‚Mělo to smysl.‘ Babiš se omluvil Wagenknechtovi za označení udavač, jak mu nařídil soud

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš Babiš se omluvil senátoru Lukáši Wagenknechtovi (Piráti) za výroky, že je udavač a tím, kdo připravil Česko o 800 milionů korun. Dopis s omluvou, kterou Babišovi v březnu pravomocně nařídil Krajský soud v Praze, senátor obdržel v pondělí. Uvedl to v úterý na twitteru.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Za tato nepravdivá osočení spočívající v označení za ‚udavače‘ a ‚toho, kdo připravil Českou republiku o 800 milionů‘, se vám tímto omlouvám,“ napsal Babiš v dopise adresovaném Wagenknechtovi.

„Těmto pomluvám jsem se rozhodl postavit, neakceptovat je, a mělo to smysl. V březnu soud pravomocně rozhodl, že se mi má za lživé výroky omluvit,“ reagoval senátor na twitteru na Babišovu omluvu.

Krajský soud v březnu rozhodoval ve sporu podruhé. Předloni v prosinci zrušil rozsudek Okresního soudu Praha-západ, který Babišovi ukládal povinnost omluvy. Tehdy konstatoval, že Wagenknecht v žalobě nespecifikoval, kdy konkrétně Babiš výroky pronesl.

Babiš se musí omluvit senátorovi Wagenknechtovi za označení udavač. Rozhodl o tom Krajský soud v Praze

Číst článek

Okresní soud pak loni v dubnu znovu rozhodl, že se Babiš má omluvit za 13 výroků, odvolací senát Wagenknechtovi ale v březnu potvrdil nárok na omluvu jen u části z nich. Podle rozhodnutí soudu se předseda ANO nemusí omlouvat za označení Wagenknechta jako „psychopata“. Předsedkyně senátu Hana Lojkásková to odůvodnila tím, že označení „psychopat“ je přípustným hodnotícím soudem.

„Z kontextu článků a důkazů, které byly provedeny, byl tento výraz použit pro označení činnosti pana žalobce, který opravdu v neúměrné míře podává různé stížnosti, podání, žaloby, trestní oznámení a že ne každému se může toto jednání jevit jako normální,“ prohlásila tehdy soudkyně. Řada takových podání je podle ní následně hodnocena jako nedůvodná či nesmyslná.

Na druhou stranu výraz udavač je podle Lojkáskové za hranou, stejně tak Wagenknechtovi přiznala omluvu za výroky, že Českou republiku „připravil o 800 milionů korun“.

„Ta formulace vypadá, jako kdyby pan žalobce těch 800 milionů ukradl nebo jinak zcizil, nicméně pokud mu pan žalovaný přičítá odpovědnost za to, že ČR nedostala dotaci, mohl volit jemnější formulaci,“ uvedla soudkyně a doplnila, že přímá odpovědnost v řízení ani nebyla prokázaná.

Bývalý Babišův náměstek

Wagenknecht byl prvním náměstkem ministra financí od února 2014 do června 2015, kdy ho Babiš odvolal, podle senátora bez udání důvodu. V minulosti Wagenknecht poskytoval rozhovory, v nichž mluvil o Babišově kauze Čapí hnízdo jako o dotačním podvodu.

‚Cítím povolební trauma.‘ Senátor Wagenknecht bude v lednu kandidovat na předsedu Pirátů

Číst článek

Jako senátor se Wagenknecht angažuje ve věci střetu zájmů Babiše, který svůj majetek včetně koncernu Agrofert vložil do svěřenských fondů. Expremiér i Agrofert střet zájmů odmítají.

V roce 2019 Wagenknecht předtím, než Evropská komise zveřejnila výsledky auditu ohledně Babiše a dotací pro Agrofert, požádal Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě a Radu Evropy o předběžné ujištění, zda financování Agrofertu nemůže ovlivňovat rovnost šancí v evropských volbách.

Babiš v reakci na to pak mimo jiné uvedl, že senátora zná „jako psychopata, který je součástí té mafie, která mě chce zlikvidovat v politice“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme