Babiš nahrávky neslyšel a slyšet nechce. Někdo mě sleduje, je to skandální, říká a ukazuje na ČSSD

Sociální demokracie stojí podle Andreje Babiše z hnutí ANO za jeho nahrávkou s novinářem. Ministr financí to ve čtvrtek řekl ve 20 minutách Radiožurnálu. Babiš je přesvědčený, že ho někdo odposlouchává a sleduje už dlouho. ČSSD jeho nařčení odmítá. Ministr už podal trestní oznámení na neznámého pachatele.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš na sněmu ANO | Foto: Filip Jandourek

Na internetu se během středy objevila nahrávka, která zachycuje váš rozhovor s novinářem z Mladé fronty DNES, z deníku, který vám do ledna patřil a nyní je součástí vašeho svěřeneckého fondu. Na nahrávce domlouváte jaké kauzy a na koho připravit, kdy je publikovat. Je ta nahrávka pravá a autentická?

Přehrát

00:00 / 00:00

20 minut Radiožurnálu s Andrejem Babišem

Já jsem tu nahrávku neslyšel a já jsem samozřejmě dneska podal trestní oznámení na neznámého pachatele, protože mám pocit, že už delší dobu jsem sledován a odposloucháván a to v pozici ústavního činitele, čímž myslím, že jsou narušeny a ohroženy bezpečnostní zájmy České republiky. Protože není přece možné, aby tady nějaké delší období byl sledován a odposloucháván místopředseda Bezpečnostní rady státu. To znamená, pokud mě někdo takto protiprávně sleduje, tak vlastně má informace i z porad ministra financí, nebo když řešíme nějaké věci v režimu bezpečností rady státu. Tak proto jsem podal na Městské státní zastupitelství v Praze trestní oznámení. Obsah nahrávek jsem neslyšel, komentovat je nebudu. Kolem mě jsou různé provokace a dezinformace, na mě je organizovaná kampaň...

Vy jste si ani neověřil tím, že byste si je pustil, jestli jsou ty nahrávky pravé? Přesto jste podal...

Já to nechci. Pro mě je důležité to, že mě někdo sleduje a někdo nahrává. A to je skandální...

Takže tam skutečně mluvíte vy, na těch nahrávkách?

Já nevím, já jsem to neslyšel. Já nevím, jestli je to manipulované, dneska můžete cokoliv manipulovat. A hlavně se manipulují informace. Hlavně mi nikdy neodpustili bývalí zaměstnanci Mafry, že jsem si dovolil Mafru koupit a tak dneska mi to vracejí tou pečlivě organizovanou kampaní. A není náhoda, že ty odposlechy, když vlastně vrcholí krize, kterou způsobil pan premiér úplně nesmyslně a není to náhoda, že to někdo pustil právě teď.

A jak víte, že jste nahráván a odposloucháván, když jste si to nepustil a nevíte, jestli jste to vy?

Babišovi lidé podezírají ministrovu ochranku z pořízení nahrávek. Nesmysl, odmítá její šéf Komorous

Číst článek

Protože mám takový pocit už delší dobu. Samozřejmě chodí lidi a povídají, samozřejmě nemám na to důkazy, ale mám z toho špatný pocit a vím to delší dobu, že se něco děje kolem mě a že některé možná instituce jsou zneužívány s a používány proti mně. Ale já na to bohužel nemám důkaz, protože nikoho neodposlouchávám, nikoho nenahrávám a nikoho nesleduju.

A můžeme si tu nahrávku pustit tady, že byste si to tedy poslech a že bychom se mohli bavit o tom, co na té nahrávce je?

Ne, já se k tomu nebudu vyjadřovat, vy si to budete pouštět, já se k tomu nebudu vyjadřovat. Nechci ani, se k tomu vyjadřovat. Protože je to zbytečné a není to důležité.

Podstata je, že mě někdo sleduje a odposlouchává

Důležité to zřejmě je. Na nahrávce vystupuje novinář Marek Přibil, Mladá fronta DNES už mu dala okamžitou výpověď.

Ale to je problém Mladé fronty a znovu opakuji, že jsem nic neovlivňoval a nebudu se k tomu vyjadřovat.

Znáte se s Markem Přibilem? Jste v kontaktu? Řešíte spolu politická témata?

Nejsme v kontaktu. Možná jsem ho potkal v minulosti, potkal jsem x novinářů u vás například dneska.

Takže jste s ním podobné věci nikdy neřešil? Ani s nikým jiným z novinářů?

Ne neřešil, jako za mnou samozřejmě chodí různé návrhy, lidi mi nosí různé věci na naše politické soupeře a to není můj úkol řešit.

Vy jste mnohokrát veřejně tvrdil, že žádným způsobem nezasahujete do práce novinářů z médií, která vlastníte. Vždy vás velmi rozčilovalo, pokud vám někdo vyčítal, že je využíváte ve svém politickém boji. Teď to ale působí, že to není pravda, co jste říkal, po zveřejnění té nahrávky.

Ale tak možná je to provokace, já nevím. Vy se držíte stále nějakého obsahu nahrávky, já nevím jaká je ta nahrávka a o čem je ta nahrávka. Podstata je, že mě někdo sleduje a odposlouchává, to je ta podstata. A to samozřejmě nikdo neřeší, a když byly zveřejněné maily pana premiéra Sobotky, tak to všichni odsoudili, že je to jako strašné a ten obsah taky nikdo neřešil. A já nechápu, proč mě se má stále měřit jiným metrem, než panu premiérovi.

Já určitě souhlasím s tím, že je podstatné zjistit, kdo vás případně nahrává, odposlouchává a sleduje, ale stejně tak je podstatné to, jestli vy na té nahrávce řešíte, kdy mají vyjít kritické články vůči vaší politické konkurenci, jak mají být načasovány, jestli mají byt posunuty před parlamentní volby a podobně. To vám nepřijde podstatné?

Babiš o uniklých nahrávkách: Není to náhoda, stojí za nimi ČSSD, nemám pro to ale důkazy

Číst článek

Není to podstatné, pro mě je podstatné, že někdo mě vlastně sleduje a odposlouchává, to je skandální. A když pan Chovanec měl nějaký korupční skandál na České poště, tak se okamžitě svolávala Bezpečnostní rada státu. A tady dokonce pan Chovanec a pan Sobotka vyzývají lidi, aby si poslechli tu nahrávku, když ta nahrávka je zmanipulovaná. Já mám zkušenost už s vysvětlováním svých příjmů. Čím víc jsem vysvětloval, tak tím víc dotazů přišlo. Všechno jsem vysvětlil, i tak to nechce nikdo slyšet. A tady by to bylo úplně stejné.

Tak proto jste se rozhodl změnit taktiku.

Samozřejmě, nebudu to komentovat. Vůbec, nechť to vyšetří policie.

Vy jste řekl, že byste si jako nového premiéra uměl představit Lubomíra Zaorálka z řad sociálních demokratů. Proč právě jeho?

Z té vlády samozřejmě pan premiér nekomunikuje, pan Chovanec nás neustále napadá, je agresivní, s ním nejsou možné nějaké dohody, které by platily v rámci rozpočtu, on jde stále proti nám no a ten zbytek vlády, pan Ludvík, Marksová, Valachová, Zaorálek, s nimi se dá mluvit normálně.

Sociální demokraté, ale aspoň podle informací, které z uvnitř strany vyplouvají napovrch, mají pocit, že by vám, v případě jmenování nebo výběru Lubomíra Zaorálka, mohl jít příliš, tak říkajíc, na ruku. Že by to vypadalo, že ustupují tlaku...

Ale nechť nic nedělají, ta vláda může fungovat až do voleb. Já nechápu, proč to chtějí měnit. Pan premiér z toho dělá bramboračku. Včera (ve středu, pozn. red.) nám řekl na předsednictvu vlády a na vládě, že dneska podává demisi no a večer pan Zaorálek řekl, že nepodává demisi, že si chce s panem prezidentem povídat, že když se vrátí z Číny (prezident – pozn. red.) podá demisi.

Mimochodem, vy jste byl na Hradě u Miloše Zemana. Pan prezident řekl, že by si uměl představit variantu, že by vláda Bohuslava Sobotky v demisi vládla až do řádných říjnových voleb?

O tom jsme snad ani nemluvili. Já jsem jenom informoval pana prezidenta o pozici našeho hnutí, které říká, že je to nesmysl. Pan Sobotka poškodil práci všech ministrů, poškodil tu vládu, byla úspěšná. V zahraničí vypadáme jak hlupáci, nikdo to nechápe, co vlastně udělal. Ty jeho argumenty, a to bych si teda strašně vyprosil, že já mám nějaké daňové podvody. Žádné nemám. Já jsem ho několikrát vyzval, aby ukázal daňové přiznání, ale skutečné daňové přiznání pro finanční úřad za posledních 20 let a neudělal to. I pana Chovance. Já jsem jediný politik, který to udělal a nechal si to ověřit auditory.

Roztržka před kamerami. Sobotka chtěl nejprve jednat, Zeman vyžadoval hned demisi

Číst článek

Já když mu (premiérovi – pozn. red.) napíšu něco, tak on mi zásadně neodpovídá a samozřejmě je to jen nafouknutá kampaň. On to chce udržovat v tom prostoru a myslím, že on i teď změnil názor kvůli té demisi, že než se vrátí pan prezident z Číny, že stále na mě bude útočit a vykládat ty jeho nesmysly. Už ve čtvrtek, den předtím, než se vědělo, že já vysvětlím to usnesení sněmovně, panu Hamáčkovi, co jsem vysvětlil na 6 stranách dopisu, včetně příloh asi 15 stran, velice podrobně – to psali samozřejmě právníci, ekonomové, daňoví poradci.

Prezident Miloš Zeman se otočil zády k premiérovi Bohuslavovi Sobotkovi během jeho projevu na Hradě | Foto: Jiří Ovčáček

Ale pan Sobotka na mě už ve čtvrtek večer útočil a nevěděl co tam je napsané (Babišův vysvětlující dopis sněmovně - pozn. red.). Je to účelovka, on to dělal naschvál a jenom chce poškozovat moje jméno. A samozřejmě ty nahrávky k tomu, to není náhoda. Můžeme si také spekulovat, proč právě včera policie zasahovala u blízkého přítele pana premiéra Březiny.

Když se sám vracíte k těm nahrávkám a spojujete to se sociálními demokraty, máte důkazy pro to, co říkáte.

Nemám důkazy.

Myslíte, že je tedy v pořádku to takhle veřejně říkat.

Ale já říkám, že nemám důkazy, mám takové informace.

A jaké indicie máte?

Mám indicie, že jednoduše je nějaký zájem nějakých institucí, pod někým nějakým způsobem provádět to, co se teď děje. Já na to ale nemám důkaz, proto o tom ani nechci mluvit.

Jakých institucí, pane ministře.

Já vám to nebudu říkat.

Ale vy už jste ale veřejně ty nahrávky uniklé spojil se sociálními demokraty.

Myslím, že za těmi nahrávkami stojí sociální demokracie. Nemám na to ale důkaz. Vy mě tady zkoušíte, ale když pan premiér si dovolí říct, že já mám nějaké daňové problémy, což je sprostá lež, a nemá na to žádné důkazy, tak proč bych já nemohl říct, že mám nějaké indicie, že skutečně je tu nějaký zájem proti mně.

Já vás nezkouším, jenom se ptám, jaké máte důkazy, doklady pro to co říkáte.

Nemám důkazy.

Pane ministře, pokud by se novým premiérem měl stát ministr Chovanec, což je jedno ze dvou zvažovaných jmen, je to někdo, s kým by hnutí ANO bylo připraveno se o nové vládě bavit? Vy máte velmi špatné vztahy s ministrem Chovancem.

Premiérem mohou být Zaorálek i Chovanec. Sobotka demisi na Hrad neponese

Číst článek

Já za to nemůžu. Pan ministr zlikvidoval nezávislý policejní útvar, který mu nehlásil, co vyšetřuje, proto zlikvidoval boj proti korupci. A ten útvar, který vyšetřoval korupci i ODS a ČSSD, tak byl popraven, protože nehlásil ty kauzy. To je jednoduché a od té doby máme špatné vztahy.

Jste připraveni s Milanem Chovance se bavit o nové vládě?

Nejsme.

Takže s ním spolupracovat nebudete.

Určitě ne.

To je absolutní překážka.

Tisíc procent.

Pokud by to byl Lubomír Zaorálek, tak šance na jednání je.

Ano, protože pan Zaorálek nemá takovou pověst jako pan Chovanec.

A jakou má pověst pan Chovanec?

Sjezd ČSSD, Milan Chovanec a Bohuslav Sobotka | Foto: Filip Jandourek

Paní redaktorko, vyhledejte si to v monitoringu. Vždyť přece kupoval byt od svého dodavatele. A kdo to zveřejnil, která média? Vy si to už nepamatujete, co všechno má pan Chovanec? Nechť ukáže, jak podnikal ten plzeňský nábytek v kraji. Já myslím, že byl v minulosti vyšetřován za nějakou kauzu.

Pan Chovanec tady není.

Tak vy se mě ptáte. Ani majetkové přiznání mu nesedělo s tím bytem, koupil ten byt za půlku, má podivný diplom z právnické fakulty.

Pane ministře, já bych se ale ráda vrátila k sestavování vlády.

A to se vám nelíbí a vy nechcete, abych to tady říkal. Zneužití bezpečností rady státu, pošta a kauza úplatek pro Chovance a ČSSD. Vy jste se mě ptala na jeho pověst a ta je špatná.

Já jsem se ptala na pověst pana Zaorálka.

Pan Zaorálek má dobrou pověst. Já s ním normálně mluvil. Sice mluví dlouho, podnikání nerozumí, ani nemovitostem a penězům. Nemám s ním ale problém.

Pokud by to byl on, kdo by nakonec sestavoval vládu...

To určitě nebude, když ho chválím.

Za každou cenu ve vládě

Sociální demokraté si jako jednu ze svých podmínek dali, abyste v příští vládě nebyl vy osobně. Takže to nepřichází v úvahu, že byste nebyl v příští vládě?

Proč mě pan premiér neodvolal, když ještě říkal 1. května, že mám být chlap. Tak proč on nebyl chlap.

Vy jste tedy připraven případně jednání o příští vládě blokovat?

Paní redaktorko, vláda je funkční. Premiér ji paralyzuje. Nemá k tomu nejmenší důvod. Je to zbabělec, který nerozhodl a hodil to na pana prezidenta. Sliboval dneska demisi, znovu si to rozmyslel. Tak já tomu nerozumím. Dělá bramboračku. Poškozuje naší zemi, poškozuje zahraničí. Já jsem včera byl s bavorským ministerským předsedou Seehoferem, oni to nechápou.

My máme nejlepší výsledky v Evropě za minulý rok. Dobrý přebytek, snížení dluhu. Druzí v Evropě jsme za Lucemburskem. Já nechápu, proč to dělá. Dělá to proto, aby mě poškodil, aby mě vyštval z politiky. Má pocit, že tím zlepší preference ČSSD.

Vraťme se ale k situaci ve vládě a k tomu, jak z ní vyjít. Kdyby celá ta situace byla postavena tak, že jediná podmínka pro další koaliční uspořádání by bylo to, že vy osobně v ní nebudete, ...

To už je. To už KDU-ČSL a ČSSD se domluvily.

... tak vy za žádnou cenu neustoupíte.

Proč bych ustupoval, co jsem udělal špatně? Zkuste mi říct jednu věc za moje politické působení od října 2013, co jsem udělal špatně.

Pokud by se všechny politické strany dohodly na tom, že politické špičky daných stran v případné nové vládě nebudou. Ani za takových okolností byste vy nebyl připraven...

Co je to zas za nesmysl. Proč by sem to dělal.

Takže za každou cenu chcete zůstat v jakékoli příští vládě, pokud by se hnutí ANO na té vládě mělo podílet.

Nevidím důvod podávat demisi. Pan premiér je unavený, tak ať si vezme dovolenou, a ta vláda bude fungovat.

Vy si myslíte, že je možné demisi ještě vzít zpět?

Však on jí nepodal. Já si myslím, že ji ve finále nepodá, jak to tak vypadá. Každý den říká něco jiného. Ale vy ho nekritizujete. Vždycky jenom Babiše kritizujete. Jé, změnil názor.

Já se teď ale bavím s vámi, pane ministře...

Koukám se na Českou televizi, to je takové typické médium, kde má vliv Bison a Rose, to je takové socanská agentura. Mají tam smlouvu hezkou.

Takže podle vás celá vládní krize dopadne tím, že premiér Sobotka svoji demisi stáhne a nebude ji vůbec podávat.

Průzkum pro Český rozhlas: dvě třetiny lidí si myslí, že oznámení demise je nesprávné

Číst článek

Nevím, nechci spekulovat. Ještě ji nepodal. Nevím, co chce dělat. Nechápu to. Je to jen vyvolaná atmosféra, aby se do mě mohlo střílet, aby se mohly pouštět nějaké odposlechy. Ten timing přece není náhoda.

Čeká nějaké další kauzy, které by se podobným způsobem mohly dostat na veřejnost?

Já nevím, tak ten psychopat, který to pouští, s kterým jsem měl soud, tak to už avizuje. Tak jako samozřejmě ten je nemocný.

A to je kdo? Kdo to pouští?

To víte dobře. Měl jsem s ním soud.

Kdo to prosím je, já si to teď nějak nevybavuji. Vy jste se soudil s více lidmi.

Ne, ne, ne... S tímhle jsem se soudil, ale on to vzdal potom. Má nějaké problémy. Ale to nechci říkat do médií.

Nebudete konkrétní v tomto případě.

Ne. Vy si to najdete.

Mluvíte o poradci ministra vnitra...

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš | Zdroj: Reuters

Ne. Mluvím o jednom protibabišovském serveru, protože tady je plno protibabišovských serverů a nikdo se nezajímá, kdo je financuje, kdo je platí. Protibabišovských serverů je x. Většinou to jsou to bývalí novináři Mafry nebo novináři, kteří mě totálně nesnáší, kteří mají rádi nějaké politické strany.

Pane ministře, umíte si představit, že by hnutí ANO mohlo v rámci řešení vládní krize také skončit třeba v opozici?

Neumím. Ty vaše otázky jsou absurdní. Proč bych si měl umět představit?

Pokud KDU-ČSL a sociální demokraté mají pro příští koaliční spolupráci jednu klíčovou podmínku, a tou je, aby vy osobně jste nebyl ve vládě.

Oni nás chtějí vyhodit, aby mohli vládnout s Kalouskem až do konce. Oni si dobře rozumí.

Vy z té podmínky nejste připraveni ustoupit, tak se snažím najít průsečík, aby došlo k dohodě.

Není důvod, je to absurdní.

Jak by tedy mohlo dojít k dohodě?

Je to absurdní. Pan premiér tady poškodil všechny a já nevidím důvod, proč bychom měli my teď skončit v opozici. My jsme odvedli jasnou práci.

Jak se tedy chcete dohodnout na nové příští vládě, když tedy nechcete do opozice a vy trváte na tom, že chcete zůstat ve vládě.

Ale proč se mám dohadovat na příští vládě. Tak on to vymyslel, ten nesmysl. Tak ať tu demisi nepodává, nebo nechť podá demisi a dovládneme v demisi.

Sociální demokraté pořád trvají na vysvětlení vašeho majetku a okolností kauzy korunových dluhopisů...

...kterou udělal Kalousek a pan premiér hlasoval proti zdanění korunových dluhopisů. 12. 3. 2012.

Budete pane ministře své kauzy ještě dále vysvětlovat?

Jaké kauzy? Paní redaktorko neříkejte, že mám kauzy. To jsou pseudo vymyšlené kauzy. Vy jste četla to moje vyjádření panu Hamáčkovi, to je velice odborné vyjádření.

Budete, pane ministře, třeba zveřejňovat odborné posudky, na základě kterých byl stanoven šestiprocentní úrok pro ony korunové dluhopisy?

My jsme už všechno vysvětlili. Tady to máte, já vám to můžu ofotit. Je to všude, je to na Facebooku. Vysvětloval jsem to všechno xkrát. Pan premiér se ani neobtěžuje mi odpovídat na moje dopisy, a proč neukážou... Tady máte 20 let mých daňových příjmů. A pokud ti ekonomičtí diletanti na Úřadu vlády těch 22 otázek, které včera zase vykřikoval Chovanec, mi ani neposlali. Oni to zveřejní v Deníku, který jim tak fandí, dají to na svůj web a on se ani neobtěžuje – to je základ vychování – mi poslat těch 22 otázek. Pokud v těch otázkách někdo tvrdí, že když sem měl 46, jsem vydělal jenom 8 milionů. Já jsem předtím pracoval v zahraničí, podnikal jsem...

...sbíral tenisové míčky.

Ano. To jsem řekl z recese. Já jsem si dohledal jeden obchod v nemovitostech, který jsem dělal v roce 2007, kdy jsem prodal pozemek v Bratislavě za sedm milionů 40 tisíc, v jedné operaci.

Pane ministře, budete své majetkové poměry ještě vysvětlovat tak, jak to požadují sociální demokraté.

Nebudu. Já jsem už všechno řekl. Nemám, co vysvětlovat. Nechť ukáže pan premiér, neboť je takové podezření, že mohl ten byt dostat za privatizaci OKD. On takhle mluví. On si řekne, že je nějaké podezření. On mohl zdanit korunové dluhopisy. Je to pokrytecké a je to nesmyslné. Ať ukáže svoje daňové přiznání, jemu to ani nemůže vyjít a ten byt.

 

Marie Bastlová, kno, ph Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme