Babiš popřel přítomnost Mynáře při jednáních s prezidentem i výrok o zastavení odposlechů

Premiér Andrej Babiš (ANO) odmítl, že by prezidentovi Miloši Zemanovi řekl, že zastavil odposlechy lidí v jeho nejbližším okolí. Vyloučil i to, že by u jeho setkání s hlavou státu mohl být kancléř Vratislav Mynář. Předseda vlády to v pondělí řekl České televizi. Mynář v úterý řekl, že prezidentovy výroky potvrzuje.

Praha (Aktualizováno: 20:39 24. 8. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Prezident o víkendu v rozhovoru pro Blesk prohlásil, že mu předseda vlády za přítomnosti kancléře sdělil, že odposlechy zastavil. 

Na otázku na rozpor mezi vyjádřeními premiéra a prezidenta odpověděl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček odkazem na Mynářovo pondělní vyjádření pro CNN Prima News.

Odposlechy podle prezidenta nasadila Bezpečnostní informační služba (BIS) na jeho ekonomického poradce Martina Nejedlého a další lidi v jeho okolí.

Zeman uvedl, že o zastavení odposlechů požádal premiéra, který mu sdělil, že je zastavil.

To ale Babiš odmítá. „Nic takového jsem neříkal,“ řekl premiér ČT. U schůzek s prezidentem navíc podle něj nikdo další nebývá. „Vylučuji, že by něco takového mohlo proběhnout za přítomnosti pana Mynáře,“ dodal Babiš.

Premiér podle ČT označil prezidentovo tvrzení o zastavení odposlechů „za nesmysl“ a odmítl rovněž to, že by o záležitosti někdy mluvil s ředitelem BIS Michalem Koudelkou.

BIS mě a mé okolí odposlouchávala, tvrdí Zeman. ‚Premiér mi řekl, že to zastavil‘

Číst článek

BIS v posledních dnech odmítla Zemanovy výroky přímo komentovat, zdůraznila pouze, že vždy postupuje podle zákona. Odposlechy může nasadit jen s předchozím písemným povolením předsedy senátu vrchního soudu.

Podle slov vicepremiérky za ANO Aleny Schillerové o Zemanových výrocích premiér v pondělí mluvil i s ministry. „Zaznělo to na části přípravné, kde seděli ministři za hnutí ANO. Pan premiér nás informoval, že pokud na to téma někdy s prezidentem mluvil, ale neprobírali jsme konkrétně to téma, tak nikdy u toho nebyl přítomen nikdo jiný než oni dva,“ uvedla Schillerová.

Zeman v neděli Blesku řekl, že se před několika lety dozvěděl od vysokého důstojníka BIS o odposleších ve svém nejbližším okolí. Protože sám nemá telefon a využívá telefony spolupracovníků, týkají se podle Zemana odposlechy i jeho.

„Tak jsem o tom informoval pana premiéra. Posléze pan premiér za přítomnosti pana kancléře mi sdělil, že odposlechy zastavil, ale nebyla to pravda, protože z útrob BIS jsem se opět dozvěděl, že odposlechy pokračují,“ uvedl.

Schillerová: Babiš trvá na tom, že se o odposleších BIS bavil vždy jen se Zemanem

Číst článek

Jeho vyjádření v úterý potvrdil Mynář. „Seděl jsem u toho rozhovoru, kdy tato záležitost, kterou pan prezident zmínil, zazněla,“ řekl Blesku.

Podle deníku ale připustil, že mohl Zeman s Babišem o tématu mluvit i na jiných setkáních, kde jako kancléř nebyl přítomen. CNN Prima News v pondělí Mynář řekl, že má informace o tom, že byl „opakovaně odposloucháván a případně i sledován BIS“.

Záležitostí se bude ve čtvrtek zabývat sněmovní komise pro kontrolu BIS. Podle předsedy komise Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) se zúčastní i Koudelka. Předpokládá, že poslancům může Koudelka na uzavřeném jednání říct víc, než může říct do médií.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme