Reagovali jsme rychle, tvrdě, ale adekvátně, řekl Babiš ke vztahu s Ruskem. Chce narovnat počty diplomatů

Reakce Česka na kauzu Vrbětice je podle premiéra Andreje Babiše (ANO) adekvátní. Ve čtvrtek dopoledne řekl, že je třeba narovnat počty diplomatů v Praze a v Moskvě, doufá v podporu spojenců. Ultimátum, aby Rusko přijalo zpět 20 vyhoštěných diplomatů, vypršelo ve čtvrtek v poledne. V 15.00 by se měl Babiš, vicepremiér Jan Hamáček a ministr zahraničí Jakub Kulhánek (oba ČSSD) vyjádřit k dalšímu postupu.

Praha (Aktualizováno: 13:58 22. 4. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Reagovali jsme rychle, tvrdě. Samozřejmě, reakce ruské strany nemá opodstatnění, protože Česká republika neudělala nic proti Ruské federaci,“ uvedl Babiš. Vláda podle něj činí normální diplomatické kroky.

Průzkum: Většina Čechů vidí Rusko jako hrozbu, podporuje i vyřazení Rosatomu z tendru na Dukovany

Číst článek

Zmínil problémy se zaměstnanci ambasády i to, že dlouhodobě je počet diplomatů v Praze a Moskvě nevyvážený. „Každý na to poukazoval. My jako vláda to řešíme, nemáme zájem vyvolávat nějaké nepřátelství, nějakou hysterii, ale to, co se stalo, že cizí agenti zapříčinili smrt dvou spoluobčanů, je nepřijatelné,“ uvedl.

Reakci označil za adekvátní. Nynější situace podle něj vztahy s Ruskem poznamená, je ale třeba udělat dělicí čáru, narovnat počty diplomatů. „Doufám, že naši spojenci nás v tom podpoří,“ konstatoval.

Na dotaz ohledně možných ekonomických dopadů uvedl, že vláda se tímto aspektem nezabývala. „Není to o tom akceptovat nějaké nepřijatelné akce z titulu nějakých ekonomický dopadů. Takhle bychom to nezvažovali, že bychom se snažili to přehlédnout, že jsou tu nějaké ekonomické zájmy,“ uvedl.

Ultimátum Moskvě

Rusko mělo čas do 12.00, aby umožnilo návrat všech 20 vyhoštěných českých diplomatů na velvyslanectví v Moskvě.

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) dříve řekl, že odpoledne rozhodne o snížení počtu pracovníků ruské ambasády v Praze tak, aby odpovídal stavu na českém velvyslanectví v Moskvě.

Ministr Kulhánek dal velvyslanci Ruska ultimátum. Požaduje návrat Čechů na ambasádu v Moskvě

Číst článek

Česko v návaznosti na odhalení bezpečnostních složek, podle nichž jsou z výbuchů v muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 důvodně podezřelí dva agenti ruské vojenské tajné služby GRU, vyhostilo 18 pracovníků ruské ambasády, kteří podle českých úřadů pracovali pro tajné služby.

Rusko v odvetném kroku vyhostilo 20 zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě. Fungování české ambasády v Rusku je tak podle ministra zahraničí paralyzováno. Na jednání s ruským velvyslancem vyjádřil ve středu protest proti postupu a nepřiměřené reakci Ruské federace.

Na českém velvyslanectví v Moskvě po odjezdu vyhoštěných zůstalo 24 pracovníků, z toho pět diplomatů a 19 administrativně technických pracovníků. Na ruské ambasádě v Praze nyní působí 27 diplomatů a 67 administrativně technických pracovníků. Počty ve čtvrtek sdělilo ministerstvo zahraničí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme