Babiš: O sociálním bydlení má rozhodovat obec, ne centrální úřady

O nároku potřebných na sociální bydlení by měly rozhodovat radnice, ne úřady práce a jiné centrální instituce. Na sjezdu Rady seniorů ČR to v pátek řekl ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Návrh zákona o sociálním bydlení je ve Sněmovně. V koalici na něm ale není shoda, výhrady má i opozice. Podle Babiše se při rozpravě poslanců o zákonu řešení určitě najde.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí Andrej Babiš z ANO

Ministr financí Andrej Babiš z ANO | Foto: Filip Jandourek

„Bude rozprava (ve Sněmovně). Určitě najdeme řešení. Jde o to, kdo o tom (o sociálním bydlení) bude rozhodovat. Mají o tom rozhodovat starostové a primátoři, oni se mají postarat o ty lidi," řekl novinářům na sjezdu rady seniorů Babiš. Podle něj sociální bydlení "není možné řešit centrálně, není možné řešit přes úřady práce".

Předloha se několikrát od základu měnila. Podle původního záměru ministerstva práce měly mít obce ve svém bytovém fondu povinný podíl sociálních bytů. Povinnost z normy ale kvůli odporu některých politiků a Svazu měst a obcí vypadla. Podle projednávané verze by obce, které se rozhodnou sociální bydlení mít, na ně měly dostávat dotace od státu. Posuzovaly by i nárok potřebných. Pokud by obce sociální byty nechtěly přidělovat, hodnotily by nárok úřady práce a byt by zajistil státní fond.

Zákon o sociálním bydlení hází přes palubu samoživitelky a seniory, říká poslankyně za TOP 09

Číst článek

Ochotu najít řešení ocenila ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD). "Jsem moc ráda, že se k tomu kolega Babiš staví konstruktivně a zákon chce prosadit. Možná si ale měl rozmyslet včas, co vlastně přesně chce, a bojovat za to celou dobu," sdělila Marksová.

Problém vidí Babiš v investicích do bydlení a dotacích. "Nemáme ministerstvo veřejného investování. Máme kompetenční zákon, kde sedm ministerstev mluví do investic. Máme ministerstev strašně moc," uvedl šéf ANO. Pokud by podle něj toto investiční ministerstvo existovalo, obec by je požádala o dotace na byty, domovy pro seniory či obnovu památek.

TOP 09: Norma vzniku ghett nezabrání

Shoda není ani na tom, kdo by měl mít na sociální bydlení nárok. Podle ANO by ho měli dostat jen ti nejchudší, podle ČSSD by na ně měli dosáhnout i samoživitelé, senioři či postižení. Navrhovaná norma počítá s tím, že by sociální byt mohli mít ti, kteří půl roku žijí po ubytovnách, ústavech či azylových domech, a také ti, kteří vydávají za přiměřené bydlení přes 40 procent svých příjmů a nezůstane jim ani 1,6násobek životního minima.

ODS žádá přepracování zákona. Podle opoziční TOP 09 nynější norma vzniku ghett nezabrání a vyžádá si desítky miliard. ANO i lidovci chtěli ještě úpravy normy. Rada seniorů vyzvala vládu, aby do voleb zákon prosadila. "My určitě sociální bydlení podporujeme," řekl Babiš.

Členové Platformy pro sociální bydlení, která sdružuje odborníky a organizace na pomoc potřebným, politiky ANO opakovaně kritizovali. Podle zástupců platformy se snažili normu brzdit a blokovat. Zákon o sociálním bydlení měl podle vládních plánů platit původně už od letošního ledna. Přípravy nabraly zpoždění, i kvůli rozdílným představám vládních stran.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme