Ministry navrhuji dle odbornosti, ne politických názorů, řekl Babiš. Poslal díky, odsoudil útok v Nice

Ve svém pravidelném nedělním vystoupení věnoval premiér Andrej Babiš prostor situaci jmenování nového mistra zdravotnictví. „Mně byl pan Blatný doporučen jako odborník a já jsem se s ním o jeho politických názorech nebavil,“ komentoval situaci. Obsáhleji hovořil také o aktuální situaci trasování nakažených. Tvrdí, že že 90% lidí je obvoláno do 24 hodin.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V pravidelné nedělní promluvě k národu premiér Babiš rozeslal spoustu díků | Foto: printscreen Facebooku

V úvodu poděkoval všem, kteří podporují vládu a dodržují nařízení. Zároveň ale upozornil, že situace není ideální. „Čísla sice vypadají nadějně, ale nejsou ještě objektivní.“ Doplnil, že ze zpráv o mobilitě obyvatelstva vyplývá, že lidé stále chodí ve velkých počtech do práce a na nákup a situace nyní je stále horší, než v dubnu. 

Na popis sitauce navázal tématem nouzového stavu. „Naši žádost o prodloužení nouzového stavu schválila sněmovna jen do 20. listopadu. A samozřejmě říkat nějaké prognózy je velice těžké. Je jasné, že naše priority budou hlavně školy. Ale chceme otevřít také obchody, abychom ty Vánoce, které se blíží, měli alespoň v nějakém normálu.“

Nejen v Česku platí přísná opatření. Dánsko zakázalo prodej alkoholu, další státy omezují pohyb lidí

Číst článek

Dále zmínil práci na navyšování kapacit nemocnic a antigenních testech. „Připravujme projekt realizace antigenních testů, kdy hlavně chceme ochránit staré lidi, seniory, nemocné lidi, zaměstnance klíčové infrastruktury v nemocnicích.“

Podstatnou část svého pravidelného vystoupení věnoval trasování diagnostikovaných s covidem-19. Začal hodnocením z pohledu čísel. „Dnes máme už 1800 operátorů. Počet vyřízených hovorů pozitivních kontaktů byl 12 860. To znamená, že v případě že budeme mít kolem 13 tisíc nakažených denně, budeme schopni trasovat do 24 hodin.“ S pohledem na data a s díky označil infrastrukturu za ‚největší call centrum v ČR‘.

Babiš uvádí, že 90 % lidí je obvoláno do 24 hodin a vyzývá občany, ať mu hlásí jakýkoliv problém, aby ho mohl předat kolegům, kteří ho vyřeší. Za dobrou zprávu označil i nárůst sebereportování. „Máme dnes již 59 000 vyplněných formulářů. Hovor s předvyplněným formulářem trvá 5 minut. Jinak to trvá 30 minut, někdy až hodinu.“ Na konci oznámil, že zatím není v plánu s trasováním nepokračovat.

‚Příliš mnoho účtů‘. Ministr Blatný bude komunikovat pouze přes twitter ministerstva zdravotnictví

Číst článek

Zmínil také aplikaci e-Rouška, kterou si k dnešními dni stáhlo 1,36 milionů lidí a znovu žádal o spolupráci občany, ale také mobilní operátory. „Apeluji na naše mobilní operátory, aby zlevnili moderní přístroje, hlavně pro naše důchodce.“

Zastavil se také nad úterním rekordem 47 400 provedených PCR testů a poznamenal, že jejich počet stále plánují navyšovat. Na příkladech Anglie a Rakouska se snažil ukázat, že nejsme jedinná země, která se potýká s druhou vlnou a ochrannými opatřeními.

Část svého vyjádření věnoval také okolnostem kolem nástupu nového ministra zdravotnictví. „Někteří z vás mi psali, proč jsem ho navrhnul, když podepsal dvakrát petici Milionu chvilek, protože všichni víte, že tyto lidi spojuje vůči mne nenávist a spojuje je cíl mne odstranit z české politiky,“ komentoval situaci.

„Ale já si myslím, že je to jasný důkaz toho, že já navrhuju ministry ne podle jejich politických názorů, ale podle odbornosti. Mně byl pan Blatný doporučen jako odborník a já jsem se s ním o jeho politických názorech nebavil a ani to nepovažuji za důležité a ani se bavit nebudu.“

Nouzový stav může trvat i do Vánoc. Vláda má podle Hamáčka hlavně přijmout strategický plán

Číst článek

Ve svém pravidelném nedělním vystoupení se Andrej Babiš věnoval i ekonomické otázce. Připomněl situaci schválení mimořádného příspěvků 5 000 korun důchodcům a tím průmerný nárůst důchodu v roce 2020 o 1 317 korun. Na kritiku o zadlužování státu reagoval slovy, že Česká republika si může dovolit investici do lidí a tím jim dodat jistotu.

Krátce také zmínil svou podporu zrušení superhrubé mzdy a zavedení 15% daně ze mzdy hrubé. Komentoval, že tak zaměstnanec odvede na dani z příjmu o čtvrtinu méně, než dnes. Výsledky situace budou lidé dle premiéra moci zhodnotit v příštích parlamentních volbách. 

Na závěr odsoudil tragickou událost útoku ve francouzském Nice.„Já si myslím, že je to skutečně útok na naši civilizaci. Na celý náš demokratický systém, na svobodu slova. Každý má právo se vyjadřovat, dělat si legraci ze sebe i druhých, s vyjímkou rasistických a antisemitistických urážek.“ Dodal, že již vyjádřil účast francouzskému prezidentovi a jeho lidu. 

kar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme