Babiš: Od půlky ledna se můžou na očkování proti koronaviru hlásit lidi nad 80 let, od února všichni

Na očkování proti covidu-19 se mohou od 15. ledna registrovat lidé nad 80 let věku. Od 1. února se pak budou moci hlásit všichni obyvatelé Česka. Očkovací termín ale dostanou podle různých kritérií. Hlavním bude věk, ale také zdravotní stav. V CNN Prima News to v neděli řekl předseda vlády Andrej Babiš (ANO).

Praha (Aktualizováno: 14:29 3. 1. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přihlašovat se na očkování bude podle premiéra Andreje Babiše (ANO) možné přes internet, telefonicky nebo prostřednictvím praktických lékařů | Zdroj: Úřad vlády ČR

„Systém to naprogramuje a samozřejmě každý, kdo se tam rezervuje, musí vyplnit údaje,“ řekl Babiš. Zdravý člověk, kterému je 66 let, dostane termín později než například pětašedesátiletý zájemce s vysokým tlakem, obezitou nebo závažným onemocněním plic.

Evropská komise slibuje lepší zásobování vakcínami. ‚Problém je v malé výrobní kapacitě,‘ zní z Bruselu

Číst článek

Přihlašovat se bude možné přes internet nebo prostřednictvím praktických lékařů či telefonicky na lince 1221. Termín dostanou podle priority. „Hlavní prioritou je věk, ale také jeho zdravotní stav,“ řekl premiér.

Mladší a zdraví lidé podle něj termín pravděpodobně nedostanou hned, ale budou zařazeni do databáze a časem dostanou termín přes zprávu SMS. „Důležité je, že zjistíme celkový zájem,“ dodal. Podrobnosti sdělí ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v úterý na tiskové konferenci.

Přednost podle předsedy vlády dostane například asi 13 000 lidí s cukrovkou, 93 000 s obezitou, 218 000 se závažným onemocněním plic nebo 24 000 se závažným onemocněním ledvin.

Dalším kritériem bude zaměstnání u integrovaného záchranného systému, v kritické infrastruktuře, ve zdravotnictví, v sociální péči či ve školství.

V sobotu 26. prosince Česko převzalo prvních 9750 dávek, rozděleny byly do Prahy a Brna. Dalších 19 500 vakcín dorazilo 30. prosince.

15 milionů dávek

Premiér dostal vakcínu jako první člověk v Česku. Vedlejší účinky neměl. „Měl jsem odpoledne teplotu asi 37,1, šel jsem si lehnout na hodinu a potom jsem byl v pohodě,“ řekl.

Šest dávek místo pěti. Ministerstvo vydalo rozhodnutí, díky kterému nemocnice mohou naočkovat více lidí

Číst článek

Babiš zopakoval, že Česko má objednáno 15,9 milionu dávek pro téměř devět milionů lidí. V lednu by do Česka měla doputovat 326 000 dávek již v Evropské unii schválené vakcíny od firem Pfizer a BioNTech.

„Celkově jsme objednali od Pfizer osm milionů vakcín,“ řekl. Pokud se při očkování podaří z dodaných ampulí odebrat šest dávek místo původně zvažovaných pěti, počet se podle Babiše navýší o 1,6 milionu.

O schválení dalších vakcín se bude teprve rozhodovat. Podle premiéra pravděpodobně nebude možné, aby si lidé mezi jednotlivými vakcínami vybírali. Byl by rád, aby celé očkování bylo hotovo do konce září.

Server Seznam Zprávy koncem prosince uvedl, že stát počítá v druhé fázi očkování v březnu a dubnu s dostupností látky také od firmy Moderna. Dorazit mají asi tři miliony dávek.

Na konci druhé fáze ministerstvo počítá s tím, že přijde do Česka také vakcína od společnosti AstraZeneca. Při třetí fázi očkování asi v květnu by mohly být dostupné také očkovací látky firem Johnson&Johnson, CureVac nebo Sanofi.

Premiér očekává, že ještě letos a příští rok se Česko bude potýkat s ekonomickými následky krize. „Ale už od roku 2023 bychom se mohli vrátit do normálu,“ odhadl. Znovu lidi vyzval k dodržování základních opatření - rozestupů, nošení roušek a mytí rukou. Když se podle něj budou lidé chovat zodpovědně, mohl by nárůst nakažených začít v polovině ledna klesat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme