Babiš ručí za funkčnost EET. Jinak odstoupí, tvrdí Bělobrádek

Ministr financí Andrej Babiš z hnutí ANO koalici slíbil, že za funkčnost elektronické evidence tržeb ručí hlavou. V České televizi to řekl místopředseda vlády Pavel Bělobrádek za KDU-ČSL. Dodal, že podle resortu financí bude na zavedení systému stačit sedm měsíců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Bělobrádek | Foto: Filip Jandourek

"Jsem zvědav na ministra financí, který na koaliční radě řekl, že v případě, že to nebude fungovat, tak za to ručí hlavou," uvedl šéf lidovců.

Sedmiměsíční lhůtu koalici podle něj sdělilo ministerstvo financí. Deklarovalo také, že lhůta bude dostatečná.

Podle Bělobrádka je důležité, že nebude EET platit hned pro všechny.

„My jsme svým koaličním partnerům jasně řekli, že pro živnostníky a drobné řemeslníky by to mělo naběhnout až v roce 2018. Těch sedm měsíců je vůbec proto, aby se dokázaly vysoutěžit některé technické věci," upřesnil Bělobrádek.

Elektronická evidence tržeb má začít fungovat od poloviny příštího roku. Vláda tak chce omezit šedou ekonomiku a zamezit daňovým únikům.

Proti zavedení EET dlouhodobě vystupuje opozice. Předseda ODS Petr Fiala dnes v České televizi zopakoval, že opozice udělá vše pro to, aby zákon vůbec nebyl přijat. Obává se, že zákon poškodí živnostníky a malé firmy. Pomůže prý pouze velkým společnostem, kterým odstraní konkurenci.

Zavedení elektronické evidence tržeb by se mělo od počátku týkat restaurací, hotelů a stravovacích služeb, celkem asi 60 tisíc podnikatelů. O čtvrtletí později by měly tržby evidovat i firmy v oblasti velkoobchodu a maloobchodu, tedy dalších zhruba 250 tisíc podnikatelů. O rozšíření systému na další odvětví by měla rozhodnout následně vláda.

Elektronická evidence tržeb v Evropě | Foto: Český rozhlas

ČTK, Pavla Lioliasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme