Babiš nechce předávat státní vyznamenání. Podle něj by bylo vhodné ceremoniál odložit

Osm dní před svátkem 28. října není jasné, jak bude letos vypadat předávání státních vyznamenání, jehož se tradičně účastní prezident. Miloš Zeman je hospitalizován na jednotce intenzivní péče, a pokud v Ústřední vojenské nemocnici zůstane, měla by se akce podle premiéra Andreje Babiše (ANO) odložit. On sám vyznamenání předávat nechce. Ředitel hradního protokolu Vladimír Kruliš Radiožurnálu řekl, že čeká na rozhodnutí hlavy státu.

Praha (Aktualizováno: 12:20 20. 10. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by bylo vhodné odložit předávání státních vyznamenání 28. října, pokud není prezident Miloš Zeman ceremonie schopen (ilustrační foto) | Foto: Veronika Hlaváčová | Zdroj: Český rozhlas

„Určitě žádné vyznamenání nebudu předávat, nebylo by to vhodné. Mělo by se to odložit,“ uvedl Babiš pro CNN Prima News.

Za nevhodné považuje také to, aby vyznamenání předával hradní kancléř Vratislav Mynář. „Po tom, co všechno předvedl,“ řekl Babiš. Seznam oceněných podle svých slov ve středu v poledne kontrasignoval.

Hrad se připravuje na ceremoniál 28. října. Předávání státního vyznamenání se zúčastní i laureáti z loňska

Číst článek

Rozhodnout bude muset v řádu dnů prezident Zeman. A ten tak zatím neučinil. „Čekám v této věci na rozhodnutí pana prezidenta. Jakmile jej budu mít, sdělím vám jej. Děkuji za pochopení,“ řekl Radiožurnálu ředitel hradního protokolu Vladimír Kruliš.

Způsob předání ocenění záleží na rozhodnutí prezidenta. Může například stanovit někoho, kdo za něj vyznamenání předá, rozhodnout se také může ceremonii odložit. Konat by se pak mohlo i v jiný den než 28. října. Vyznamenání mohou být také odeslána poštou.

Předávání státních vyznamenání se neuskutečnilo už minulý rok. Důvodem byla nepříznivá epidemická situace. Oceněným lidem, mezi kterými je například i bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula, měly být medaile předány a řády propůjčeny letos.

Prezident v nemocnici

Předseda končící Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) před necelým týdnem – po návštěvě prezidenta v Ústřední vojenské nemocnici – uvedl, že s hradním kancléřem Mynářem o předávání státních vyznamenání mluvil. Řekl tehdy, že Hrad připravuje ceremoniál v podobné podobě jako dříve.

‚Chystám se mu zavolat.‘ Vondráček chce mluvit s Mynářem ohledně návštěvy Zemana v nemocnici

Číst článek

Konstatoval rovněž, že ceremonii by mohly ovlivnit dva faktory: vedle Zemanova zdravotního stavu také narůstající počet případů covidu-19. Od té doby epidemie výrazně zesílila.

Vondráčkova návštěva hospitalizovaného prezidenta vyvolala kritiku i pochyby o jejím průběhu. ÚVN se distancovala od výroků šéfa sněmovny na adresu prezidentova zdravotního stavu. Uvedla, že šéfa dolní komory k Zemanovi na jednotku intenzivní péče přivedl hradní kancléř bez vědomí ošetřujícího lékaře.

Zeman nyní ze zdravotních důvodů není schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti a dlouhodobá prognóza jeho zdravotního stavu je krajně nejistá, napsala předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS) Ústřední vojenská nemocnice, kde prezident od 10. října leží na klinice intenzivní medicíny.

Eliška Radinová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme