Babiš přinesl do sněmovny obří účtenku z online pokladny, Kalousek mu ji počmáral

Návrh na zavedení elektronické evidence tržeb, která má podle vlády omezit šedou ekonomiku a narovnat podmínky podnikání, čelí ve sněmovně už od rána velké kritice. TOP 09 navrhla zamítnutí normy. Zákon nemá ani podporu všech lidovců. Přestože jejich ministři předlohu ve vládě podpořili, poslanci KDU-ČSL budou chtít prosadit změny. Projednávání návrhu navíc provázejí ostré spory i osobní invektivy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanci řeší vládní návrh na zavedení elektronické evidence tržeb. Ministr financí Andrej Babiš představil podobu budoucí účtenky

Poslanci řeší vládní návrh na zavedení elektronické evidence tržeb. Ministr financí Andrej Babiš představil podobu budoucí účtenky | Zdroj: ČTK

O emotivní debatu ve sněmovně se postarali především její dva hlavní aktéři - exministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 a stávající šéf resortu Andrej Babiš z hnutí ANO.

Kalousek důrazně navrhl zamítnutí zákona a ujistil přítomné, že nedovolí jeho přijetí. „Pro volné dýchání v téhle zemi je stejně nebezpečný jako jeho předkladatel,“ řekl Kalousek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslanci Jaroslav Faltýnek z ANO a Zbyněk Stanjura z ODS debatují o elektronické evidenci tržeb. Návrh je v prvním čtení ve sněmovně

To už Andrej Babiš demonstroval bezpečnost systému ve sněmovně i prakticky. Obcházel sněmovní sál s panely, na kterých měl modely účtenky a údajů, které půjdou na finanční správu.

Kalousek na to konto nalepil na řečnický pultík plakát s nápisem: ,,Tvoje žena neví, kolik vypiješ piv, Andrej ÁNO“. A ještě přiostřil.

„Shodou okolností zde sedící vlastník z prosperující firmy si za tři roky pro sebe vytáhl 2,8 miliardy, státu nezaplatil na korporátní dani ani korunu a po zde sedícím ministrovi financí požaduje 3,2 miliardy dotace z veřejných rozpočtů. Takže s takovou platební daňovou morálkou, pane podnikateli a ministře financí v jedné osobě, běžte do karusele,“ dodal Kalousek.

Babiš: Kalousek sprostě lže

Ministr Babiš na Kalouskova slova okamžitě reagoval a stěžoval si i na to, že mu Kalousek model účtenky počmáral.

„Myslel jsem si, že budeme debatovat normálně, ale fakt to nemá úroveň. Pan Kalousek mi poničil účtenku, je to majetek ministra financí, vy říkáte, že to patří každému, nevím, jestli si všichni budeme psát na svoje věci. Je to sprosťárna a zase Kalousek sprostě lže. Co sem tady pletete mojí firmu. Moje firma si vzala dividendy a dividendy mezi firmami jsou v Čechách bez daně,“ odvětil.

„Moje firmy zaplatily 872 milionů daní minulý rok. Kolik vy jste zaplatil, pane kolego, kolik?“ tázal se Kalouska Babiš.

Andrej Babiš s obří účtenkou před Miroslavem Kalouskem | Foto: ČTK

Obstrukce zřejmě přijdou na podzim

Do debaty k elektronické evidenci tržeb se hlasí stále noví a noví poslanci. Skončit by ale měla kolem 15. hodiny. Domluvili se na tom šéfové poslaneckých klubů. Ty hlavní obstrukce by měly začít na podzim, kdy půjde návrh elektronické evidence tržeb do druhého a třetího čtení. Pravice je připravená závěrečné schvalování normy zablokovat za každou cenu.

K návrhu na zavedení elektronické evidence tržeb ale má výhrady i vládní KDU-ČSL. Lidovcům v normě schází ochrana malých živnostníků.

„Ten zákon sleduje dobré cíle, ale myslíme si, že není úplně tak dobře připraven. Dá se říci, že také třeba budeme chtít navrhnout daňový bonus místo daňové slevy, protože právě skupina těch nejmenších podnikatelů, kteří už si to nemají od čeho odepsat, z daňové slevy, byť dobře míněné, zkrátka uniknou,“ upřesnil místopředseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jaroslav Klaška.

Elektronická registrační pokladna | Foto: Český rozhlas

ČRo, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme