Babiš nemusí platit za urážku novináře. Ten svou žalobu stáhl

Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš nemusí platit novináři Pavlu Šafrovi 50 000 korun za urážlivé výroky. Finanční zadostiučinění žurnalistovi původně přiznal Okresní soud pro Prahu-západ, Šafr však před odvolacím jednáním svou žalobu stáhl. Uvedl to mluvčí soudu Adam Drobný s tím, že Šafr musí ministrovi uhradit náklady řízení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sněm ANO, Andrej Babiš

Sněm ANO, Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek

Šafr v reakci napsal, že mu stačí soudní rozhodnutí o tom, že ho Babiš poškodil. "Nemám čas a chuť se již dohadovat pouze o peníze. Je to, jako bych po něm chtěl pět korun, a to považuji za nedůstojné. Ať se hlavně Babiš konečně začne pro změnu chovat slušně," napsal.

Šafr je někdejším šéfredaktorem deníků Mladá fronta Dnes či Lidové noviny, které nyní ovládá Babiš. V současné době novinář šéfuje zpravodajskému webu Forum24. Před dvěma lety ministra zažaloval za to, že ho Babiš opakovaně a veřejně označil za "psychopata" a "parchanta". Požadoval 100 000 korun a omluvu ve sněmovně. Kritizoval Babiše za to, že směšuje rovinu veřejné diskuse a práva na kritiku s rovinou osobního napadání a urážení.

Babiš má za 'parchanta' na adresu novináře zaplatit 50 tisíc, omlouvat se nemusí

Číst článek

Okresní soud Šafrovi loni v listopadu vyhověl jen částečně, když mu přiznal polovinu z vymáhané částky. Nárok na omluvu zamítl se zdůvodněním, že dolní komora Parlamentu nebyla místem, kde urážky padly.

Proti nepravomocnému rozsudku se odvolal jak Šafr, kterému vadilo zamítnutí omluvy, tak i Babiš, který odmítal zaplatit stanovenou částku. Věcí se tak měl zabývat středočeský krajský soud, k tomu už ale nedošlo. "Žalobce (Šafr) vzal před jednáním soudu druhého stupně žalobu zpět," konstatoval Drobný. Odvolací soud proto původní rozsudek o zamítnutí omluvy a přiznání 50 000 korun odškodného zrušil a soudní řízení zastavil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme