Babiš nebyl agentem StB, zněl před rokem verdikt. Rozhodnutí přezkoumává odvolací soud

Přesně před rokem bratislavský soud rozhodl, že český ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš je neoprávněně evidovaný jako agent StB. Ústav paměti národa, který v procesu čelil Babišově žalobě, s verdiktem nesouhlasil. Odvolací soud uzavře spor příští týden v úterý.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš ve sněmovně

Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš ve sněmovně | Foto: Filip Jandourek

Bratislavský okresní soud dal před rokem za pravdu Andreji Babišovi, který vědomou spolupráci se Státní bezpečností dlouhodobě popírá. Do kontaktu s StB prý přišel pouze jako pracovník podniku zahraničního obchodu Petrimex.

Soud na základě prohlášení bývalého příslušníka StB Šumana rozhodl, že byl mezi agenty evidovaný neoprávněně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Odvolací soud v úterý řekne, jestli byl Andrej Babiš evidovaný mezi agenty StB neoprávněně. Více od zpravodaje na Slovensku Petra Vavroušky

Soudkyně ve zdůvodnění rozsudku také řekla, že neexistuje žádný Babišův písemný závazek s StB spolupracovat.

Ústav paměti národa ale i nadále trvá na tom, že se Andrej Babiš v roce 1980 stal důvěrníkem StB a o dva roky později agentem s krycím jménem Bureš.

„Svědčí o tom všechny důkazy, které jsou podle našeho názoru přesvědčivé a potvrzují existenci takového agenta. V důkazech, které jsme předložili, to je uvedené," řekl mluvčí Ústavu paměti národa Tibor Ujlacký.

Petr Vavrouška, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme