Babiš navštíví Zemana. Jdu na konzultaci kvůli Sobotkovi, vysvětluje ministr

Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš se v nejbližších dnech setká s prezidentem Milošem Zemanem, potvrdil Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. O schůzku podle něj požádal místopředseda vlády. Babiš chce s prezidentem konzultovat situaci ve vládě.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) | Foto: Filip Jandourek

Setkání by se podle hradního mluvčího mělo uskutečnit „v nejbližší době". Dodal, že nejbližšími dny nemá na mysli čtvrtek nebo pátek. Mluvčí hnutí ANO Lucie Kubovičová řekla, že se schůzka bude konat příští týden. Dodala, že o přesném termínu se ještě jedná.

Sobotka Babiše neodvolá

Podle premiéra Bohuslava Sobotky je naprosto nezbytné, aby Babiš vysvětlil své podnikání. Zveřejněné informace podle něj vyvolaly pochybnosti. Sobotka počká do konce dubna, než vyprší lhůta Sněmovny, aby Babiš vysvětlil podezření z daňových úniků. Poté rozhodne o dalším postupu v rámci vlády. Podle předsedy vlády je řešení v rukou Andreje Babiše.

Babiš se na Pražský hrad objednal v době rostoucího napětí ve vládní koalici. Řekl, že je přesvědčen o tom, že premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) vytváří atmosféru k tomu, aby ho mohl odvolat a zlikvidovat jako politického soupeře. Reagoval tak na zprávu Deníku, že Sobotkovi poradci vypracovali analýzu o způsobu, jakým získal koncern Agrofert, který mu do února patřil.

„Jdu na konzultaci k panu prezidentovi. Co říká na tu situaci, kterou způsobil pan premiér, který na mě stále útočí a de facto devalvuje práci úspěšné vlády. Jdu se zeptat na jeho (prezidenta – pozn. redakce) názor. Je to zkušený politik, já jsem politik amatér. Akorát si vyslechnu jeho názor. Čili od něho nic nechci," řekl serveru iROZHLAS.cz Babiš.

Zeman s Babišem mají k sobě politicky blízko. Prezident šéfa ANO několikrát podpořil například v případě zákona o střetu zájmu, který je kvůli dopadu na Babiše nazýván lex Babiš.

ČSSD má analýzu Babišova podnikání, ministr ji považuje za 'skandální likvidaci'

Číst článek

Nejprve normu vetoval a po přehlasování ve sněmovně napadl u Ústavního soudu. Babiše podpořil i třeba v kauze dotací pro farmu Čapí hnízdo a často jeho práci chválí. Babiš se vlídně vyjadřuje o Zemanovi.

Na Pražském hradě se na podobné schůzce potkali v polovině března. I tehdy koalice řešila vážné rozpory, když Sněmovna Babiše vyzvala, aby do konce dubna vyvrátil „vážná" podezření z daňových úniků v souvislosti se svými obchody se skupinou Agrofert, kterou dříve vlastnil. Ovčáček tehdy uvedl, že si oba politici schůzku domluvili ještě před vypuknutím kauzy.

Petr Jadrný, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme