‚Odvádím profesionální práci.‘ Hejtmanství poslalo spis ke střetu zájmů k posouzení Benešové i Zemanovi

Úředník ze středočeského krajského úřadu, který rozhodl o zastavení řízení s premiérem Andrejem Babišem (ANO) kvůli možnému střetu zájmů, poslal spis k možnému posouzení nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi a ministerstvu spravedlnosti. Učinil tak podle hejtmanství na základě tlaku médií a politiků, kteří vyžadují přezkum rozhodnutí. „Jde o krok, jehož účelem je zamezit veškerým spekulacím,“ řekla v pátek Helena Frintová z krajského úřadu.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 15:50 4. 10. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krajský úřad Středočeského kraje

Krajský úřad Středočeského kraje | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Přestupkovou agendou se zabývám od roku 1999, z toho od roku 2003 na Krajském úřadě Středočeského kraje. Jsem přesvědčen o tom, že odvádím profesionální práci, a za svým rozhodnutím si stojím a není mi lhostejné, pokud je mé rozhodnutí dezinterpretováno,“ uvedl v pátek šéf oddělení přestupků krajského úřadu Petr Franěk v tiskové zprávě hejtmanství.

‚Je to až poslední možnost.‘ Do kauzy Babišova střetu zájmů se může vložit ještě nejvyšší žalobce Zeman

Číst článek

Proto se Franěk podle svých slov rozhodl předat spis k možnému posouzení ze strany Nejvyššího státního zastupitelství i ministerstva spravedlnosti. „Cílem je, abych zamezil nějakým spekulacím a aby případ posoudili ti, kteří jsou k tomu oprávněni podle našich zákonů a kteří mají odborné znalosti ohledně přestupkového práva,“ vysvětlil dále Radiožurnálu Franěk.

Žaloba proti verdiktu

Poprvé rozhodl černošický úřad o možném střetu zájmů premiéra Babiše kvůli vlastnictví mediálních společností Londa a Mafra koncem ledna. „Je vinen,“ zněl verdikt radnice, která mu jako trest vyměřila pokutu ve výši 200 tisíc korun. Předseda vlády, který současně zastává post poslance, se měl přestupku dopustit z nedbalosti.

Babiš se tehdy proti rozhodnutí odvolal a případ se přesunul na Středočeský kraj, který vede hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Ten rozhodnutí o pokutě na konci března zrušil a spis vrátil zpět do Černošic s tím, že o celé věci musí rozhodnout znovu.

‚Přestupek proti střetu zájmů se neprokázal.‘ Přečtěte si rozhodnutí hejtmanství i Černošic o Babišovi

Číst článek

Černošický úřad pak podruhé rozhodl v případě Babišova údajného střetu zájmů začátkem srpna. A svůj předchozí verdikt potvrdil, Babiš se ale proti němu odvolal. Středočeský krajský úřad nakonec přestupkové řízení minulý týden zastavil. Podle krajských úředníků nebylo prokázáno, že by Babiš mediální společnosti ovládal. Oba dokumenty hejtmanství zveřejnilo na svém webu.

Kritici poukazovali na to, že středočeské hejtmanství řídí hnutí ANO. Hejtmanka podezření z podjatosti již dříve odmítla. 

Podnět k přezkumu verdiktu krajského úřadu se rozhodla podat i organizace Transparency International, která řízení s Babišem iniciovala. Senátor Lukáš Wagenknecht (za Piráty) nejvyššího žalobce požádal, aby podal proti rozhodnutí středočeského krajského úřadu žalobu k ochranně veřejného zájmů.

Mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý však pro server iROZHLAS.cz už dříve uvedl, že případná žaloba je vždy až krajní řešení. „Je třeba upřednostnit případné posouzení po linii státní správy. Správní žalobu nejvyššího státního zástupce je nutné chápat až jako poslední možnost ke sjednání případné nápravy,“ uvedl.

kno, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme