Babiš kvůli dluhopisům píše poslancům dopis. Stejně to nepochopí, říká ministr

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) musí do konce dubna vyvrátit "vážná podezření" z daňových úniků. V polovině března se na tom usnesla Poslanecká sněmovna. Správce státní kasy sice nejprve tvrdil, že už nic vysvětlovat nehodlá, nakonec ale otočil a šéfovi dolní komory Janu Hamáčkovi (ČSSD) posílá dopis. "Celý život parazitují na politice, obchodní transakce nemůžou pochopit," říká ministr Babiš v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz. Dluhopisy jsou podle jeho slov po kauze Čapího hnízda a StB jen další politickou kampaní.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Na konci dubna vám vyprší lhůta, do které se máte vyjádřit k "vážným podezřením" z daňových úniků. Usnesla se na tom Poslanecká sněmovna mimo jiné kvůli kauze korunových dluhopisů. Budete na to reagovat?

Samozřejmě se vyjádřím ve lhůtě. Považuji to za bezprecedentní usnesení Poslanecké sněmovny, které je součástí politického boje tradičních stran. Je to dohoda (Bohuslav) Sobotka a (Miroslav) Kalousek, kteří zapříčinili to, že dluhopisy se nezdaňovaly. A teď mě pokrytecky kritizují. Je neuvěřitelné, že si sněmovna vůbec dovolila takové usnesení naformulovat.

Dříve jste ale tvrdil, že už nemáte proč se ke kauze vyjadřovat či něco vysvětlovat. Změnil jste názor?

Sepsal jsem dopis a dám k němu přílohy, které jsem zveřejnil na sítích. Moje ověřené příjmy do roku 2015, daňové přiznání za rok 2016 ještě není hotové. Samozřejmě že tam byly odlišnosti. Kdo umí říct své příjmy od roku 1993? Nikdo to nemůže vědět. Musel jsem kvůli tomu volat do účtárny.

Poslancům tedy pošlete dopis? Co v něm bude?

Vyjádřím se k tomu písemně, je to odborná věc a tito pánové, kteří celý život parazitují na politice, ani nemůžou vědět o obchodních transakcích. Ani je nemůžou pochopit. Všechno bylo podle zákonů, všude byli znalci, všechno bylo podle předpisů. Po kampani StB, Čapí hnízdo a biopaliva to stále na mě jde. Já jsem nešel do politiky, aby mě někdo zkoušel z podnikání. Ať mi někdo řekne, co jsem za politickou kariéru udělal špatně. Nic jsem neudělal špatně.

Sněmovna v usnesení požaduje, aby vaše vysvětlení bylo věrohodné. Co když rozhodne, že jste pochybnosti kolem dluhopisů věrohodně nevysvětlil?

Sněmovna je kdo? To jsou poslanci zvolení lidmi. Tak kdo z nich je daňový expert? Ale nechť se tedy veřejně postaví vůči těm poradcům a renomovaným auditorům, kteří na to dali razítko. Samozřejmě že někdo může říkat, že to není věrohodné. Ale tohle je moje poslední vyjádření. Už se k tomu nebudu vyjadřovat, protože se nemám k čemu vyjádřit. 

Co když to ale nebude stačit premiérovi Sobotkovi a bude vás chtít odvolat?

Tak to je jeho problém, ať si udělá, co chce. Nevím, za co by mě odvolal, ale pokud bude chtít, tak mě odvolá. Já s tím problém nemám.

 

Hana Mazancová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme