Babiš: Ve vládě s komunisty ani TOP 09 nebudeme, prezidentského kandidáta vyřešíme po volbách

Šéf hnutí ANO a bývalý ministr financí a místopředseda vlády Andrej Babiš promluvil v rozhovoru pro ČTK o kampani hnutí před podzimními sněmovními volbami, ale i o svém vztahu s prezidentem. Nastínil také, s kým ANO nehodlá vyjednávat o kabinetu, pokud na podzim vyhraje volby.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Babiš a vláda

„Účast na jednáních vlády mi nechybí. Většinou ty věci, které jsme tam řešili, tak neměly alespoň z mého pohledu ani pro lidi nějaký zásadní vliv," řekl Babiš. Některé body z programu kabinetu jsou podle něj důležité, až tři čtvrtiny věcí ale chodí na vládu zbytečně. „Mohli by to řešit ministři ve své režii, je tam plno různých informací," uvedl Babiš, kterému vadí i to, že zasedání vlády často řeší rozpory mezi ministry.

Babiš: Nechci euro a ručit za řecké dluhy a italské banky. Česko by přišlo o nástroj proti krizím

Číst článek

Kabinetu premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) vyčítá i to, že nefunguje jako tým. „Je to taková skupina lidí, kterou pan premiér moderuje. Samozřejmě už teď před volbami se dělá politika, ale ti ministři nikdy nefungovali jako tým, oni si většinou dopisují a odepisují a moc ani nejednají, moc efektivní to nikdy nebylo," uvedl.

Babiš neusiluje o žádný post ve sněmovně nebo v jejím výboru. „Pokud to není povinnost, tak si myslím, že už to nemá smysl," řekl během rozhovoru v sídle hnutí ANO na pražském Chodově. Sněmovna podle něj v současném funkčním období už nic zásadního schvalovat nebude.

Premiér Bohuslav Sobotka | Foto: Filip Jandourek

Volnější program po odchodu ministerstva využil Babiš k dokončení své knihy. „Je to taková vize Česka do roku 2035, není to objevení Ameriky, ale je to zajímavé čtení," uvedl. Kniha by měla být na veřejnosti zhruba během dvou týdnů, Babiš ji plánuje rozdávat lidem. Má se jednat o průřez vším, co lidi trápí, a o tom, jak funguje stát v Česku a jinde.

Babiš a kampaň

Kampaň před podzimními volbami do Poslanecké sněmovny podle Babiše bude vycházet z kombinace toho, s čím ANO bodovalo během posledních komunálních a krajských voleb. „V této chvíli ani nevím (co bude hlavní součástí). Bude to kombinace toho, co jsme dělali v komunálu nebo krajích. Ta hesla budou samozřejmě jiná, ale nějaký velký rozdíl v tom nebude," řekl Babiš.

Babišova tabulka na Facebooku? Jde o marketing, z 499 miliard je ministrova zásluha zlomek, říká analytik

Číst článek

Hnutí zřejmě vyčerpá celý nově zavedený limit 90 milionů korun na kampaň. „Já si myslím, že ano. Kvůli tomu, že to začalo už 2. května," připomněl datum vyhlášení termínu voleb ve Sbírce zákonů. „My jsme nepočítali s tím, že tam budou náklady za květen, červen a část července, mysleli jsem, že to bude až od konce července," připustil Babiš.

Hlavním tématem voleb by mohly být daně a investice, uvedl Babiš. „Ale ten základ, co my si myslíme, že pokud náš stát má skutečně nějak fungovat, i legislativní proces, tak to musí být příští vláda, která bude skutečně nějaký tým, která bude chtít něco změnit a nebude politikařit," dodal.

Babiš a Mafra

Babiš se o možném převedení Mafry do nadace zmínil po svém odvolání z ministerstva, mluvil o tom, že podobný model funguje u některých médií i v zahraničí. Konkrétní kroky ale zatím nechystá. „Budu o tom přemýšlet, musím se poradit, ale není to pro mě žádná priorita," řekl.

Možné úniky policejních spisů vyšetří poslanecká komise. Míří na Babiše

Číst článek

Úvahy o přesunutí Mafry do nadace ale podle něj nijak nesouvisí s nahrávkami, které se objevily na internetu a v nichž Babiš mluví s redaktorem MF Dnes, která spadá do vydavatelství, o termínu publikace některých článků. „Ty pomluvy, že nějakým způsobem ovlivňuju média, jsou nesmysl. Nikdy žádný článek na moji objednávku nevyšel. Já to odmítám," řekl.

Kritizoval přitom činnost ostatních médií a připomněl vyjádření novináře Erika Besta, podle něhož má na většinu titulů v Česku vliv sociální demokracie. „Nedivím se, že pan Best říká, že 75 procent médií ovládá ČSSD. Protože ve veřejnoprávní televizi a v rozhlase, v těch radách, sedí lidi, kteří jsou nominováni poslanci. Poslanci tradičních politických stran," řekl.

Babiš se také vymezil proti čtvrtečnímu jednání Evropského parlamentu, který se má situací na českém mediálním trhu zabývat. „Žádný problém s médii není. Vliv Mafry na trh je minimální. Bylo to akorát zneužito v rámci těch zmanipulovaných, sestříhaných nelegálních odposlechů," řekl. Kvůli nahrávkám zveřejněným na internetu už podal trestní oznámení a vypovídal na policii.

Babiš a koalice

Babiš vyloučil spolupráci v budoucí vládě s TOP 09 a komunisty. Totéž udělala i TOP 09, která odmítá spolupráci nejen s ANO, ale i KSČM, informovali její představitelé během úterního startu předvolební kampaně. Podle předsedy strany Miroslava Kalouska, který se proti Babišovi často vymezuje a zároveň je terčem jeho útoků, strana nemůže spolupracovat s někým, kdo chce změnit systém parlamentní demokracie. „Na tom jsme stejně, my určitě s komunisty ve vládě nebudeme. A s TOP 09 taky ne," řekl Babiš.

Koalici s ANO si po volbách neumím představit, Babiš by se musel očistit od skandálů, říká Gazdík

Číst článek

Na šéfa hnutí ANO bude v kampani útočit i ODS. Babiš je vedle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) a prezidenta Miloše Zemana podle občanských demokratů zosobněním chaosu, cirkusu a ostudy, proti kterým staví svou nabídku ODS. „My takové billboardy dělat nebudeme. Všichni občané této země vědí, co tady ODS a ČSSD udělaly po revoluci, včetně Kalouska," řekl.

Babiš nechtěl odhadovat, jaký vývoj by mohla mít povolební vyjednávání. „Je to hodně o lidech, já nevím, jak to dopadne. Je tady samozřejmě tendence nás z toho vyloučit tak, jak to dopadlo v Hradci Králové. To riziko, že to postaví všechno proti nám, a tak i dnes mluví ČSSD i ODS, tak to tady existuje," uvedl.

Roadshow TOP 09, Miroslav Kalousek | Foto: Filip Jandourek

Také u volební koalice KDU-ČSL a hnutí Starostové a nezávislí bude podle Babiše o možné spolupráci s ANO rozhodovat hlavně personální obsazení. „To záleží, jací tam budou lidé. Starostové mají určitě dobrý program, my také podporujeme silné postavení starostů v rámci obcí a měst," uvedl. O programové blízkosti s lidovci byl Babiš přesvědčen při skládání současné vládní koalice. „Ale nakonec to dopadlo tak, že pan Sobotka a (vicepremiér a šéf KDU-ČSL Pavel) Bělobrádek si dělali dohody," řekl.

Babiš a prezidentské volby

„Naše hnutí bude řešit kandidaturu prezidenta až po sněmovních volbách a samozřejmě nedá se vyloučit, že někoho postavíme. Ale v této chvíli to skutečně není pro nás důležité," řekl Babiš s tím, že nyní se ANO soustřeďuje na parlamentní volby.

Babiš nechtěl komentovat, zda by podpořil Zemana. „Někdo chce tady uměle opakovat to, že já s panem prezidentem mám nějaké dohody a že máme nějaký mocenský pakt. Je to nesmysl," řekl.

Kritizoval také Zemanův postoj k demisi ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD). „Pan prezident z nepochopitelných důvodů podporuje paní Valachovou, která zaměstnávala přítele pana premiéra (Karla) Březinu, který byl už odsouzen za podvody v minulosti," řekl Babiš. „Musím se smát, jak se to mediálně prezentuje, že paní Valachová je ukazována za hrdinku. Přitom je x případů, které naznačují, že peníze na sport se nerozdělují transparentně. A pan prezident ji podporuje," řekl.

pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme