Babiš se nemusí omlouvat za výrok o zaplacených demonstrantech, rozhodl pravomocně soud

Premiér Andrej Babiš (ANO) se nemusí omlouvat za své tvrzení, že demonstranti na předloňských protestech proti vládě byli zaplacení. Pravomocně o tom ve středu rozhodl středočeský krajský soud. Žalobu na Babiše podala jedna z demonstrantek, Jana Filipová z Domažlicka. Předseda vlády podle ní svými vyjádřeními zasáhl do jejích práv. Žena řekla, že podá proti pravomocnému rozsudku dovolání k Nejvyššímu soudu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle pravomocného rozsudku soudu se Andrej Babiš omlouvat nemusí | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Odvolací senát v čele s předsedkyní Hanou Lojkáskovou změnil rozhodnutí Okresního soudu Praha-západ, který loni omluvu demonstrantce přiznal. Soud uvedl, že Babišovy výroky nesměřovaly vůči Filipové.

Děláme to nezištně, řekla u soudu žena žalující Babiše kvůli výrokům o zaplacených demonstrantech

Číst článek

„Hovořil o skupině lidí, která proti němu protestuje již rok a půl, účastní se všech mítinků, a byla dokonce na jeho svatbě,“ pronesla soudkyně. Žena si podle ní také zjednala satisfakci sama, protože opakovaně vyvracela Babišova slova v médiích.

‚Označení jsou urážlivá‘

Filipová požadovala omluvu, ve které by bylo mimo jiné uvedeno: „Označení demonstrantů za zaplacené a objednané jsou dehonestující a urážlivá a za tato tvrzení se tímto omlouvám“.

Žena se zúčastnila demonstrace 11. července 2018, kdy poslanci rozhodovali, zda dají Babišově menšinové vládě důvěru.

Umlátit lopatou, píšou demonstrantce, která se soudí s Babišem. Filipová požádá o pomoc policii

Číst článek

Babiš v reportáži následně uvedl, že je o zaplacení demonstrantů přesvědčený, protože protestující jsou „stále stejní lidi,“ a neumí si představit, že by někdo protestoval 16 hodin, takže „nějaká motivace tam bude“.

Pískot na objednávku

Babiš poté mluvil o zaplacených demonstracích v souvislosti s protestem před Českým rozhlasem z 21. srpna. Na TV Barrandov premiér na konci loňského srpna řekl, že lidé, co na něj pískali, byli zaplacení a že jde o politické odpůrce na objednávku.

Odkazoval se přitom na vyjádření poslance Pavla Růžičky (ANO), který po červencovém protestu zveřejnil, že slyšel několik lidí, jak se baví o tom, kam mají jít pro peníze.

Účastníci demonstrace jeho tvrzení odmítli, podle nich se bavili o penězích na případnou pokutu pro mladíka, který byl na akci legitimován.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme