Babiš místo sebe navrhl Pilného. Chce ukončit krizi a 'neotravovat' lidi

Novým ministrem financí by se mohl stát poslanec a předseda hospodářského výboru sněmovny Ivan Pilný z ANO. Vicepremiér a šéf hnutí Andrej Babiš to ve středu odpoledne navrhl premiérovi a předsedovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Ivan Pilný (ANO)

Předseda hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Ivan Pilný (ANO) | Zdroj: ČTK

Předsedu hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Ivana Pilného považuje ministr financí Andrej Babiš za nezávislého člověka, který není žádnou jeho loutkou.

Dostal jsem od Babiše nabídku, abych vedl ministerstvo financí, řekl poslanec Pilný

Číst článek

„Myslím, že je to dobrý kandidát. Je to zkušený člověk, řídil velké firmy, je zkušený v byznysu. V ekonomice se vyzná a dobře vystupuje na veřejnosti," vysvětlil Babiš, proč navrhuje Pilného.

„Vidí, co se děje kolem mé osoby, takže určitě bude podroben různým investigativním novinářům. Jsem rád, že se k tomu postavil odpovědně a myslím, že určitě bude dobrým ministrem," dodal stávající ministr financí.

Doufá, že premiér se k návrhu postaví pozitivně. „A ukončíme tenhle ne úplně pozitivní příběh naší vlády. My chceme urychleně, aby ta krize skončila, abychom neotravovali lidi," konstatoval Babiš, který o sobě hovořil jako o ministrovi v demisi.

Nechtěl předvídat, jak by se jeho hnutí zachovalo, kdyby Sobotka odmítl i třetí návrh. „Já se potom vyjádřím, ale je zbytečné o tom teď spekulovat," řekl.

Premiér Bohuslav Sobotka se s novým kandidátem na ministra financí sejde ve středu kolem třetí hodiny odpoledne. „Hnutí ANO mi navrhlo na ministra financí poslance Ivana Pilného. Dnes odpoledne se s ním chci sejít, pak oznámím své rozhodnutí," uvedl na Twitteru Sobotka.

Návrh na nového ministra financí pak premiér podle Babiše během jejich společné schůzky nijak nekomentoval. Sobotka pak už dříve popsal případný další postup.

„Pokud se dohodnu s hnutím ANO, pak postoupím prezidentovi návrh na jmenování nového ministra, tuhle variantu bych upřednostnil. Samozřejmě, pokud by se to jednání protahovalo a nebyli bychom se schopni dohodnout, pak je zde také varianta předložit prezidentovi návrh na pověření někoho z členů vlády, který by měl dočasně na starosti vedení ministerstva financí. Ale není to varianta, kterou bych upřednostňoval," popsal Sobotka.

Sobotka odmítl Schillerovou jako ministryni financí. Byla by prodlouženou rukou Babiše, říká premiér

Číst článek

Premiér v pondělí odmítl nominaci dosavadní Babišovy náměstkyně pro daně a cla Aleny Schillerové i ministra životního prostředí Richarda Brabce z ANO. Vadila mu jejich vazba na Babiše nebo Agrofert.

Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek kvůli tomu premiéra kritizoval. Návrh Schillerové na ministryni podle něj odmítl, přestože s ní nejednal mezi čtyřma očima. Vadilo mu také, že Sobotka nepřijal ani návrh na to, aby vedení resortu financí převzal dosavadní ministr životního prostředí Richard Brabec z ANO.

Sobotkův návrh na odvolání Babiše leží na Pražském hradě od 5. května. Prezident Miloš Zeman by podle premiéra měl konat po příletu z pracovní cesty v Číně, kterou ve středu ukončil. Hrad avizoval, že další kroky oznámí příští týden. Kvůli sporu se Zemanem už Sobotka začal připravovat kompetenční žalobu.

Kdo je Ivan Pilný?

Pilný je poslancem hnutí ANO, nyní předsedá hospodářskému výboru Poslanecké sněmovny. Vystudoval elektrotechnickou fakultu Českého vysokého učení technického v Praze.

Předvolební Speciál Martina Veselovského na téma ekonomika, Ivan Pilný | Foto: Filip Jandourek

V devadesátých letech byl generálním ředitelem české pobočky Microsoftu. Poté působil například jako předseda představenstva Českého Telecomu. Založil také obecně prospěšnou společnost Pracujme chytřeji.

Do politiky šel poprvé v roce 2009 jako místopředseda strany Občané.cz. Strana ale ve volbách neuspěla. O čtyři roky později ho lidé v Královéhradeckém kraji zvolili za ANO do sněmovny. V roce 2014 pak do hnutí vstoupil.

Dvaasedmdesátiletý poslanec na dvou posledních sjezdech hnutí ANO neúspěšně usiloval o funkci místopředsedy. Na sněmu v roce 2015 pak kritizoval volbu Andreje Babiše předsedou, prý byla předem dohodnutá

Anna Kottová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme