Babišův střet zájmů se přesune na Středočeský kraj. Premiér se odvolal proti pokutě Černošic

Premiér Andrej Babiš (ANO) se odvolal proti rozhodnutí městského úřadu v Černošicích, že je ve střetu zájmů kvůli vlastnictví mediálních společností. Radnice mu kvůli tomu dala koncem září pokutu ve výši 250 tisíc korun. Případ se tak nyní přesune na Středočeský kraj. Ten už dříve přestupkové řízení s Babišem zrušil.

Doporučujeme Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš (ANO) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Dne 14. 10. 2021 obdržel Městský úřad Černošice, Odbor přestupků, prostřednictvím zástupce Ing. Andreje Babiše, odvolání proti rozhodnutí, kterým bylo rozhodnuto o přestupku podle ust. § 23 odst. 1 písm. b) zákona o střetu zájmů,“ informoval černošický úřad v pátek dopoledne na svém webu.

Babiš opět v hledáčku Černošic? Úřad by mohl kvůli Pandora Papers zkoumat jeho majetková přiznání

Číst článek

Radnice teď bude mít 30 dní na to, aby na Babišovu argumentaci popsanou v jeho odvolání reagovala a sepsala svoje stanovisko k celé věci. Poté musí podle údajů zveřejněných na webových stránkách předat „spisovou dokumentaci odvolacímu orgánu, kterým je Krajský úřad Středočeského kraje“.

Na premiérův další postup v kauze ve čtvrtek upozornilo také Právo s odkazem na právníka Václava Knotka, který Babiše zastupuje. Ten deníku potvrdil, že odvolání za premiéra podal.

„Úřad porušil práva mého klienta daná Listinou základních práv a svobod tím, že o stejném skutku jednou rozhodl již v přestupkovém řízení a to bylo už před dvěma lety pravomocně skončeno,“ uvedl Knotek.

Černošice koncem září rozhodly, že premiér porušuje zákon o střetu zájmů, když přes svěřenské fondy ovládá mediální společnost Mafra Print. A uložily mu za to pokutu v nejvyšší možné výši, tedy 250 tisíc korun.

Pokuta pro Babiše

Babiš už dříve označil verdikt za absurdní a avizoval, že se bude bránit. „Je to jenom další z té mozaiky útoků na mě ze všech stran,“ řekl nedávno pro Radiožurnál.

Stíhání Babiše v kauze Čapí hnízdo je přerušeno. Přestup do opozice ho ale zbaví střetu zájmů

Číst článek

Premiér letos v květnu černošický úřad, pod který s trvalým bydlištěm v Průhonicích spadá, kvůli přestupkovému řízení také zažaloval. V podání na soud jeho právník rovněž argumentoval tím, že v dané kauze dochází k porušení zásady „ne bis in idem“, v překladu tedy „ne dvakrát o tomtéž“. Babiš ale nakonec žalobu stáhl.

Nový podnět, který organizace podala letos v lednu, se však tentokrát týkal mediální společnosti Mafra Print z holdingu Agrofert. A ta v původním řízení nefigurovala.

Černošice původně v roce 2019 rozhodly, že Babiš porušil kvůli vlastnictví mediálních domů Londa a Mafra zákon o střetů zájmů. Úřad došel k závěru, že premiér společnosti přes svěřenské fondy nadále ovládá. A to podle tuzemské legislativy nesmí. Radnice mu proto vyměřila pokutu ve výši 200 tisíc korun.

Babiš se tehdy proti rozhodnutí odvolal a případ se přesunul na Středočeský kraj, který v té době vedla hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová z Babišova hnutí ANO. Hejtmanství nakonec uvedlo, že se přestupek nestal. Premiér se proto v žalobě nyní opírá o to, „že spáchání tohoto přestupku nebylo žalobci prokázáno a toto předchozí řízení bylo zastaveno“.

kno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme