Babiš: Na takzvanou druhou vlnu jsme připraveni. 5000 pro důchodce není korupce, není to úplatek

Kvůli viru jsme v situaci, kdy musíme podpořit všechny občany naší země, obhajoval premiér Andrej Babiš (ANO) v úterý v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu zrušení superhrubé mzdy i jednorázový příspěvek pro důchodce. Mluvil také o přípravě země na takzvanou druhou vlnu koronaviru.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 19:36 1. 9. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš | Zdroj: Úřad vlády ČR

Přesně před šesti měsíci lékaři potvrdili první nakažené novým koronavirem v Česku. Když se podíváme na současné statistiky, tak oproti jarní epidemii je u nás více nakažených, ale méně hospitalizovaných a méně lidí ve vážném stavu. Člen centrálního řídicího týmu Covid-19 Marián Hajdúch v pondělí ve vysílání Českého rozhlasu řekl, že to podle něj není tím, že by virus zmutoval a oslabil, ale že si myslí, že roli hraje počasí – slunce, teplo, to, že jsme víc venku a víc větráme. Pane premiére, je v tuto chvíli Česká republika připravena na to, že by se s ochlazením situace výrazně zhoršila?
Určitě, jsme připraveni. Připravujeme se na takzvanou druhou vlnu, jak o tom každý mluví, nebo spíš na chřipkové období, které u nás zasáhne každý rok od listopadu do února až 900 000 lidí. Takže jsme se poučili z první vlny, to znamená, že v této chvíli mají všechny resorty zásoby zdravotních ochranných pomůcek na dva měsíce, do Státních hmotných rezerv připravujeme železnou rezervu na dva měsíce pro všechny – je tam až 75 milionů roušek, téměř 12 milionů respirátorů FFP2 a tak dále. Takže to se připravuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prosím občany, aby si ve vlastním zájmu zavedli aplikaci eRouška, vyzývá premiér

Čekáme, kdy co se stane, a samozřejmě pokračujeme i v dalších opatřeních. Dnes jsme oznámili aplikaci eRouška online. Chceme požádat občany, aby si ji stáhli, protože je to nejjednodušší systém pro varování, když někoho potkáte, kdo byl identifikován, že má koronavir a že je pozitivní na covid-19. A ještě funguje telefonní linka 1221 – to je nejlepší kontakt lidí s hygienou. Funguje od osmi hodin ráno do 19, zbytek je tam automat. Je to sedm dní v týdnu, je tam 60 lidí, kteří fungují najednou. Počet lidí ale bude stoupat. Toto call centrum má za sebou 340 hygieniků. Takže ano, pracujeme na tom. Hlavně sleduji počet lidí, kteří jsou hospitalizováni v nemocnicích, jejich stav, každé ráno máme nějaké hlášení, v deset hodin je vizita. Stav je kolem 160, takže je to úplně jiná situace, než byla za první vlny.

Na připravenost se ptám i proto, že hlavní hygienička v neděli v České televizi řekla, že i po posílení hygienických stanic, po zapojení mediků, spuštění call centra nebudou schopni trasovat víc než 750 nově nakažených za den. Stále se také nepodařilo dostat počet testů každý den nad deset tisíc. Nehrozí, že systém bude přehlcen?
Paní hlavní hygienička Rážová – seděli jsme tady dnes asi dvě hodiny celý tým i ministr zdravotnictví tady byl. Není to tak, jak to bylo interpretováno.

Nová eRouška má být hotová do dvou týdnů. Varuje lidi, že se setkali s člověkem nakaženým koronavirem

Číst článek

Jak to tedy je?
Je to tak, že samozřejmě se trasuje, že semafor funguje, že byl nějak ohlášen, teď v pátek znovu bude semafor upřesněn…

Omlouvám se, že vás přerušuji, ale to je semafor. K tomu trasování. Paní hlavní hygienička řekla, že v tuto chvíli dokážou trasovat maximálně 400 lidí denně, po opatřeních to bude 750 denně. Bude to stačit?
Myslím si, že to není správné vyjádření. Seděli jsme na tom…

Kolik hygienici budou schopni trasovat?
Tolik, kolik bude potřeba. Samozřejmě to musíme posílit, musíme posílit týmy, na tom se také pracuje, nabírají se noví lidé, je tam plno studentů z lékařských fakult. Takže ta informace není akurátní, mluvil jsem s ní o tom. Řekla, že se tak úplně nevyjádřila, že to bylo vytrhnutí z kontextu…

Omlouvám se, že do toho skáču, ale systém nějaký strop mít logicky musí.
To se uvidí, jaký strop. Měli jsme rekord. Říkáte, že deset tisíc. V pátek bylo deset tisíc, to je rekord. Nikdy jsme neměli deset tisíc. Takže trasujeme, testujeme, budujeme páteřní síť odběrných míst a laboratoří. To je v rámci nemocnic, které jsou pod ministerstvem zdravotnictví. Takže se pracuje, připravuje po všech stránkách. Jsme si vědomi, jak to vylepšit. Jde hlavně o to, aby se lidi dovolali, aby nemuseli čekat na ten call, aby dostali výsledek – teď dostávají kvazi výsledek, když jsou negativní, perspektivně dostanou, i když jsou pozitivní. Bude eRouška. Takže toto všechno se připravuje a nárůst u nás v porovnání s jinými zeměmi není až tak dramatický.

Roušku nasaďte v autobusu, sundat ji můžete v obchodě. Jaká jsou nová pravidla?

Číst článek

Pro vás jako šéfa vládního výboru pro zdravotní rizika, který má pod sebou chytrou karanténu, není důležité vědět, jaký ten strop v říjnu, v listopadu, v prosinci bude?
Nemůže být strop.

To znamená…
Já odmítám strop.

… že tam žádný strop nebude.
Říkám, že nemůže být strop. Samozřejmě řešíme i medikaci. Zítra tady mám klinickou skupinu vedenou profesorem Černým, přijede zase profesor Beran, budeme se bavit o léku, který jsem už avizoval, který údajně funguje, takže jsme se domluvili, že se na to udělá klinická studie. Teď jsme zjistili…

Pardon, ten, o kterém mluví pan profesor Beran?
Ano, přesně on, který ho aplikoval asi 40 důchodcům v Litovli a jinde. Fungovalo to, všichni přežili zdraví. Je to potřeba aplikovat okamžitě, jak jsou symptomy.

Zaplatíte klinickou studii tohoto léku?
Samozřejmě. A taky řešíme vakcínu. Je tady Novavax, americká firma, globální firma bude vyrábět dvě miliardy vakcín, z toho jednu miliardu v Čechách. Je to na bázi proteinu, to je velmi dobrá technologie.

Češi jsou kvůli covidu ochotnější přijmout horší práci, zjistil průzkum CVVM

Číst článek

Na druhé straně ještě neprošla testováním, hodně jsme o tom mluvili minulý týden. Vrátím se ještě k připravenosti na podzim. Ptám se i proto, že hodně pozornosti vyvolala změna plošných opatření předminulý týden, kdy Adam Vojtěch vydal mimořádné opatření ministra zdravotnictví, následně jste podobu opatření kritizoval, svolal jste na to téma schůzku, potom pan ministr některé věci revokoval a odvolal. Následně jste kritizoval pana Maďara, předsedu rozvolňovací komise, ten tvrdil, že ale některá opatření – třeba ve škole – sám nenavrhoval a neprosazoval. Nakonec se rozhodl rezignovat na členství v ministerské komisi. Pane premiére, kdybyste tohle všechno sledoval jako běžný občan, co byste si o připravenosti státu řekl?
Samozřejmě, ale to není o připravenosti státu. To je o názorech jednotlivých epidemiologů…

Pardon, ale jestli ministr zdravotnictví něco vydá, premiér svolá schůzku a ministr zdravotnictví to o dva dny později odvolá, to není o připravenosti státu?
Hlavně jsme to dali k dispozici k vyjádření a k diskusi 17. srpna. Manuál šel na školy k vyjádření. Když jsme to dávali před tím bez debaty a na poslední chvíli, tak jsme byli oprávněně kritizováni. Teď jsme to dali dopředu, byla nějaká zpětná vazba. Za první vlny covid-19 jsme na to měli stejný názor, nikdo neprotestoval, že bychom povinně museli nosit roušky – venku, když někdo neměl roušku, tak na něj lidi křičeli: „Musíš mít roušku.“

Teď bohužel jsou na to různé názory i v rámci epidemiologů i v rámci odborníků – profesor Žaludík něco tvrdí, paní Vašáková něco tvrdí, pan profesor Beran něco tvrdí. Profesor Beran seděl s profesorem Prymulou ve stejné kanceláři pět let. Zavolal jsem ho proto, protože má desatero covid-19 pro sportovce. Vypadl z toho ten lék, kde dokonce hlasovali, že někteří byli pro, jiní byli proti. Takže samozřejmě na to mají různé názory. Říkáte…

Promiňte, neměli byste si to vyříkat před tím, než ministr zdravotnictví oficiálně něco vydá?
Ale vyříkali jsme si to, akorát mi nikdo neřekl, že kromě těch opatření – potkali jsme se hlavně kvůli 1. září, školní rok, kvůli opatření, která vstoupila v platnost. A to, co přišlo potom, o tom jsme nebyli informováni. Tam zkrátka v rámci skupin nebyla shoda, dokonce se tam dohadovali, takže komunikace byla špatná. Teď to pan ministr napravil a 24. 8. vydal jasný písemný pokyn, jak se má komunikovat.

Nakažlivost koronaviru je větší než nakažlivost chřipky. Odlišit je bude problém, říká lékař Balík

Číst článek

Čí to byla chyba? Kdo mohl za tenhle zmatek?
Čí to byla chyba? Pane redaktore, všichni kritizují, všichni samozřejmě doporučují, ale naše opozice nebyla schopná řídit tuto zemi ani v normálních časech. Toto je extrém, co se děje. Takže…

Ale asi to není chyba opozice?
Není to chyba opozice…

Čí je to chyba?
Chyba… Co myslíte? 17. 8. jsme řekli, co se stane 1. 9. Takže není pravda, že bychom rozhodli…

Devatenáctého jste to změnili.
Ano, však fajn. Nezavedli jsme něco a potom změnili. To nenastalo. Takže jsme něco řekli, bylo nějaké stanovisko a to se změnilo. Ale všechno se to změnilo před tím, než to bylo zavedeno a to je dneska, 1. 9.

Autorita ministra Vojtěcha

Myslíte si, že po téhle záležitosti pan ministr zdravotnictví Adam Vojtěch má dostatečnou autoritu, pokud by bylo potřeba opatření dál zpřísňovat?
Samozřejmě. Máme tady 14 nezávislých decentralizovaných hygienických stanic. Na počátku první vlny například, záležitost uzavření Litovle, to bylo rozhodnutí krajské hygieničky v Olomouckém kraji a to jsme se dozvěděli z médií. Takže dělají opatření a není jednoduché svět hygieny, co byl tužka a papír, teď transformovat do totální digitalizace.

Od září začíná pro OSVČ opět platit povinnost hradit zálohy na sociální a zdravotní pojištění

Číst článek

Tady se ale bavíme o opatřeních, která vydal přímo ministr zdravotnictví. Ptám se, jestli podle vás má i po této záležitosti dostatečnou autoritu?
Ale samozřejmě, protože ministr se spolehl na nějaké informace, které mu byly poskytnuty. Ty se ukázaly jako nesprávné a následkem toho udělal to rozhodnutí, že si tam zkrátka udělal pořádek.

Ještě jedna věc. Mluvil jste už o nové aplikaci eRouška, která má být dostupná do chytrých telefonů do dvou týdnů. Novinkou mimo jiné je, že data z ní nebudou k dispozici hygienikům. Sice nakaženému dají kód, na základě toho aplikace těm, s kým se nakažený potkal, pošle informaci, že byli poblíž nakaženého, ale sami hygienici seznam kontaktů nedostanou. Není to krok zpátky?
Když jsme chtěli nějaká osobnější data, tak byl zase křik, že tady někdo někoho sleduje, takže si nemyslím. Je to moderní aplikace. Doporučoval a poprosil bych občany, aby si skutečně tu aplikaci dali, zavedli ve vlastním zájmu. Je důležité mít tu informaci, že někdo vešel do kontaktu s člověkem, který je zkrátka pozitivní.

Zrušení superhrubé mzdy

Pane premiére, vaše vláda od svého vzniku řešila, jestli a s jakými parametry zruší tzv. superhrubou mzdu. Loni v lednu jste byl proti zrušení superhrubé mzdy a zavedení 19% sazby daně z příjmu. Tehdy jste České televizi řekl, že si to státní rozpočet nemůže dovolit, tehdy byl přitom deficit státního rozpočtu v řádech desítek miliard. Teď je schodek o řád vyšší – letos to má být 500 miliard. Vy jste se přesto minulý týden v koalici dohodli, že superhrubou mzdu zrušíte a že základní sazba daně bude 15 procent, tedy ještě méně, než o čem jste uvažovali vloni a než máte v programovém prohlášení. Jakou má logiku, že loni jste si v souladu se zrušením superhrubé mzdy podle vašich slov nemohli dovolit výpadek 20 miliard a teď si s vyšším schodkem můžete dovolit výpadek 74 miliard?
Logiku to má velkou, protože jsme kvůli viru v situaci, že musíme podpořit de facto všechny občany naší země… nebo téměř všechny. Když jsme to udělali s OSVČ, DPP a DPČ, podpořili jsme zaměstnanost a eseróčka a další, tak to zaměstnanci dostali nepřímo přes své zaměstnavatele.

Naše hnutí ANO mělo zrušení superhrubé mzdy v programu, ale snížení na 19 procent by znamenalo navýšení daně u osob samostatně výdělečně činných. My daně navyšovat nechceme, my daně za období, co jsem ve vládě, snižujeme… až za 160 miliard. Je to jiná situace. Když jsem byl ministr financí, tak jsem zadlužení České republiky snížil ze 41,5 % vůči HDP na 30. Jsme čtvrtá nejméně zadlužená země v Evropě.

Což se teď vrátí.
Ne, ne. Koncem roku budeme mít zadlužení nižší, než když jsem nastupoval v lednu 2014. Pokud se příští rok započte třeba těchto 74 miliard, tak se dá předpokládat, že budete minimálně tam, kde to bylo. Jsem přesvědčen, že budeme stále v první pětce nejméně zadlužených zemí v Evropě.

Tento a příští rok jsou samozřejmě mimořádné a musíme dát lidem jistotu, že se nesmí bát utrácet, že by bylo fajn, kdyby tuto podporu proměnili na spotřebu, která se nám takto následně vrátí. Stát tak vlastně supluje. Máme obrovské státní investice, export šel dolů, takže stát musí nahradit spotřebu a růst minulosti, který byl dříve privátní. Teď to musí nahradit a suplovat stát.

Zrušení superhrubé mzdy je nepromyšlený krok, shodli se ekonomové. Důležité je snižování nejistoty

Číst článek

Kde berete jistotu, že to ti lidé utratí, že nebudou šetřit?
Kde beru jistotu… jsme samozřejmě rádi a všem děkuji, že když se podíváme na nárůst platebních karet v Evropě, tak Češi mají nárůst 40 procent, to je skvělé. Za to všem děkuju a myslím, že i naši důchodci, a vysvětlím proč.

Pardon, k důchodcům se dostanu za chvíli. Sociolog Daniel Prokop na sociálních sítích prezentoval grafy a výpočty. Počítal, pro koho bude zrušení superhrubé mzdy nejvýhodnější, a dospěl k tomu, že výhodnější bude pro ty, kteří vydělávají více. Ti dostanou většinu z těch 74 miliard. Naopak polovina těch, kteří vydělávají méně, tak ušetří dohromady kolem 30 procent této částky. K tomu ještě přidává graf z průzkumu, který ukazuje, že právě ti, kteří vydělávají víc, deklarují menší ochotu utrácet. Když říkáte, že chcete pomoci, že chcete přispět každému, nebylo by třeba v této situaci rozumnější zvýšit slevu na dani, kde by tu stejnou částku dostali úplně všichni, jak to například navrhují Piráti?
Prosím vás, sociolog Daniel Prokop je v NERVu (Národní ekonomická rada vlády – pozn. red.). My se známe, je to extrémní levičák, má nějaké názory.

A to ovlivňuje ty výpočty?
Ne ne, já mám jiné názory. Pan Prokop například říká, že máme zvýšit podporu v nezaměstnanosti a naše firmy nemají lidi. Naše firmy nejsou schopné si zajistit lidi, ani dneska.

Dobře, ať to říká Daniel Prokop nebo někdo jiný, nebylo by rozumnější teď více podpořit ty, kteří vydělávají méně?
Ale my je podporujeme. I ty, kteří vydělávají 20 nebo 25 tisíc. Příjem ze zrušení superhrubé mzdy, snižujeme daně… děláme to, co říkáme. ODS vždy říkala, že sníží daně, a když byla ve vládě, tak dělala pravý opak. Superhrubá mzda je podvod z dílny ODS Kalousek. Řekli lidem, dáme vám.

Na druhé straně ODS tu už dlouho nevládne.
Já vím, zase mě to nenecháte dopovědět, protože tak to zkrátka je. Je to podvod z dílny ODS Kalousek. Řekli 15 procent, potom zjistili, že to nevychází a je to 20,1 procenta. My zkrátka dnes říkáme, že to uděláme, že chceme podpořit lidi, aby se nebáli o svou budoucnost. Protože jsme v minulosti našetřili… ODS Kalousek 690 miliard dluh z minulosti. Máme na to jiný názor, děláme úplně jiné věci, neškrtíme, nebereme peníze lidem, naopak je do ekonomiky a investic pumpujeme.

Ještě jedna věc ke zrušení superhrubé mzdy: výpadek se nebude týkat jen státního rozpočtu, ale také rozpočtu obcí a krajů. Když se podíváme na rozpočtové určení, tak vlastně třetina má jít krajům a obcím a městům… to je dohromady skoro 25 miliard. Budete jim to nějak kompenzovat?
Tento rok jsme to už kompenzovali.

To bylo kvůli kompenzačnímu bonusu ohledně náhrad OSVČ, ale tohle je jiný příběh.
Zase je třeba se do těch příběhů vrátit. Od roku 2013 do roku 2019 dostaly obce absolutně navíc sto miliard. Díky tomu, že jsme vybírali daně, dostali peníze z výběru daní. Děkuji všem, kteří je platí. Také jsme pro to něco udělali – kontrolní hlášení, EET atd.

Budete jim tento výpadek nějak kompenzovat?
Ano, budeme o tom určitě uvažovat, ale krajům už dáváme například tento a příští rok téměř 13 miliard na opravy dvojek a trojek (silnic druhých a třetích tříd – pozn. red.), to jsme dávat nemuseli. Z Bruselu jsem pro příští programové období přinesl 962 miliard, kdy já osobně jsem donesl navíc 42 miliard. Tyto peníze samozřejmě půjdou do ekonomiky, půjdou do samosprávy, do krajů atd. Budeme samozřejmě podporovat různé programy, kde můžou obce a kraje investovat.

Pět tisíc pro důchodce

V pátek jste se v koalici dohodli i na jednorázovém příspěvku pro důchodce ve výši pět tisíc korun. Sociální demokracie chtěla původně šest tisíc. To by ta tisícovka navíc byla tak zásadním problémem?
Předseda ČSSD a já jsme se dohodli na pěti tisících. Paní Maláčová i paní Schillerová měly nějakou představu, ale rozhodují předsedové.

Proč zrovna pět tisíc?
Protože tak jsme se dohodli.

6000 pro seniory? ‚Peníze budou samozřejmě chybět jinde,‘ přiznala ministryně Maláčová

Číst článek

Má to v pozadí nějaký výpočet?
Má to výpočet, že jsme původně chtěli navýšit valorizaci. Ještě naše menšinová vláda hnutí ANO, když tam ještě nebyla sociální demokracie, v květnu 2018 navrhla navýšení na 900 korun pro důchodce, pro mě je to absolutní priorita. Prosadila slevy na jízdném pro důchodce. Dalších 900 korun dostali i tento rok a příští rok to vycházelo na 848 korun. Uvažovali jsme o tom, že bychom to na příští rok navýšili, ale rozpočet na příští rok je napjatý. Tento rok jsem ale přesvědčený, že bude rozpočet podstatně lepší než schválený deficit 500 miliard, proto je tam prostor a proto to dáváme tento rok.

Není to žádná korupce, nemá to nic společného s volbami, jak někdo říká, není to žádný úplatek. Důchodci mají teď zkrátka vysoké životní náklady, stoupají ceny ovoce, zeleniny, náklady na zubaře, brýle, léky, i ti pejsci a kočičky, které mají za společníky, něco stojí. Nechápu, že když tady naši důchodci od druhé světové války vybudovali tuto zemi, infrastrukturu a průmysl, proč jim někdo závidí pět tisíc korun. Mají devátý nejnižší důchod v Evropské unii. Máme si jich vážit, poděkovat jim, vážit si jejich stáří a děkovat jim za to, co pro nás tady udělali.

Pokud říkáte, že mají devátý nejnižší důchod v Evropské unii, nechtělo by to něco zásadnějšího a koncepčnějšího? Protože tohle, co vy jim dáte, tak je jednorázové, sám jste říkal, že je otázka, jestli by na to příští rok bylo, protože to dáváte tímto způsobem. Mimochodem v programovém prohlášení vaší vlády hned na první stránce najdeme, že připravíte důchodovou reformu. Proč ještě není?
Přesně je tam napsané – připravíme komisi pro důchodovou reformu.
Ne ne. Je tam napsáno, že zřídíme důchodovou komisi, ale to je otázka na paní Maláčovou.

Paní Maláčová tento týden pro CCN Prima News řekla, že důchodovou reformu má připravenou, ale že vy o ní nechcete mluvit.
Pochybuji o tom, protože připravit jenom výdaje není důchodová reforma. My potřebujeme i příjmy. Z toho mám bohužel jenom pocit, že důchodová komise slouží pro PR paní Maláčové a té paní, která se teď profiluje jako nová prezidentka nebo kandidátka na prezidenta.

Tím myslíte předsedkyni důchodové komise paní Nerudovou?
Ano, když jsme s ní mluvili, tak se sama proti paní Maláčové vymezila. Tyto paní důchodovou komisi používají jen pro svoje PR a nic konkrétního z toho nevypadlo. My jsme důchodcům dali peníze, ODS Kalousek 2010 jim dali nula, 2014 jsme zdědili 45 korun, takže my pro důchodce něco děláme, ale důchodová reforma je problém celého politického spektra, ve kterém jsou tak rozdílné názory, že pochybuji o tom, že se dostaneme k nějakému výsledku.

Pokusíte se ještě za rok do voleb v tomto směru k něčemu dopracovat?
Nedávám tomu moc šancí.

Takže se ani nepokusíte?
Ale já jsem se pokoušel, pane redaktore, ale s teoretiky se těžko baví, když jste z praxe a když víte, co je to zaměstnávat lidi a dávat jim každý týden výplatu, nebo s lidmi, kteří jsou celý život úředníci.

Tomáš Pancíř, pj, jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme