Babiš odřekl účast v debatě u Moravce. V prohlášení přiznává schůzky s novinářem MF Dnes

Šéf hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš v neděli odmítl účast v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Mezitím na svém facebooku uvedl, že si poslechl nahrávky s novinářem MF Dnes.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do Otázek Václava Moravce šéf hnutí ANO Andrej Babiš nedorazil.

Do Otázek Václava Moravce šéf hnutí ANO Andrej Babiš nedorazil. | Foto: repro, čt24.cz

"Udělal jsem chybu. Konečně jsem si ty nahrávky poslechl, a i když jsem přesvědčený, že jsem nikoho neúkoloval, přiznávám, neměl jsem se s tím novinářem vůbec scházet. Byla to předem zorganizovaná provokace. Podělal jsem to," uvedl Andrej Babiš na svém facebooku.

V omluvě zdůvodňuje, proč nedorazil do nedělního diskusního pořadu ČT Otázky Václava Moravce

"Jdou teď proti mně všichni. Vidí, že máme skvělé výsledky na ministerstvu financí a chtějí mi znemožnit dokončení mandátu," pokračuje ve svém příspěvku šéf ANO.

"Premiér mě obviňuje z mocenského paktu s prezidentem. Koaliční smlouva ho nezajímá. Přitom on uzavřel pakt s Kalouskem a už dlouho spolu skvěle spolupracují. Tady už fakt není žádná levice a pravice. Oni pouze nechtějí přijít o vliv a moc. A neštítí se přitom spolupracovat s bývalými policajty, experty na odposlechy a najmout novináře, aby mě odposlouchával. Já vám proto chci říct, že to nevzdám," dodává.

Produkce pořadu do nedělního vysílání pozvala také předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku, vicepremiéra a předsedu KDU-ČSL Pavla Bělobrádka a předsedy parlamentních stran Vojtěcha Filipa z KSČM, Miroslava Kalouska z TOP 09 a Petra Fialu z ODS. 

(Andrej Babiš) na pozvání nijak nereagoval, jeho mluvčí ani v pátek nebyl schopen účast potvrdit, místo proto zůstavá neobsazené. Pokud by pan předseda nakonec přece jen dorazil, má ještě hodinu a půl," okomentoval Babišovu nepřítomnost ve studiu moderátor Václav Moravec.

Sobotka: Na hrad jsem chodil s úctou

Pořad zahájily otázky pro Bohuslava Sobotku, v odpovědích se premiér znovu vrátil k událostem tohoto týdne, především ke čtvrtečnímu setkání s prezidentem Zemanem.

„Bylo mi líto České republiky i Pražského hradu, bylo to zbytečné a trapné," uvedl předseda vlády. Znovu přitom zopakoval, že chtěl pouze znát prezidentův názor na výklad ústavy. „Na Hrad jsem chodil mnohokrát a s úctou. Člověk má mrazení, když tam jde," dodal Sobotka.

Poznamenal také, že vztahy mezi ním a prezidentem nejsou po čtvrteční schůzce dobré, ideální ale nebyly už po takzvaném "lánském puči" z října 2013. „Snažil jsem se ale, aby to mezi prezidentem a úřadem vlády neskřípalo a nechovat se malicherně," uvedl premiér.

„Už sedmkrát jsem navrhoval výměnu ministra, ne vždy po konzultaci s prezidentem. Sedmkrát bylo vyhověno, byť ne vždy prezident datum dodržel. Je to ale standardní postup, od toho jsem se nechtěl odchylovat," uvedl Sobotka na moderátorovu poznámku, ve které Václav Moravec připomněl, že premiér datum odvolání nekonzultoval s prezidentem.

'Nahrávky se musí vyšetřit'

Sobotka v neděli vystoupil i v pořadu Partie na televizi Prima, kde uvedl, že by policie měla vyšetřit, proč a kdo šéfa financí Babiše nahrával, když údajně ovlivňoval novináře. K nahrávkám, které se šíří na internetu, svolal na žádost části opozice šéf sněmovny Jan Hamáček z ČSSD na středu mimořádnou schůzi.

„Tu schůzi iniciovala opozice, já jsem řekl, že jí bránit nebudeme, protože to rovněž pokládáme za závažný problém. Koneckonců byl to ten druhý důvod, proč jsem se v pátek rozhodl odeslat návrh na to, aby byl ministr financí odvolán. Uvidíme s jakými návrhy opozice přijde, o závěrech jsme ochotni diskutovat," uvedl Sobotka.

Svá slova Sobotka zopakoval i v Otázkách Václava Moravce. Dodal, že podle něj Babiš "podlehl" moci spojené s vlastnictvím médií a svým angažmá v politice. V roce 2013 ale věřil jeho slibům o tom, že tomu tak nebude. "Když něco slibujete na zdraví svých nejbližších, tak to snad myslíte vážně, doprčic," řekl Sobotka.

Koaliční smlouva v kómatu

„Podle mě je (koaliční smlouva) v kómatu. Otázkou je, jestli už je definitivně mrtvá nebo ji lze ještě oživit," okomentoval současný stav vlády lídr KDU-ČSL Bělobrádek. O krizi se podle něj ale mluvit nedá.

K poznámce, zda by pro jeho stranu byla jako budoucí ministryně financí přijatelná současná úřednická náměstkyně šéfa tohoto resortu Alena Šilerová, se Bělobrádek nechtěl vyjadřovat.

Pořad odvysílal i záznam z roku 2011, na kterém při tiskové konferenci Strany práv občanů Miloš Zeman Babiše kritizoval v sovislosti s kauzou Unipetrol. „Pokud jde o pana Babiše, byl jsem přímým účastníkem podpisu dohody s ním při privatizaci Unipetrolu a konstatuji, že pan Babiš tuto podepsanou dohodu nedodržel. To je pro mě dostatečný důkaz nevěrohodnosti pana Babiše. Nehledě na jistá další podezření, která se, doufám, časem prošetří," řekl tehdy.

Filip: prezident odvolání podepíše

V televizní diskusi se hovořilo i o tom, kdy by měl prezident Babiše odvolat. Podle lídra KSČM Filipa jde o záležitost dnů, maximálně týdnů. "Odvolání je legitimní krok předsedy vlády, který prezident republiky může posoudit a vyslechnout si i odvolávaného ministra. Pak to podepíše, nic jiného není možné," řekl v pořadu Vojtěch Filip.

Sobotka k tomu dodal, že pokud Miloš Zeman Babiše neodvolá, bude se o dalším postupu radit s ústavními právníky. Prezident by podle něj neodvoláním akorát  potvrdil "mocenský pakt", který ho s šéfem financí spojuje. Vrátil se tak ke svému sobotnímu výroku uvedeném v rozhovoru pro deník Právo. 

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš | Zdroj: Reuters

Pokud nového ministra financí jmenuje ANO, nelze podle Miroslava Kalouska o tomto člověku tvrdit, že je bez vazeb na Babišův Agrofert. „Všichni víme, že jde o nerealizovatelný protimluv. ANO je politická divize Agrofertu," dodal v nedělním pořadu.

Na závěr se politici vyjádřili i k nahrávkám, které se na internetu tento týden objevily. Pokud jde o vulgarity, které se na nich objevují, neberou je prý nijak osobně. „Někteří už by si situaci vyřídili ručně, já i pan premiér jsme ale klidní lidé," řekl Bělobrádek. Poznamenal, že Babiš na jednáních běžně vulgarity užívá, své kolegy prý několikrát "poslal do do ženských pohlavních orgánů".

 

Daniela Brodcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme