Babiše překvapilo, že Zeman vyhlásil termín voleb. Strany už nyní musí vykazovat náklady na kampaň

Premiéra Andreje Babiše (ANO) překvapilo, že prezident Miloš Zeman už vyhlásil termín podzimních sněmovních voleb. Radost z toho nemá, protože ANO bude muset už od nynějška vykazovat náklady na kampaň, jak v neděli řekl pro CNN Prima News. Na opakovaný dotaz moderátorky, zda může vyloučit svou kandidaturu na prezidenta, odpověděl, že případná kandidatura na post hlavy státu pro něj v současné době není téma.

Praha (Aktualizováno: 13:59 3. 1. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby do třetiny Senátu skončili, začíná sčítání hlasů

Minulé sněmovní volby v říjnu 2017 vyhlásil Zeman s půlročním předstihem. Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Babiš chce v říjnu opět vyhrát volby. Čeká, že při nich budou „všichni proti Babišovi“. Vznikající opoziční koalice nepodceňuje.

Babiš: Od půlky ledna se můžou na očkování proti koronaviru hlásit lidi nad 80 let, od února všichni

Číst článek

Na otázku, zda si sám sebe dokáže představit v opozici jako řadového poslance, řekl, že možná ano. „Může to být zajímavé,“ poznamenal.

Nechtěl komentovat, zda se bude ucházet o funkci prezidenta. „Vyloučit můžeme jenom smrt, bohužel jednou zemřeme. Ale to není pro mě téma,“ řekl k případné prezidentské kandidatuře na několikerý dotaz, zda může svou kandidaturu vyloučit.

Podle předsedy Pirátu Ivana Bartoše i předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky nemá Babiš šanci v případné prezidentské volbě uspět. „Dokážu si představit řadu věcí, pokud pan Babiš neobhájí premiérský post. Ale nemá šanci uspět v prezidentské volbě,“ uvedl Bartoš. Podobně se vyjádřil i Jurečka s tím, že Česko má výraznější kandidáty na prezidenta.

90 milionů

Zeman vyhlásil termín sněmovních voleb koncem prosince. Konat se budou 8. a 9. října. Termín již vyšel ve Sbírce zákonů, a začala tak oficiálně kampaň.

Volby do Poslanecké sněmovny se budou konat 8. a 9. října. Zeman chce stranám dopřát čas na kampaň

Číst článek

Strany, hnutí i jejich volební koalice proto musí náklady na kampaň započítávat do limitu 90 milionů korun, který jim stanoví zákon. Do 5. ledna musí mít navíc zřízený transparentní volební účet a přístup k němu umožnit na svých internetových stránkách.

Zeman vypsání voleb na počátek října zdůvodnil tím, že chce stranám dopřát dost času na kampaň. Na rozhodnutí o termínu voleb měl čas do začátku července. Vyhlášením voleb více než devět měsíců před jejich konáním se výrazně odchýlil od dosavadní praxe.

Nejčasnější vypsání v historii

Minulé sněmovní volby v říjnu 2017 vyhlásil Zeman s půlročním předstihem, jeho předchůdci vyhlašovali volby zhruba čtyři měsíce před jejich konáním.

Zemanovo rozhodnutí vyhlásit volby ještě před koncem roku bude mít dopad na obě koaliční uskupení opozičních stran, tedy Pirátů a Starostů a ODS, KDU-ČSL a TOP 09.

Volební koalice kvůli limitu na kampaň nebudou moci využít finanční možnosti jednotlivých stran.

Volební průzkum: hnutí ANO oproti říjnu ztratilo, volby by přesto vyhrálo. Druzí zůstávají Piráti

Číst článek

„Je to nejdřívější vypsání termínu voleb v historii,“ komentoval to v neděli na CNN Prima News předseda KDU-ČSL Jurečka. Dodal, že standardně prezident vypisoval volby 100 dní předem, nyní je to 300 dní. „Pro nás to bude určité omezení, myslím všechny politické strany,“ zhodnotil brzký termín vyhlášení voleb místopředseda ČSSD Roman Onderka.

Bartoš uvedl, že Piráti nemají problém transparentně vykazovat výdaje, protože to dělají neustále. „Naše práce je naše kampaň, takže je jedno jestli pan prezident vypsal termín 100 nebo 300 dnů dopředu,“ uvedl.

Podle projektu Transparentní volby, za kterým stojí organizace Transparency International, daly před třemi lety na sněmovní volby nejvíce ČSSD a ANO, a to přes 80 milionů korun.

STAN do voleb investoval asi 55 milionů korun, strana TOP 09 vložila 74 milionů, lidovci dali 52 milionů, ODS 71 milionů a Piráti téměř 12 milionů korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme