Nominaci Petra Štěpánka do vysílací rady odmítl Babiš i poslanci ANO

Kandidaturu Petra Štěpánka do velké vysílací rady (RRTV) podle informací ČTK z úterního jednání poslaneckého klubu vládního hnutí ANO odmítla podpořit velká část poslanců, proti se postavil i premiér a předseda ANO Andrej Babiš.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Štěpánek | Zdroj: Profimedia

Ke stažení nominace vyzvali ANO lidovci, s nominací nesouhlasily ani další opoziční strany či zástupci vládní ČSSD. Štěpánek sám odvolal svůj souhlas s kandidaturou. V dokumentu uvedl, že o nominaci neusiloval a překvapilo ho, když jej poslanci do rady navrhli.

Podle kritiků bývalý člen rady Štěpánek veřejně prohlašoval, že chce zničit Českou televizi. Média uvedla, že kritizoval i ANO a Babiše.

Štěpánek podle serveru Lidovky.cz ještě letos v létě označoval v příspěvku na twitteru spolupráci s ANO za zločin. Když jej ale členové hnutí nominovali do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, kritické příspěvky smazal.

‚Je nezpůsobilý, není nestranný.‘ Dvě stovky lidí protestovaly proti nominaci Štěpánka do RRTV

Číst článek

„Myslím si, že za situace, kdy mě někdo oslovil, abych se vrátil do veřejného života, se to tak nějak nehodí, aby to tam dál viselo,“ řekl serveru. To, že podporu ANO ztratil, ale není podle Štěpánka důsledkem jeho kritiky hnutí.

V odvolání své nominace s úterním datem, adresovaném předsedovi poslanců ANO Jaroslavu Faltýnkovi, Štěpánek píše, že ANO ustoupilo tlaku lobby České televize. Text odvolání Štěpánek zaslal médiím.

Velkou vysílací radu tvoří 13 členů, které na návrh sněmovny jmenuje a odvolává premiér. Nyní se bude v RRTV obsazovat místo po Miladě Richterové, které končí šestiletý mandát začátkem října.

Dolní komora by měla nového člena volit na současné schůzi. Podle komunistů je po odstoupení Štěpánka možné, že se nynější volba neuskuteční.

Podle usnesení sněmovní volební komise na post kandidují vedle někdejšího člena rady Štěpánka právnička Olga Ulrichová za Piráty a bývalý náměstek ministra kultury Patrik Košický za KDU-ČSL.

Kritika opozice

Nominaci kritizovali už dříve zástupci šestice iniciativ a profesních svazů. KDU-ČSL v úterý dopoledne vyzvala ANO, aby Štěpánkovu nominaci stáhlo. Podle předsedy sněmovního klubu KDU-ČSL Jana Bartoška chtělo nominací ANO destabilizovat radu a ovládnout média, zejména převzít kontrolu nad veřejnoprávními Českou televizí (ČT) a Českým rozhlasem (ČRo). Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil před zahájením schůzce vyzval ostatní strany, aby umožnily veřejné hlasování.

Podle šéfa sněmovního klubu hnutí STAN Jana Farského vzbudila nominace Štěpánka výrazné emoce, a to oprávněně. „Je pro mne něco úplně nepochopitelného, jak vládní strana si může dovolit nominovat člověka, který chce podminovat Kavčí hory. Co bude jeho přidanou hodnotou v RRTV,“ zeptal se řečnicky s odkazem na dřívější Štěpánkova vyjádření.

Proti Štěpánkovi se postavila i koaliční sociální demokracie. „Pro nás je to nedůvěryhodná osoba, osoba, která by v RRTV nebyla na správném místě,“ konstatoval předseda poslanců ČSSD Jan Chvojka.

Nesouhlas s nominací Štěpánka přišly v pondělí večer do blízkosti sněmovny vyjádřit zhruba dvě stovky demonstrantů. Vyzvali poslance, aby vybrali jiného kandidáta a aby jejich hlasování bylo veřejné.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání mimo jiné uděluje, mění a odnímá licence k provozování vysílání, dohlíží na pluralitu programové nabídky a informací a dbá na obsahovou nezávislost vysílání. Sleduje obsah rozhlasového a televizního vysílání, za porušení vysílacích zákonů ukládá sankce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme