Babiš: Novičok se v Česku nevyráběl, shodly se na tom BIS i Vojenské zpravodajství

Látka typu Novičok nebyla v Česku vyráběna, vyvíjena ani skladována, shodly se na tom Bezpečnostní informační služba i Vojenské zpravodajství. Po jednání s tajnými službami to uvedl premiér v demisi a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Podle Hradu vyjádření prezidenta a premiéra o Novičoku nejsou v rozporu.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 12:40 7. 5. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér v demisi Andrej Babiš z hnutí ANO

Premiér v demisi Andrej Babiš z hnutí ANO | Foto: Šálek Václav | Zdroj: ČTK

Za Zemanovým vyjádřením o Novičoku stojí podle Úřadu vlády zřejmě různé vnímání slov výroba a testování. Z různých termínů pak vzniklo nedorozumění.

„Prezident má pravdu v tom, že zákon označuje za výrobu každou chemickou reakci, přičemž ve vyjádření Vojenského výzkumného ústavu mikrosyntéza za výrobu označená není,“ uvedl Babiš.

Při mikrosyntéze nebyla v Česku látka izolována a tento postup není dle metodiky Státního úřadu pro jadernou bezpečnost považován za výrobu ani vývoj.

„V České republice nebyla nikdy vyráběna, vyvíjena ani skladována žádná látka typu novičok. Toto konstatovaly ve shodě obě zpravodajské služby ve svých zprávách,“ uvedl Úřad vlády v prohlášení. „V České republice byl v roce 2017 zahájen program zaměřený na ochranu vojsk a obyvatelstva a detekci zbraní hromadného ničení. V rámci tohoto programu měla být testována látka typu Novičok A-230,“ vysvětlil úřad.

Babiš s tajnými službami v pondělí mluvil proto, že podle prezidenta Miloše Zemana mu poskytly k Novičoku rozdílné informace. Konkrétně se podle prohlášení setkal s ředitelem Bezpečnostní informační služby Michalem Koudelkou a šéfem Vojenského zpravodajství Janem Berounem.

Hrad rozpor nevidí

Zpravodajské služby se na konstatování podle Babiše shodly. V rámci programu zaměřeného na ochranu vojsk byla v Česku pouze testována látka typu Novičok A230.

Prezident minulý týden uvedl, že rozvědky poskytly ve své zprávě pro hlavu státu rozdílné informace. S odkazem na vojenské zpravodajce Zeman uvedl, že se v Česku v malém množství vyráběla a testovala nervově paralytická látka A230, kterou označil za Novičok.

Novičok vs. Novičok

Český Vojenský výzkumný ústav testoval látku A230, která podle Vojenského zpravodajství patří do skupiny Novičoků, prohlásil ve čtvrtek prezident Miloš Zeman. Podle Britů byl ale dvojitý agent Sergej Skripal otráven látkou A234. Eugenie Nepovimová z Katedry chemie Univerzity Hradec Králové, která se zabývá nervově paralytickými látkami, Radiožurnálu řekla, že se obě látky liší strukturou a lze je snadno odlišit (více čtěte ZDE).

Ministerstva obrany a zahraničí k Zemanovým slovům uvedla, že látky typu nervového jedu Novičok se v Česku syntetizují pro účely protichemické obrany, ale pouze v mikroskopickém množství. Z laboratoří uniknout nemohly.

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček k aktuálnímu prohlášení Babiše o Novičoku uvedl, že vyjádření prezidenta a premiéra nejsou v rozporu. „Existuje jasná shoda na tom, že ruské obvinění ČR z podílu na pokusu o otravu Skripala je lživé. ČR má vynikající vojenskou protichemickou jednotku, na kterou jsme právem pyšní. Je proto logické, že pracujeme laboratorně s různými látkami, které jsou následně ničeny. Jde o mikroskopická množství,“ uvedl.

Rusko slova prezidenta uvítalo

Konkrétní látka, kterou byl otráven ve Velké Británii ruský dvojitý agent Sergej Skripal, se v Česku netestovala. Mezitím už ale Rusko Zemanovy výroky uvítalo, podle něj vyvracejí obvinění britských vyšetřovatelů, že za útokem na Skripala stojí Moskva.

Expertka: Látku, jíž otrávili Skripala, lze jednoznačně odlišit od té, kterou testovali v Česku

Číst článek

Babiš v pátek řekl, že bude chtít od tajných služeb podrobnější informace. Je podle něj překvapující, že se ve vyjádřeních o přítomnosti Novičoku v Česku rozcházejí. Civilní kontrarozvědka BIS totiž podle Zemana dospěla k závěru, že nervově-paralytický jed A230 není Novičok.

Zemana za jeho výroky k novičoku kritizovaly pravicové strany, podle nich nesloužily zájmům Česka ani bezpečnosti země, ale naopak pomohly ruské propagandě. Prezident čelí také kritice za zveřejnění informací, které rozvědky označily za tajné. Zemana se zastali zástupci SPD a komunistů.

kno, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme