Babiš se nemusí omlouvat Transparency International za výrok o korupci. Rozsudek není pravomocný

Premiér Andrej Babiš (ANO) se nemusí omlouvat české pobočce protikorupční organizace Transparency International za opakované výroky o tom, že je zkorumpovaná. V pondělí o tom rozhodl středočeský krajský soud, verdikt ale není pravomocný a lze předpokládat, že organizace se odvolá.

Praha (Aktualizováno: 10:42 26. 7. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Všechny sporné výroky žalovaného (Babiše) byly reakcí na kritiku jeho osoby ze strany žalobkyně (Transparency International) v rámci otevřené debaty. Z kontextu je zřejmé, že nejde o obvinění žalobkyně z korupce, přijetí úplatku či jiného trestného činu,“ konstatoval soudce Vladimír Sommer.

Babiš označil Transparency sedmnáctkrát za ‚zkorumpovanou‘. Sporem se znovu zabývá soud

Číst článek

Podle něj nedošlo k neoprávněnému zásahu do dobrého jména Transparency International, protože v daném případě převážilo právo Babiše na svobodu projevu.

Transparency International se dlouhodobě věnuje tématu Babišova střetu zájmů. Poukazuje na dotační kauzu Čapí hnízdo nebo na majetkové vazby k holdingu Agrofert.

V žalobě na ochranu dobré pověsti uvedla, že ji Babiš záměrně poškozuje svými lživými výroky. Požadovala nejen omluvu, ale i to, aby se premiér napříště obdobných výroků zdržel.

Babiš organizaci v minulosti nazval „absolutně nedůvěryhodnou neziskovkou“ či „zkorumpovanou neziskovkou“, která ho „udala Evropské komisi“, od níž dostává peníze.

Sto milionů na toasty od Penamu. ‚Resort by měl peníze vymáhat,’ říká šéf Transparency International

Číst článek

Premiérův právník Jiří Urbánek k tomu dříve uvedl, že Babiš netvrdil, že by se organizace dopustila zločinu - pouze vyjádřil názor na způsob jejího financování od ministerstev nebo od subjektů, které má Transparency International z povahy věci kontrolovat.

Od soudu dnes právník odcházel spokojený s tím, že soudce výraz „zkorumpovaný“ zasadil do kontextu Babišových projevů. „Přihlédl ke všem rozhodným skutečnostem a okolnostem, za kterých ty výroky zazněly,“ shrnul. Podle Urbánka nešlo o nepřiměřenou kritiku i proto, že vyjádření obdobného typu nejsou ve veřejném prostoru ojedinělá.

Krajský soud už jednou rozhodl, že Babiš se omlouvat nemusí, protože výroky významně nezasáhly do práv Transparency International. Podle odvolacího vrchního soudu, který věc vrátil k nynějšímu novému projednání, se ale tehdejší rozsudek mimo jiné dostatečně nevypořádal s tím, že výraz „zkorumpovaný“ evokuje trestní jednání.

Transparentní financování

Transparency International se proti zpochybňování jejího financování už dříve ohradila s tím, že její finanční vztahy jsou transparentní, smluvně podložené a zachycené ve výročních zprávách.

Babiš střet zájmů odmítá, opozice výsledky auditu vítá. Piráti chtějí, aby úřady vymáhaly dotace zpět

Číst článek

„Naše financování samozřejmě není pouze od politických konkurentů premiéra Babiše,“ poznamenal k tomu v pondělí Leyer. „Stále si myslíme, že používat slovo zkorumpovaný v tomto kontextu je nepřípustné a že by to ve veřejném prostoru zaznívat nemělo,“ zdůraznil.

Soudce ale podotkl, že Transparency International je skutečně „v nemalé míře“ financována z veřejných zdrojů, které by měla kontrolovat, a že se zapojila i do politické soutěže proti Babišovi, takže organizace musí snést vyšší míru kritiky.

Babišovy výrazy označil za „provokativně nadsazené“. „Je potřeba vzít v úvahu, že šlo o politické vyjádření, u nějž skutkový základ nemusí být přesný,“ dodal. Na pomoc si vzal i Slovník spisovného jazyka českého a uvedl, že podle tohoto lexikonu může korupce znamenat i „podlomení někoho ve správném postoji“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme