Foto Profimedia

184 dnů vládnutí bez důvěry:
změny pod taktovkou Babišova kabinetu nekončí. Kdo další musel odejít?

Kristýna Guryčová a Petr Kočí |

Čtěte dále

Další výrazné personální změny provázejí kabinet bez důvěry Andreje Babiše (ANO). Server iROZHLAS.cz jeho sliby a personální obměny poprvé spočítal v dubnu, již v květnu přinesl aktualizovanou verzi a nyní přidává další změny. Svoje místo musel prozatím dočasně opustit ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace Jiří Šašek, z postu šéfa pražské policie odešel také nadřízený vyšetřovatele kauzy Čapí hnízdo Miloš Trojánek.

Šaška dočasně zprostil výkonu služby ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar (za ANO). Nemohl prý dále čekat, protože za Šaškova vedení mohla vzniknout škoda velkého rozsahu. Skončil také další vrcholný manažer ve státních službách, ředitel Lesů ČR Daniel Szórád. Podle ministra zemědělství v demisi Jiřího Milka (za ANO) podnik řídil nekoncepčně a podcenil kůrovcovou kalamitu.

Bez vysvětlení odvolala ministryně obrany v demisi za ANO Karla Šlechtová ředitele Vojenského výzkumného ústavu Bohuslava Šafáře poté, co se vyjádřil ke kauze Novičok. A na vlastní žádost z čela pražské policie odchází Miloš Trojánek, nadřízený vyšetřovatele kauzy Čapí hnízdo. Trojánek se podřízeného Pavla Nevtípila opakovaně zastal, když politici včetně Babiše zpochybňovali jeho práci.

16 manažerů skončilo ve vedení klíčových institucí

Za vlády Andreje Babiše tak už skončilo šestnáct vysokých manažerů státních institucí. Z čela České pošty odešel Martin Elkán, funkce opustila i dvojice ředitelů nemocnic Svatopluk Němeček a Andrea Vrbovská.

Jiří Šašek

ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace

Ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar (za ANO) ho dočasně zprostil výkonu služby kvůli vyšetřování hospodaření této tajné služby, při němž podle ministra mohla vzniknout škoda velkého rozsahu.

Více informací

Bohuslav Šafář

ředitel Vojenského výzkumného ústavu

Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (za ANO) ho odvolala „z mnoha interních důvodů“. Přesné pohnutky sdělit odmítla, Šafáře odvolala krátce poté, co se vyjádřil ke kauze Novičok.

Více informací

Daniel Szórád

generální ředitel Lesů ČR

Odvolal ho ministr zemědělství v demisi Jiří Milek (za ANO), šéf státního podniku podle něj postupoval nekoncepčně a zanedbal situaci kolem přemnoženého kůrovce.

Více informací

Miloš Trojánek

ředitel pražské policie

Trojánek odešel na vlastní žádost, míří do čela policie na Vysočině. Trojánek se letos opakovaně zastal vyšetřovatele kauzy Čapí hnízdo Pavla Nevtípila proti zpochybňování jeho práce ze strany politiků včetně Babiše.

Více informací

Zdeněk Blahuta

ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv

Za vlády Andreje Babiše skončil Blahuta jako první, o odvolání z funkce požádal sám z osobních důvodů.

Více informací

Karel Kučera

ředitel CzechInvestu

Vládní agenturu pro podporu podnikání a investic vedl Kučera čtyři roky, podle ministra v demisi Tomáše Hünera (za ANO) ale svými nedávnými rozhodnutími destabilizoval její chod.

Více informací

Andrea Vrbovská

ředitelka Nemocnice Na Bulovce

Důvodem odvolání Vrbovské byla podle ministerstva zdravotnictví závažná zjištění, která se týkala její osoby a řízení nemocnice.

Více informací

Svatopluk Němeček

ředitel Fakultní nemocnice Ostrava

Němeček vedl podle ministerstva zdravotnictví ostravskou nemocnici špatně, jeho manažerská selhání prý vedla k její destabilizaci.

Více informací

Jitka Sosnovcová

ředitelka Státního zdravotního ústavu

Sosnovcová rezignovala po prověrce Nejvyššího kontrolního úřadu, ten kvůli pochybením ústavu podal i trestní oznámení.

Více informací

Martin Elkán

ředitel České pošty

České poště chybí smysluplná vize fungování podniku, zdůvodnil odvolání Elkána ministr v demisi Lubomír Metnar (za ANO).

Více informací

Pavel Surý

ředitel Správy železniční dopravní cesty

Surý na post ředitele rezignoval sám z osobních důvodů, ve státním podniku nadále zůstane, bude ale působit na jiné pozici.

Více informací

Svatava Maradová

ředitelka Státního pozemkového úřadu

Maradová avizovala, že rezignuje na svou funkci. Uvolnění pozice podle ní přispěje ke koaličním vyjednáváním o složení vlády.

Více informací

Michal Murín

ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů

Konec Murína ve funkci žádal premiér v demisi Andrej Babiš (ANO), nemá k němu prý důvěru a zpochybnil i hospodaření inspekce. Murín oznámil, že na funkci rezignuje ke konci dubna.

Více informací

Josef Bečvář

náčelník generálního štábu Armády ČR

Výměnu v čele armády schválila vláda na návrh ministryně v demisi Karly Šlechtové, novým náčelníkem generálního štábu se místo Bečváře stane Aleš Opata.

Více informací

Karel Bureš

ředitel České exportní banky

Dozorčí rada státní České exportní banky odvolala Bureše na konci března.

Více informací

Zdeněk Blahut

náměstek Úřadu pro zahr. styky a informace

Blahut se rozhodl na post v čele civilní rozvědky rezignovat sám po nástupu Babišova kabinetu. Náměstkem byl od září 2014, do funkce ho jmenoval tehdejší ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Více informací

Babišova vláda v číslech

  • 8 „spanilých“ jízd podnikl letos vládní kabinet, navštívil třeba Středočeský kraj, Zlínsko nebo Liberecko. Do prázdnin má v plánu vyjet svým mikrobusem do dalších tří regionů.
  • 16 manažerů skončilo za vlády Andreje Babiše ve vedení klíčových institucí, a to včetně šéfa generální inspekce Michala Murína.
  • 73 míst zrušila od nového roku vláda tzv. systematizací státní správy. O místo tak tehdy přišlo i 25 náměstků. Druhé kolo personálních změn přišlo v březnu, kdy skončila další dvacítka úředníků.
  • 170 miliard „našla“ vláda v demisi napříč resorty a dalšími státními institucemi. Jde o nároky z nespotřebovaných výdajů, které ale nejsou finančně kryty.
  • 6 hodin ráno je čas, ve který většinou začíná v jednací den zasedat vláda.

Po prověrce Nejvyššího kontrolního úřadu na post rezignovala také ředitelka Státního zdravotního ústavu Jitka Sosnovcová. Z „osobních důvodů“ rezignoval i šéf Správy železniční dopravní cesty Pavel Surý, ten však odmítá, že by jeho rozhodnutí souviselo s nástupem nového kabinetu. Přesouvá se současně na jinou pozici v rámci organizace (více o personálních změnách čtěte ZDE).

Svůj úmysl odejít z vedení Státního pozemkového úřadu oznámila také Svatava Maradová. Zdůvodnila to tehdy mimo jiné snahou usnadnit vyjednávání o vládě.

V čele Generální inspekce bezpečnostních sborů skončil ke konci dubna také Michal Murín, a to oficiálně ze zdravotních důvodů. Jeho odchod žádal šéf vlády v demisi Babiš, neměl k němu prý důvěru a zpochybnil i hospodaření inspekce.

Na návrh ministryně v demisi Karly Šlechtové (za ANO) schválila vláda také výměnu v čele armády – novým náčelníkem generálního štábu se místo Josefa Bečváře stane Aleš Opata.

26 náměstků odešlo z ministerstev

Vláda navíc krátce po svém jmenování loni v prosinci připravila tzv. systematizaci státní správy. V praxi to znamenalo zrušení 73 pozic na ministerstvech a Úřadu vlády, zkraje roku tak z ministerstev odešlo 26 náměstků reprezentujících převážně předchozí koaliční partnery ČSSD a KDU-ČSL (více čtěte ZDE). Další náměstek pak skončil během druhého kola personálních změn v březnu.

Ondřej Závodský (KDU-ČSL)

ministerstvo financí

Petr Hulínský (ČSSD)

ministerstvo vnitra

Monika Pálková (KDU-ČSL)

ministerstvo vnitra

Jiří Jirsa (KDU-ČSL)

ministerstvo zemědělství

Petr Hejduk

ministerstvo práce a sociálních věcí

Zuzana J. Stöcklová (ČSSD)

ministerstvo práce a sociálních věcí

Martin Kučera

ministerstvo práce a sociálních věcí

Jiří Šír

ministerstvo zemědělství

Patrik Košický

ministerstvo kultury

Robert Baxa

ministerstvo práce a sociálních věcí

Gabriela Nekolová (ČSSD)

ministerstvo práce a sociálních věcí

Tomáš Petříček (ČSSD)

ministerstvo práce a sociálních věcí

Jiří Havlíček (ČSSD)

ministerstvo průmyslu a obchodu

Kamil Rudolecký (ČSSD)

ministerstvo dopravy

Petr Pavlík (ČSSD)

ministerstvo školství

Jaroslav Fidrmuc (KDU-ČSL)

ministerstvo školství

Lukáš Kaucký (ČSSD)

ministerstvo zahraničních věcí

Václav Kolaja

ministerstvo zahraničních věcí

Lenka Teska Arnoštová (ČSSD)

ministerstvo zdravotnictví

Kamal Farhan (ANO)

ministerstvo zdravotnictví

Tom Philipp

ministerstvo zdravotnictví

Petr Landa

ministerstvo zdravotnictví

Zdeněk Adamec

ministerstvo zemědělství

Lenka Kovačovská

ministerstvo průmyslu a obchodu

Tomáš Novotný (ČSSD)

ministerstvo průmyslu a obchodu

Jiří Koliba (KDU-ČSL )

ministerstvo průmyslu a obchodu

Opozice v souvislosti se změnami mluvila o čistkách a kritizovala jejich účelovost. Babiš to však odmítl, naopak hovořil o racionalizaci a úsporách díky zrušení zbytečných míst. „Usilujeme o efektivní stát,“ komentoval to už dříve v SMS pro Radiožurnál. Aktuálně Babiš personální změny nechtěl komentovat, na dotaz serveru iROZHLAS.cz nereagoval.

110 miliard: plná nůše slibů

Kromě personálních změn server iROZHLAS.cz již dříve dohledal a spočítal všechny sliby premiéra v demisi. Výsledek? Jde o balík v objemu bezmála 110 miliard korun. „Já jsem toho moc neslíbil. My chodíme a sepisujeme investiční záměr této země. Nikdo to neudělal,“ řekl na plénu sněmovny během interpelací v polovině dubna Babiš.

9 miliard

pro sport

Při setkání s účastníky olympijských her v Koreji Andrej Babiš slíbil více peněz pro sport. Z rozpočtu na příští rok chce dát až devět miliard korun. Mimo jiné přislíbil novou halu na rychlobruslení a krytou sjezdovku.

Více informací

1,7 miliardy

na kulturu

Vláda v demisi během návštěvy Moravskoslezského kraje slíbila Ostravě peníze na novou knihovnu, koncertní halu a galerii. Memorandum o spolupráci při financováních kulturních staveb podepsal za kabinet ministr kultury Ilja Šmíd (za ANO).

Více informací

1,4 miliardy

na hokejovou halu

Po vítězství brněnské Komety v hokejové extralize Andrej Babiš připomněl svůj slib týkající se stavby nové haly. Ta by měla vzniknout na brněnském výstavišti, hotová by pak mohla být v roce 2022.

Více informací

blíže neurčená částka

na platy zdravotníků

Společně s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO) Andrej Babiš odborům zkraje května přislíbil, že vláda v demisi dodrží slib předchozího kabinetu a navýší od příštího roku tarifní platy a mzdy zdravotníků o slíbených deset procent.

Více informací

27 miliard

na snížení daní

Resort Aleny Schillerové (ANO) navrhuje v rámci daňového balíčku zrušit superhrubou mzdu a mírně snížit daně, živnostníkům pak ulevit na pojistném. Státní rozpočet mají novinky vyjít na 27 miliard korun, po započtení změn v oblasti DPH a dalších nových příjmů by však reálný dopad na rozpočet měl být 22,3 miliardy korun.

Více informací

14,5 miliardy

na navýšení důchodů

Zvýšení důchodů odklepla vláda na konci února, změnu platnou od ledna 2019 musí schválit ještě Parlament. Podle ministryně práce v demisi Jaroslavy Němcové (ANO) vyjde navýšení státní pokladnu na celkem 14,5 miliardy korun. Vedle toho má v příštím roce na důchody přitéct ze státního rozpočtu v rámci standardní valorizace dalších 20 miliard.

Více informací

11 miliard

pro školství

Daná částka je podle ministra školství v demisi Roberta Plagy potřeba k nastartování reformy financování regionálního školství. Šéf resortu chtěl původně reformu, která má vyrovnat regionální rozdíly v platech, o rok odložit. Andrej Babiš však Plagu ujistil, že peníze na reformu budou.

Více informací

18,3 miliardy

na platy učitelů

Andrej Babiš během jednání se zástupci vysokoškolských a středoškolských studentů řekl, že do školství má v příštím roce přitéct celkově až 30 miliard. Vedle peněz na reformu financování regionálního školství to má být totiž i 17 miliard korun na plošné zvýšení platů pedagogů a 1,3 miliardy na platy nepedagogických pracovníků.

Více informací

5,83 miliardy

na slevu na jízdném

Sleva 75 procent z jízdného v železniční i autobusové dopravě pro studenty a seniory má platit od chystané změny jízdního řádu 10. června.

Více informací

4,7 miliardy

na rekonstrukci Národního divadla a Národní galerie

Během návštěvy památek, kam Babiš zavítal společně s ministrem kultury v demisi Iljou Šmídem (za ANO), prohlásil, že částky nejsou tak závratné, aby je nenašel, je ale třeba projekty naplánovat.

Více informací

3,4 miliardy

na snížení DPH

Programové prohlášení vlády obsahuje snížení daně z přidané hodnoty například u točeného piva, základních potravin či kadeřnických služeb a řezaných květin, změny představilo ministerstvo financí.

Více informací

3 miliardy

krajům na opravy silnic nižší kategorie

„Miliardu už měl pan Ťok z rozpočtu a teď tam dáváme tři miliardy z 8,4 miliardy úspor, které jsme našli v rozpočtu,“ řekl po jednání vlády ke konci března Andrej Babiš.

Více informací

2 miliardy

na porodnici v Brně

Jako možnou investici zmínil Babiš v souvislosti s návštěvou Brna tamní porodnici. „A já si myslím, že si tu porodnici v Brně za dvě miliardy lidé zaslouží. I možná nový centrální příjem v IKEMu nebo v Krči, všude,“ prohlásil na plénu sněmovny v dubnu.

Více informací

1,7 miliardy

pro Škodu Auto

Během návštěvy Mladé Boleslavi slíbil Babiš vedení automobilky Škoda Auto státní podporu, a to z peněz, které údajně jeho vláda „našla“ napříč resorty a státními institucemi. Podle Babiše má jít investice do dopravní infrastruktury za celkem 1,7 miliardy korun.

Více informací

1,5 miliardy

pro školy a školky

Ministryně pro místní rozvoj v demisi Klára Dostálová (ANO) během debaty se starosty středočeských obcí uvedla, že se podařilo najít 1,5 miliardy korun pro školy a školky, chystá prý dotační program.

Více informací

1,2 miliardy

pro Středočeský kraj

Během návštěvy Středočeského kraje Babiš podpořil změnu koeficientu pro přerozdělování peněz jednotlivým krajům, pro tamní region by to znamenalo, že by dostal ze státního rozpočtu o asi miliardu navíc.

Více informací

1,1 miliardy

na výhodnější hypotéky

Výhodnější státní hypotéky až na dva miliony korun chce vláda Andreje Babiše nabídnout mladým párům do 36 let.

Více informací

1 miliarda

na rekonstrukci Invalidovny v Karlíně

Po návštěvě objektu Babiš prohlásil, že stát najde zhruba jednu miliardu korun potřebnou na rekonstrukci památky.

Více informací

500 milionů

na rekonstrukci skokanských můstků

Investice do můstků by se měla pohybovat kolem 500 milionů korun, vláda chce projekt podpořit, musí se ale nejdřív najít dohoda se sportovními organizacemi.

Více informací

350 milionů

na demolici zchátralých objektů v Libereckém kraji

Během výjezdu vlády na Liberecko Babiš podle ministryně v demisi Kláry Dostálové přislíbil jejímu resortu navýšení dotačních programů a mimo jiné i 350 milionů na demolici zchátralých objektů například v bývalém vojenském Újezdě Ralsko. Uvedla to na svém twitteru.

Více informací

90 milionů

na mateřskou školu v Semilech

„Slíbil jsem tu školku v Semilech jeho starostce. Kam děti chodí, to jsou boudy. To není mateřská škola. Ona má krásný projekt za 90 milionů, tak jsem jí slíbil schůzku,“ prohlásil na plénu sněmovny během interpelací.

Více informací

60 milionů

Frýdlantské a Severočeské vodárenské společnosti

Desítky milionů korun vláda slíbila také na opatření řešící dopady plánovaného rozšíření těžby polského hnědouhelného dolu Turów na českém území, podle kabinetu jsou v ohrožení hlavně vodní zdroje.

Více informací

60 milionů

na alternativní vedení vody z Jizerských hor

Na přípravu projektu chce vláda vyčlenit desítky milionů korun.

Více informací

36 milionů

na zvýšení platů v protidrogové prevenci

Po návštěvě služeb pro závislé v Praze Babiš slíbil, že v rozpočtu najde 36 milionů korun na zvýšení platů v protidrogové prevenci.

Více informací

25 milionů

pro Kroměřížskou nemocnici

Miliony na novou magnetickou rezonanci přislíbil Babiš během návštěvy Kroměřížské nemocnice.

Více informací

blíže neurčená částka

na stavbu silnic ve Středočeském kraji

„S Asociací krajů jsme se domluvili, že kraje si budou řešit provozní záležitosti a my se soustředíme na peníze na silnice, a to se nám povedlo,“ uvedl po během setkání se středočeskými starosty.

Více informací

480 milionů

pro BMW

BMW zamýšlí u Sokolova na Karlovarsku vybudovat zkušební polygon pro autonomní vozy za více než 6 miliard korun. Podle memoranda schváleného vládou by automobilka mohla dostat investiční pobídku zhruba 480 milionů korun.

Více informací

blíže neurčená částka

na stavbu dálnic

„V každém případě na to musíme najít peníze.“ Tak mluvil Babiš po návštěvě Královéhradeckého kraje v souvislosti s dostavbu dálnic D11 a D35.

Více informací

U některých slibů přitom chybí „nacenění“, jelikož odhad částky není zatím k dispozici. Redakce do seznamu také nezapočítala příslib 11,6 miliardy korun pro české zdravotnictví, který Babiš formuloval na svém facebooku, jelikož není přesně jasné, jak byl zamýšlen. Pokud by se však jednalo o zcela novou investici, Babišův závěrečný účet příslibů by skočil na více než 121,5 miliardy korun.

Nalezené miliardy

Nejdříve to bylo přes osm miliard korun „úspor“ ministerstev, ze kterých plánuje Babišova vláda financovat opravu silnic nižších tříd. Napříč resorty kabinet vyčlenil pro letošní rok také peníze na slevu na jízdné, která začne platit v červnu. Nakonec premiér v demisi oznámil, že jeho vláda „našla“ v rozpočtu ministerstev i dalších státních institucí ušetřených bezmála 170 miliard korun v podobě nároků z nespotřebovaných výdajů. Jde však o fiktivní úsporu, která nemá finanční krytí. Více informací

Třeba během výjezdu vlády v Libereckém kraji slíbil Babiš v Semilech novou mateřskou školu, v průběhu návštěvy Zlínska zase Kroměřížské nemocnici novou magnetickou rezonanci. Štědrý byl Babiš i v Brně. „Já si myslím, že si tu porodnici v Brně za dvě miliardy lidé zaslouží. I možná nový centrální příjem v IKEMu nebo v Krči, všude,“ prohlásil dále před poslanci.

A v posledních týdnech přibyly další sliby. Po vítězství brněnské Komety v hokejové extralize Andrej Babiš připomněl svůj slib týkající se stavby nové haly. V Ostravě zase vláda v demisi minulý týden slíbila 1,7 miliardy na stavbu nové knihovny, sportovní haly a galerie.

Další sliby přitom jednobarevný kabinet bez důvěry už realizuje – odsouhlasil třeba slevu na jízdném pro studenty a seniory, která vyjde státní kasu ročně na téměř 6 miliard korun. Polepší si také senioři, kterým vláda navýší o několik stovek korun důchod. A účet pro veřejný rozpočet? Ročně 14,5 miliardy korun. Vedle toho má v příštím roce na důchody přitéct ze státního rozpočtu v rámci standardní valorizace dalších 20 miliard.

V přehledu současně chybí například záměr ministra dopravy v demisi Dana Ťoka (za ANO) půjčit si 100 miliard korun na rozvoj železniční a silniční infrastruktury a železničních vozidel. Seznam totiž obsahuje pouze přislíbené peníze, nikoli způsob, jak budou sliby financovány.

Server iROZHLAS.cz navíc spočítal, kolik stojí vládní výjezdy do krajů. Státní kasu vyšly dosud na půl milionu korun. Kabinet v demisi navštívil během dvou měsíců hned sedm regionů, další tři cesty ho pak čekají v následujícím měsíci.

Že by šlo o vládní kampaň za veřejné peníze, šéf kabinetu Andrej Babiš odmítá. „Jsem šetřivý člověk, to se o mně ví, takže mi věřte, že penězi ze státního nehýříme nesmyslně,“ uvedl serveru iROZHLAS.CZ.

184 dnů bez důvěry

Bez důvěry vládne kabinet Andreje Babiše už řadu měsíců, přesně 184 dnů od jmenování prezidentem Milošem Zemanem. Jak na tom byli jeho předchůdci? Třeba druhá vláda Mirka Topolánka vládla v demisi zhruba 127 dní, jednobarevný kabinet hnutí ANO ji tak v dubnu překonal. Rekordmanem je však v tomto ohledu zatím úřednická vláda Jiřího Rusnoka. Podívejte se v následujícím přehledu:

498 hlasování ve sněmovně

Hnutí ANO obnovilo jednání se sociálními demokraty a mnohé nasvědčuje tomu, že s nimi bude vládnout. Statistická analýza dosavadních pěti stovek hlasování v Poslanecké sněmovně však ukazuje, že častěji než s ČSSD bývají poslanci vládního hnutí ve shodě s komunisty. Ostatní strany vůči ANO bývají v opozici, nejvýrazněji ODS, TOP 09 a STAN.