Úřad v Černošicích opět řeší Babišův střet zájmů. Hrozí mu pokuta pět až 250 tisíc korun

Střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) opět řeší městský úřad v Černošicích. Ten s ním zahájil řízení o přestupku. Hrozí mu pokuta pět až 250 tisíc korun, informoval v pondělí server Seznam Zprávy. Předloni udělil úřad Babišovi pokutu 200 tisíc korun, podle rozhodnutí totiž stále ovládal některá média. Rozhodnutí pak zastavil Středočeský kraj, který tehdy ovládalo hnutí ANO. Nyní ho ale vede koalice v čele s Petrou Peckovou (STAN).

Černošice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Odbor přestupků Městského úřadu Černošice zahájil řízení o přestupku, kterého se měl, podle obdrženého oznámení, dopustit Andrej Babiš,“ řekl serveru Seznam Zprávy vedoucí odboru přestupků černošického úřadu Josef Sedláček.

Evropská komise zveřejnila závěrečnou zprávu k auditu. Andrej Babiš je podle ní ve střetu zájmů

Číst článek

Černošice, které jsou úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, v nichž má Babiš trvalé bydliště, už předloni v srpnu udělily premiérovi pokutu. Úřad rozhodl, že i když holding Agrofert včetně některých médií vložil do svěřenských fondů, stále na něj má vliv. A to odporuje zákonu o střetu zájmů, známému jako lex Babiš.

Premiér se ale odvolal a případem se začal zabývat Středočeský kraj, který odvolání vyhověl. Později řízení zastavil, nepodařilo se totiž podle něj prokázat, že by byl Babiš ve vztahu k médiím ve střetu zájmů.

Letos v lednu se ale na úřad v Černošicích obrátila organizace Transparency International a podala další podnět, protože Babiš podle ní stále ovládá některá média.

Šéfžalobce nepodá správní žalobu kvůli Babišovu údajnému střetu zájmů. Nenašel vážný veřejný zájem

Číst článek

Babiš dlouhodobě střet zájmů odmítá. K řízení černošického úřadu se ale zatím nevyjádřil ani on, ani jeho právní zástupce Václav Knotek, který je zároveň jedním ze správců Babišova svěřenského fondu.

O Babišově střetu zájmů už rozhodla Evropská komise. Ta v pátek zveřejnila závěrečnou zprávu auditu, podle kterého je Babiš ve střetu zájmů, protože dál ovládá holding Agrofert přes svěřenecké fondy a zároveň jako vládní činitel přijímá rozhodnutí, které mají na jeho firmu vliv.

Podle závěrů auditu by proto společnost Agrofert měla vrátit dotace, které dostala z Evropského fondu pro rozvoj venkova a Evropského sociálního fondu po datu platnosti novel

pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme