Babiš nestihl rozdat slibovaných 52 milionů. Kvůli kampani převedl polovinu peněz na nadaci

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš minulý rok řekl, že potřebným rozdá téměř 52 milionů korun. Jde o částku, kterou ušetřil na daních z výnosů jednokorunových dluhopisů koncernu Agrofert, které koupil za zhruba 1,5 miliardy korun. Potřeboval tak učinit do oficiálního vyhlášení voleb, poté by totiž dary mohly být považovány za součást volební kampaně, jejíž náklady mohou být maximálně 90 milionů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí Andrej Babiš | Zdroj: ČTK

Jak informuje server Aktuálně.cz, projekt Výzva 52 milionů Babiš odstartoval letos 29. března. Tehdy zmiňovanou částku vložil na transparentní účet u Komerční banky s tím, že ji rozdá potřebným.

Peníze z částky odpovídající sumě, kterou do konce roku 2017 nezaplatí státu na daních za korunové dluhopisy koncernu Agrofert, začaly hned směřovat různým charitativním organizacím, které se předtím Babišovi přihlásily.

Bývalý ministr financí musel s rozdáním peněz spěchat – nerozdaná částka by totiž po vyhlášení termínu podzimních voleb mohla být započítávána do nákladů na předvolební kampaň, které dle zákona nesmí přesáhnout 90 milionů. Volby přitom prezident Miloš Zeman vyhlásil už 2. května.

Včasné rozdání peněz se Andreji Babišovi nakonec nepodařilo, zbytek proto převedl na Nadaci Agrofert, které se omezení netýká.

„Nadace AGROFERT obdržela od pana Andreje Babiše dar z Výzvy 52 milionů ve výši 24 339 112 Kč. S touto částkou naložíme v souladu se statutem nadace," píše nadace na svém portálu.

Babiš převedení peněz potvrdil. "Logicky. Mám snad ty peníze dát do kampaně? To by nebylo normální. Proč ale prezident vyhlásil termín voleb zrovna k 2. květnu, nevím," řekl serveru. 

"Dát 102 milionů korun navíc na charitu bylo moje svobodné rozhodnutí. A ty peníze dostali lidé, kteří to skutečně potřebují," okomentoval Andrej Babiš převod peněz serveru iROZHLAS.cz. Částka 102 milionů se dohromady skládá i z peněz, které už dříve šéf hnutí ANO převedl Nadaci Agrofert. V březnu tak reagoval na výzvu, aby vrátil 50 milionů korun, které obdržel z fondů EU na výstavbu farmy Čapí hnízdo.

dbr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme