Nouzový stav by mohl být jen v krajích, jež o něj požádají, uvedl premiér Babiš

Nouzový stav by v Česku po neděli mohl platit jen v krajích, které o to požádají vládu, uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Předseda vlády dodal, že doufá v žádost o stav nouze od všech hejtmanů, aby se opatření v krajích nelišila. Lídři opozičních stran v sobotu vyjádřili zájem o účast na jednání s hejtmany, to ale premiér odmítl. „Nemá to smysl, to by se jen zkomplikovalo. Musíme to nejprve vyřešit na úrovni exekutivy,“ řekl Radiožurnálu.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 16:07 13. 2. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš (ANO) | Foto: Tomáš Krist | Zdroj: MAFRA/Profimedia

Kabinet má k dispozici analýzu, podle které by opětovné vyhlášení nouzového stavu na základě žádosti krajů nebylo protiústavní, dodal premiér Babiš.

Asociace krajů v sobotu vyzvala vládu a opoziční strany ke společnému jednání o dalším postupu při řešení pandemie. Babiš však uvedl, že nyní je nutné záležitost vyřešit na úrovni exekutivy. „Není možné řešit všechny věci najednou. My jsme to mohli ve sněmovně vyřešit, oni nechtěli,“ řekl Radiožurnálu a zopakoval, že neprodloužení celorepublikového stavu nouze bylo pochybením opozičních stran. „Jsme připraveni s nimi znovu jednat. Realita je taková, že pochybili a teď se to snaží napravit tím, že se zúčastní jednání, ale není možné to komplikovat.“

„Do večera musíme vědět, které kraje na základě stavu nebezpečí požádají vládu o vyhlášení nouzového stavu, abychom jako vláda co nejdříve rozhodli,“ řekl  Babiš.

Sněmovna by se podle Babiše nyní do jednání kabinetu s kraji vracet neměla, protože by to nic nevyřešilo. Prostor pro jednání s opozicí by podle Babiše byl v následujících 30 dnech, než by kabinet případně musel požádat poslance o prodloužení nového nouzového stavu.

„Jsme samozřejmě připraveni s opozicí znovu jednat hned příští týden,“ uvedl. Kabinet podle něj k jednáním přistupoval dosud seriózně, doufá, že to stejné bude tentokrát platit i u opozice. Opozice ale naopak uvádí, že tím, kdo k jednání přistupuje neseriozně, je předseda vlády.

Skóre PES po šesti dnech opět stouplo na 73 bodů. Za pátek přibylo 8782 nakažených covidem

Číst článek

V souladu s ústavou

Podle krizového zákona může hejtman pro celý kraj nebo jeho část vyhlásit stav nebezpečí. Pokud není možné účelně odvrátit hrozbu v tomto stavu, má podle předpisu neprodleně požádat kabinet o vyhlášení nouzového stavu. Takový postup preferují zatím hejtmani, kteří zastupují vládní strany. Babiš v pátek uvedl, že se jedná o jediné legislativní řešení, které je „na stole“. V sobotu uvedl, že podle analýzy není v rozporu s ústavou, podle některých právníků ale takový postup ústavní není.

Babiš připustil, že by v Česku mohla nastat situace, že nouzový stav kabinet vyhlásí jen pro některé regiony. „Pokud o to nepožádají všichni hejtmani, tak se dostaneme do absurdní situace, kdy v některých krajích budou jiná pravidla než v dalších. Doufejme, že budou rozumní, požádají o to všichni a zapomenou na politiku a politické zájmy. Skutečně jde o zdraví všech občanů,“ řekl.

Kabinet s hejtmany jednal v pátek, další videokonference je domluvená na sobotních 19.00. Babiš předpokládá, že vláda zasedne v neděli ráno a podle výsledku nastaví další koronavirová opatření. Nouzový stav po nesouhlasu sněmovny s jeho prodloužením přestane platit s nedělí. Kabinet považuje opatření, která může vyhlásit podle zákona o ochraně veřejného zdraví, za nedostatečná, uvedl v pátek vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

Jana Karasová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme