Babiš se nemusí omlouvat za výroky o Transparency International, rozhodl soud

Premiér Andrej Babiš (ANO) se nemusí omlouvat za své výroky o neziskové organizaci Transparency International. V pátek o tom rozhodl středočeský krajský soud. Podle něj Babišova vyjádření významně nezasáhla do práv organizace. Rozsudek není pravomocný.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš | Zdroj: Úřad vlády ČR

Premiér organizaci v minulosti opakovaně označil za zkorumpovanou. Podle Babišova právníka Jiřího Urbánka tím mínil způsob jejího financování a netvrdil, že by se Transparency International dopustila trestněprávního jednání.

„Soud se nedomnívá, že by došlo k významnému zásahu do práva na ochranu dobrého jména žalobkyně,“ řekl soudce Vladimír Sommer. Odkázal také na právo na svobodu slova. Babišovy výroky navíc podle něj byly hodnotícími soudy, na které má premiér v rámci veřejné debaty právo.

V pátek 21.2. středočeský krajský soud rozhodl, že se Babiš nemusí za své výroky o Transparency International omlouvat. | Foto: Tereza Chlubná

Premiéra organizace zažalovala loni v červenci. Proti zpochybňování způsobu svého financování se u soudu ohradila s tím, že finanční vztahy jsou transparentní, smluvně podložené a zachycené ve výročních zprávách.

Babišův právník argumentoval tím, že premiér v rámci politické debaty popsal, jak je Transparency International financována – od ministerstev nebo od subjektů, které má z povahy věci kontrolovat. Urbánek upozornil i na to, že Transparency International vůči Babišovi rovněž užívá ostrou rétoriku. Připomněl označení za dotačního podvodníka, predátora a člověka, který pohrdá lidmi, rozkrádá stát a dopouští se politické korupce.

Transparency International se dlouhodobě věnuje tématu Babišova údajného střetu zájmů. Poukazuje na dotační kauzu Čapí hnízdo nebo na majetkové vazby k holdingu Agrofert.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme