsku a Rakousku, a to kolem deseti centů.

Zdravíme pana premiéra. Na tématu zlevnění dat pracujeme od chvíle, co jsme vstoupili do Sněmovny. Dlouhodobě komunikujeme, co je v této věci třeba učinit a na čem budeme pracovat. Neměl by být najednou tak překvapený. facebook.com/ceska.piratska…

12:59 – 26. 02. 2019

5 72

pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme