Babiš stále vede dozorčí radu německé chemičky, střet zájmů odmítá

Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš z hnutí ANO ani po dvou a půl letech po vstupu do vlády neodešel z dozorčí rady své nejziskovější firmy, německé chemičky SKW Stickstoffwerke Piesteritz. Upozornily na to Hospodářské noviny. Účast na podnikání přitom členům kabinetu zakazuje zákon o střetu zájmů. Babiš tvrdí, že v Německu se na něj česká legislativa nevztahuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek

SKW, závod na výrobu čpavku a močoviny sídlící poblíž německého Wittenbergu, udává Babiše jako šéfa dozorčí rady na svých vlastních webových stránkách.

„Předsedou dozorčí rady SKW jsem dlouhá léta a po vstupu do politiky jsem hodlal odejít. Banky, které financují SKW, si ale přály, stejně jako management společnosti, abych ve funkci zůstal,“ řekl Babiš Hospodářským novinám.

Setrvání ve funkci obhajuje právní analýzou, podle které se zákon o střetu zájmů vztahuje jen na Česko a svým působením v dozorčí radě SKW prý neporušuje ani německé zákony. Tvrdí také, že se zasedání rady neúčastní, protože na to nemá čas.

Právníci Babišův výklad zpochybňují

Právníci oslovení deníkem ale Babišův výklad zpochybňují. Josef Vedral z Právnické fakulty Univerzity Karlovy řekl, že pokud není účinnost zákona výslovně omezena na Česko, platí obecně. Podle právničky české pobočky Transparency International neobstojí ani argument, že se Babiš nechává na jednáních v SKW zastupovat. „Problémem je už jenom to, že je členem dozorčího orgánu,“ upozornila.

Šéfa hnutí ANO kvůli tomu kritizují také jeho političtí soupeři. „Myslím, že to ohrožuje důvěryhodnost koalice a celé vlády,“ uvedl poslanec ČSSD Jan Chvojka. Podle Martina Plíška z TOP 09, který připravil už několik návrhů na zpřísnění zákona o střetu zájmů, by se celou věcí měl zabývat mandátový a imunitní výbor sněmovny.

Andrej Babiš na svém facebookovém profilu zareagoval prohlášením, že jde pseudokauzu zinscenovanou ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD), s nímž se nedávno střetl kvůli reorganizaci policie. Chovanec na německou firmu poukázal v Otázkách Václava Moravce v České televizi 12. června.

ČRo, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme