Babiš se za výroky na adresu novinářů neomluví. Není za co, řekl

Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš se nebude omlouvat za své výroky na adresu novinářů České televize. Vicepremiér označil redaktory pořadu Reportéři ČT za zkorumpovanou pakáž, která točí na objednávku. Reagoval tak na dotaz novinářky, jež se ho ptala na údajné nesrovnalosti v příjmech v souvislosti s nákupem dluhopisů. K omluvě vyzvala Babiše jak Česká televize, tak premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. „Určitě se nebudu omlouvat, nemám se za co omlouvat,“ řekl pro Český rozhlas Babiš.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí Andrej Babiš z ANO

Ministr financí Andrej Babiš z ANO | Foto: Filip Jandourek

„Pořad Reportéři ČT o mě začal vysílat 4. listopadu 2013, včera byla rekordní dvacátá reportáž. Všechny pořady manipulují a spekulují,“ zopakoval pro Český rozhlas ministr financí Andrej Babiš.

„Tento pořad mě permanentně pomlouvá, napsali jsme pět stížností na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání a samozřejmě nás snad ignorují,“ dodal vicepremiér.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nebudu se omlouvat, nemám za co, říká v rozhovoru pro Český rozhlas Andrej Babiš. Situaci komentuje šéfredaktor Respektu Erik Tabery

Babiš si chce znovu stěžovat, a to u Rady České televize a Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Důvodem je jak pořad Reportéři ČT, tak i na 168 hodin, v nichž se ho novináři ptali na údajné nesrovnalosti v příjmech.

„Z těch dvaceti reportáží uděláme analýzu a podáme stížnost na radu,“ potvrdil Babiš. „Česká televize je veřejnoprávní médium, které má být vyvážené. Překrucují spravedlnost, falešně obviňují a úmyslně uvádějí diváky v omyl a neměli by vést jednostranným způsobem politický boj,“ kritizoval médium vicepremiér.

Dramaturg a moderátor pořadu Reportérů ČT Marek Wollner reagoval, že vicepremiér má samozřemě právo takovou stížnost podat. A že je to podle něj celkem běžné. Odmítl ale výroky o „zkorumpované pakáži".

Babiš zaútočil na Českou televizi. Novináře nařkl z korupce a chce si stěžovat

Číst článek

„Jako novináři musíme přesně zvažovat fakta a nesmíme se splést vůbec v ničem, i když ukazujeme na nesrovnalosti v řádech milionů. Ale o nikom si bez soudního verdiktu nemůžeme dovolit říct, že je zkorumpovaný. A byl bych rád, kdyby tahle pravidla začala platit i pro politiky," řekl Wollner Českému rozhlasu.

Podobně se vyjádřila také moderátorka 168 hodin Nora Fridrichová. „Pan vicepremiér by měl umět svá slova doložit. A pokud neumí, pak by se měl umět omluvit," napsala Českému rozhlasu Fridrichová.

„V této chvíli jsme nuceni požádat ministra financí, aby jednoznačně upřesnil svůj výrok a doložil tvrzení, která zazněla ve včerejším vydání pořadu Reportéři ČT. Očekáváme, že pokud obvinění neprokáže, České televizi a především zaměstnancům redakce aktuální publicistiky se omluví,“ sdělila oficiální stanovisko veřejnoprávní televize mluvčí Alžběta Plívová.

Babišovo vyjádření na adresu novinářů odsoudil i premiér Bohuslav Sobotka. Podle něj je nepřijatelné.

Vysvětlete nejasnosti ohledně majetku, vyzval premiér Babiše. Nerozumíte tomu, ohradil se ministr

Číst článek

„Ptát se politiků je přece jejich práce, dělají to v zájmu veřejnosti a v zájmu zajištění nezávislé kontroly toho, co politici dělají. Při všech výhradách, které mám ke kvalitě práce některých českých novinářů je dobře, že se najdou novináři, kteří se při výkonu své profese nebojí ani politicky vlivného miliardáře, i když je tento miliardář takovýmto neuvěřitelným a odpudivým způsobem veřejně uráží," uvedl předseda vlády a vyzval Babiše, aby se redaktorům omluvil.

Babiš se ale omlouvat odmítl. „Určitě se nebudu omlouvat, nemám se za co omlouvat,“ uvedl pro Český rozhlas ministr financí.

Pochybnosti kolem dluhopisů

Autoři pořadů pátrali po nesrovnalostech, které jsou spojeny s Babišovým nákupem dluhopisů jeho Agrofertu z roku 2013. Začátkem letošního ledna Babiš pro Deník vysvětlil, že dluhopisy zhruba za 1,5 miliardy korun pořídil ze svých zdaněných úspor.

To ale nesouhlasilo, protože jím zmíněné úspory zahrnovaly i roky 2014 a 2015. Ministr přišel s vysvětlením, že je nutné připočítat také příjmy nezdanitelné, což podle jeho opravného vyjádření dělá zhruba 2,5 miliardy čistého.

Český rozhlas, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme