Babiš nebyl agentem StB, potvrdil Krajský soud v Bratislavě

Krajský soud v Bratislavě potvrdil loňské rozhodnutí soudu první instance, podle kterého je český vicepremiér, ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš veden ve svazcích někdejší StB coby agent neoprávněně. Vůči verdiktu se již nelze odvolat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš

Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek

O tom, že je Andrej Babiš ve svazcích bývalé Státní bezpečnosti evidován jako agent neoprávněně, rozhodl bratislavský soud první instance loni koncem června.

Ústav paměti národa, který na Slovensku spravuje archivní svazky po StB, se proti tomu odvolal. Dnes bratislavský krajský soud loňské rozhodnutí soudu první instance potvrdil. Mluvčí ústavu Tibor Uljacký považuje dnešní verdikt za neoprávněný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Krajský soud v Bratislavě rozhodl, že Andrej Babiš nebyl agentem StB, jak tvrdí slovenský Ústav paměti národa. Jeho mluvčí Tibor Ujlacký byl hostem ČRo

„Ústav paměti národa samozřejmě respektuje rozhodnutí soudu, ale neztotožňuje se s ním. Nemůžeme se ztotožnit ani s tím, jak soud vyhodnotil důkazy, které jsme mu předložili. Počkáme nyní na písemné rozhodnutí soudu, a po jeho prostudování se rozhodneme o dalších krocích,“ uvedl.

„Pak případně zvážíme využití mimořádných opravných prostředků, tedy buď dovolání, nebo ústavní stížnost,“ dodal.

Podle archivu Ústavu paměti národa pracoval Babiš od roku 1982 pro tehdejší komunistickou tajnou policii pod krycím jménem Bureš.

„Působil v oblasti ekonomické kontrarozvědky. Soudu jsme předložili řadu důkazů, že agent s tímto jménem reálně existoval. Byl tedy oprávněně evidovaný, svědčí o tom nejen 12 svazků, které jsme předložili jako důkazy, ale i 40 podpisů konkrétních příslušníků bývalé StB. Svazky prošly několika kontrolami bývalé státní bezpečnosti,“ upřesnil Uljacký.

Přehrát

00:00 / 00:00

O soudním sporu Andreje Babiše a slovenského Ústavu paměti národa mluvil Ondrej Krajňák, předseda správní rady Ústavu

„Soud se opíral o rozporuplné výpovědi třech příslušníků státní bezpečnosti,“ doplnil Ondrej Krajňák, předseda správní rady Ústavu paměti národa.

Babiš vědomou spolupráci s StB dlouhodobě popírá. Opakovaně řekl, že za komunismu coby pracovník československého podniku zahraničního obchodu do kontaktu s příslušníky StB přišel, jen se ale podle něj zajímali o obchodní aktivity podniku.

„Soud má žalobu proti Ústavu paměti národa automaticky zamítnout z principiálních důvodů. Ústav paměti národa není nástupce státní bezpečnosti, neřídil státní bezpečnost, spis neevidoval a nemůže tak nést následky takových soudních sporů,“ řekl Krajňák.

'Svědectví řídících důstojníků'

Loňské rozhodnutí komentoval i premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. Řekl tehdy, že je rád, že kauzu už po verdiktu nebude možné používat jako nástroj kritiky.

Podle předsedy poslanecké sněmovny Jana Hamáčka z ČSSD je verdikt třeba respektovat:

Přehrát

00:00 / 00:00

O verdiktu slovenského soudu mluvil Lukáš Jelínek, politolog z Masarykovy demokratické akademie a člen Rady Ústavu pro studium totalitních režimů

„Nám samozřejmě nezbývá nic jiného, než respektovat rozhodnutí nezávislého soudu a hledět na Andreje Babiše jako na člověka, který vědomě nespolupracoval s komunistickou StB.“

Také místopředseda poslanců TOP 09 František Laudát dnešní rozhodnutí soudu respektuje. Vadí mu spíš současné podnikání ministra financí.

Poslanec ODS Marek Benda si ale myslí, že rozhodnutí není správné: „Mrzí mne, že slovenská justice opravdu funguje tak, jak se o ní povídá. Naprosto vážně se berou svědectví bývalých řídících důstojníků, kteří dnes vykládají, že nikoho neřídili.“

Jana Čermáková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme