Babiš pozval do Prahy Netanjahua. Návštěvu izraelského premiéra plánuje na květen

Premiér Andrej Babiš (ANO) telefonicky mluvil s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Pozval ho na společné jednání vlád do Prahy, které by se mělo odehrát v květnu. Babiš to v úterý řekl novinářům.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš (ANO) | Zdroj: Úřad vlády

„Slíbil mi, že by mohl v květnu přijet do Prahy. Izrael je pro nás dlouhodobě strategický partner. Bylo tam vícero našich vlád, takže jsme se bavili o našich vztazích, to je pro mne důležitá agenda," řekl Babiš. Návštěva izraelské vlády by měla být součástí oslav stého založení Československa. Netanjahu podle Babiše poznamenal, že se bude snažit přijet.

Společné zasedání kabinetů v Česku v příštím roce začal chystat už bývalý premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). O přípravách hovořil se svým izraelským protějškem v létě na okraji summitu visegrádské čtyřky v Maďarsku.

Žádné židovské osady rušit nebudeme, vzkázal Netanjahu. Odsouzeníhodné, odpovídají Palestinci

Číst článek

Připomenul tehdy stejně jako v úterý Babiš, že minulá vláda dvakrát zasedala v Izraeli a snažila se o co nejužší dialog s tímto státem. Unikátní model mezivládního dialogu chtěl Sobotka předat novému kabinetu.

Koneckonců Masaryk navštívil židovské osady v Palestině a jeho syn Jan Masaryk byl člověk, který se výrazně angažoval při dodávkách zbraní pro vznikající izraelský stát. I tato linka hraje důležitou roli," uvedl tehdy Sobotka k plánovanému setkání v roce 2018. Obdobné vztahy udržuje česká vláda také s Polskem a Slovenskem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme